1 Editat de lynn_a (2010-06-22 22:16)

Subiect: caras auriu cu punct rosu pe coada

buna,

am de aproape un an un acvariu de 35 l cu un caras auriu si un betta in el (si se impaca foarte bine), nu am mai avut probleme pana acum. azi am schimbat o parte din apa si am observat ca a aparut pe coada carasului un punct rosu usor umflat, care arata cam ca si un cos. apa nu o tratez cu nimic doar o las sa se evapore clorul inainte sa o pun in acvariu. de mancare le dau de 2 ore pe zi fulgi de la tetra. a ajuns carasul la adolescenta sau e bolnavior? pozele sunt facute cand era pus temporar intr-un vas cat am schimbat apa, se vede o chestie rotunda la capatul cozii, in poza nu a iesit asa rosie cum e de fapt..

http://inlinethumb23.webshots.com/43350/2666618430106414204S200x200Q85.jpg

http://inlinethumb31.webshots.com/20638/2623278080106414204S200x200Q85.jpg

2 Editat de merlin21 (2010-06-22 22:42)

Re: caras auriu cu punct rosu pe coada

pai.. sa incep cu niste sfaturi.. ai cea mai proasta combinatie de pesti posibil.. carasilor le trebuie 19-22 de grade si 50l pt fiecare peste in parte.. iar betta de la 26-28 si se tin singuri..
apoi.. prea multa mancare.. nu ai zis de care... nu si specificat filtrarea.. sunt multe altele..
acum eu stiu ca pt e fix pix pt tine ce am zis eu acum.. pe tine te intereseaza doar cum sa scapi pestele.. si restu nu conteaza.. cum au stat si pana acum.. pot sa mai stea.. nu stie ce vorbeste ala pe forum..
nu mai incerc sa ma lupt cu mentalitatea asta.. am renuntat.. asa ca uite:
ce temperatura ai in acvariu? ar mai fi de masurat si no3 din acvariu..
oricum ar fi, pestele tau are sistemul imunitar slabit din cauza ca nu ii oferi condiitile de care are nevoie, asa ca daca scapa de asta... va da in alt ceva..
pana una alta cauta pe jbl online hospital..

3

Re: caras auriu cu punct rosu pe coada

Buna Lynn_a!

Merlin este foarte franc de felul lui smile, dar are dreptate.

Ceea ce vad eu acolo, acea bubita, poate fi produsa in urma spargerii unui vas de sange.
Acel vas de sange este posibil sa se fi spart din motive interne (septicemie, infectie bacteriana, efectele apei toxice, constipatie) sau externe (lovitura, muscatura).

Spune-ne un pic si despre comportamentul pestelui.. este vioi/activ? Mananca?
Cate grade are in acvariu acum?
Ai pompa de aer?
Ai filtru?
La cat timp schimbi apa?

Poate e o septicemie, datorata consumului de hrana proasta. Fulgii nu sunt hrana nici pentru carasi si nici pentru betta. Carasul are nevoie de hrana care se scufunda si cu continut mare de materie vegetala, pe cand betta este carnivor.

Am sa te rog sa vii cu detalii.. smile

Numai bine!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

4

Re: caras auriu cu punct rosu pe coada

lucia.. always a lady..  :apl
off topic.. de cate ori am mai avut discutiile astea  lol

5

Re: caras auriu cu punct rosu pe coada

merlin21 A scris:

lucia.. always a lady..  :apl
off topic.. de cate ori am mai avut discutiile astea  lol

Asa e... dar stii ca eu intotdeauna ma voi implica... smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

6 Editat de lynn_a (2010-06-23 00:33)

Re: caras auriu cu punct rosu pe coada

mancare: sera goldy flake food (am scris din greseala tetra mai sus, sera am vrut sa scriu)
pompa de aer nu am
apa o schimb o treime o data pe saptamana
in acvariu sunt 23 grade
pestisorul e foarte vioi, nu sta o clipa, si are o pofta nebuna ca de obicei

daca e un vas spart se poate vindeca de la sine sau trebuie sa ii pun ceva?

stiu ca nu e cea mai fericita combinatie, nu am vrut sa fie asa dar m-am trezit si cu betta dupa ce aveam deja carasul

pt merlin, apropo de mentalitate, halal bun venit pe forum, data viitoare o sa-l las pur si simplu sa moara cand mai are o problema in loc sa intreb, dat fiind ca tin atat de putin la el incat nu-i ofer toate conditiile de care are nevoie..si sincer te-ai simti mai bine daca as recunoaste brusc ce greseli groaznice am comis si as promite sa nu mai fac? de parca ai putea sa verifici ca ma tin de cuvant.. as intelege daca l-as tine intr-un bol pe pervazul geamului in bataia soarelui, i-as schimba apa o data pe luna si l-as mai pune la post... pana una alta, apa e curata, mancarea daca nu e buna nu e efort mare sa o schimb..si spatiul nu e chiar mic, practic are tot acvariul la dispozitie pt ca betta sta tot timpul ascuns..

pt lucia, mersi ca incerci sa ma ajuti...

7

Re: caras auriu cu punct rosu pe coada

lynn_a A scris:

pana una alta, apa e curata, mancarea daca nu e buna nu e efort mare sa o schimb..si spatiul nu e chiar mic, practic are tot acvariul la dispozitie pt ca betta sta tot timpul ascuns..

exact ce ziceam.. "lasa-o ba ca merge asa.."
deci dupa tine nu exista nici o problema.. ori.. vezi tu.. eu m-am lovit de prea multe ori de .. hai sa zic.. astfel de incepatori.. exista atata informatie pe net.. mai ales despre carasi si betta.. si tu vi si spui ca te-ai trezit cu un betta..
asta inseamna dezinteres total.. ai pestii, te intereseaza despre ei decat cand incep sa se imbolnaveasca.. nu inainte, ca sa previi..
ma rog.. daca din punctul tau de vedere totul e ok "si practic are tot acvariul la dispozitie.." eu nu mai am ce comenta.. 50 l pt un caras nu se recomanda ca nu are loc fizic in acvariu.. e vorba de nivelul de mizerie pe care il genereaza un astfel de peste.. e vorba de calitatea apei care se strica mult mai repede.. in fine.. fitze dastea..

ma bucur ca pestii tai s-au inteles ok.. sti care e comportamentul unui betta normal.. activ? sa atace orice mai este pe langa el in acavariu.. nu sa stea ascuns..

da.. btw.. bine ai venit pe forum.. stai linistit ca nu sunt toti ca mine..

8

Re: caras auriu cu punct rosu pe coada

Baiu cu betta ca este ascuns, poate fi din cauza ca este prea rece apa pentru el. Lui i-ar trebui cam 27 de grade, care e enorm de mult pentru carasel....

Asa... despre carasel.. Hm cred ca fara un minim de tratament, nu-si va reveni... Adica,.. tu l-ai vazut sa excrete in ultimul timp?  Nu e cumva constipat?

In cazul asta problema s-ar rezolva usor.
Adica o zi sau 2 de post (amandurora). Nu le strica. Iar apoi hraniti cu mazare congelata, fiarta si decorticata.

O va papa si betta.. (si al meu se mai constipa).
Apoi va trebui sa le diversifici meniul ... adica pe langa hrana tip fulgi de la sera, ar trebui sa le dai granule, mazare, larve de tantar rosu congelate, mancare tip gel. Practic au nevoie sa li se diversifice si lor meniul putin.

In cazul in care nu-i trece, se poate trece pe un medicament gen Sera Omnipur, care vizeaza tratarea mai multor boli, dat fiind faptul ca nu cunoastem exact originea bolii.

Sper sa-ti fie de folos, si mai urmaresc..:)
Multa sanatate!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

9

Re: caras auriu cu punct rosu pe coada

nu e constipat, l-am vazut mai devreme
oricum o sa diversific hrana, granule am deja, si mazare in congelator

m-am "trezit" cu betta pentru l-am primit cadou de la cineva care a vrut sa imi faca o bucurie si l-am pastrat daca am vazut ca nu-mi ataca carasul.. n-am stiut de diferenta de temperatura, o sa vad ce pot face ca sa-i separ

nu zic ca nu e nicio problema, daca n-ar fi, n-as cauta nimic pe acest forum, tot ce zic e ca nu e o problema foarte grava. si te cred ca esti foarte plictisit si ai mai discutat de o mie de ori chestiile astea, totusi nu inteleg de ce te chinui sa le mai scrii inca o data. si eu m-am plictisit sa fiu acuzata din senin, nu-mi pare rau ca nu m-am nascut invatata ca tine ca poate as fi devenit la fel de enervanta

10

Re: caras auriu cu punct rosu pe coada

Daca nu e constipat clar e altceva.

Mi-ar place sa vad o fotografie de ansamblu a acvariului.
Poate ca mi-as da seama mai bine. Ceva nu este in regula, si trebuie sa depistam ce anume...

Ce sistem de filtrare ai? Poate ca se aduna prea mult amoniac.. si asta il nauceste pe betta, iar caraselului i-a cauzat bubita.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.