1

Subiect: grisul

rog a ma ajuta pentru pestele botia ce tratament sa urmez pt. a scapa de aceasta boala? am incercat de la sare, cu 25-30grade, cu verde, cu omnipur, cu multe altele  dar acest peste e cam sensibil  la tratament si imi mor

RESPECTA CA SA FII RESPECTAT

Re: grisul

ai ridicat treptat temp la 28-30 grade?
nu le mai face nimic altceva! doar ridica temperatura si aspira zilnic bazinul ca sa elimini parazitul cazut si ouale!

Re: grisul

La mine am crescut apa treptat la 30*C și am aerat puternic.Am facut tratamentul punând Costapur.După 4 zile erau ok!

Ape limpezi,
Emy

Re: grisul

cumpara faunamor de la un petshop si urmeaza tratamentul timp de 8zile

Re: grisul

doar temperatura ridicata face treaba. nu baga chimicale in acvariu. lasa-l la 30 de grade timp de 15 zile si o sa fie ok.

6

Re: grisul

adibingo A scris:

rog a ma ajuta pentru pestele botia ce tratament sa urmez pt. a scapa de aceasta boala? am incercat de la sare, cu 25-30grade, cu verde, cu omnipur, cu multe altele  dar acest peste e cam sensibil  la tratament si imi mor

Ai facut teste la apa inainte de a incepe orice tratament medicamentos? De obicei, temperatura la 30°C., cura sa tina 10 zile, aerand 24/24. Daca dupa 2 zile nu vezi ca incep sa dispara parazitii pui medicament care sa aiba principiu activ verde de malahit. Dupa 10 zile scazi treptat temperatura, faci un schimb de apa in procent de 20-30% si filtrezi cu carbon timp de 48 h.

Asociatia italiana betta

http://www.aibetta.it/

7

Re: grisul

Eu pentru Gris - foloseam pana nu demult metorda clasica- sare in acvariu + temperatura 29 -30 de grade.
Acum am testat alta metoda- am gasit un produs numit Alparex- este in special pentru tratarea pestilor de pond. L-am folosit cu succes la tratarea grislului in acvariu. 5 ml la 20l de apa.
Eu l-am comandat de pe net, n u mai tin minte firma. Din cate imi dau seama e un amestec de albastru de metil cu verde de malachit.
Isi face efectul in 2 zile. Adica dupa 2 zile pestii nu mai prezinta gris pe ei, iar dupa 1 saptamana in mod normal isi revin complet
Probleme
1 - deciclarea acvariului
2 - Mor plante, eu am pierdut cantitati destul de mari de Java.