1 Editat de emyemanuel (2010-06-26 13:21)

Subiect: Salut la toata lumea!

Ma numesc Emanuel(prietenii imi spun Emy),am din Ianuarie un acvariu de 75Litri,facut de mine,cu pietris de 1-3mm de 2cm,peste care am pus alt strat de 2-4mm negru de 3cm grosime.Este destul de plantat(vezi poze),iar ca vietuitoare am 6neoni,6zebre,guppy(3F+2M+25pui),molly baloon(2F+1M),xifo(1F+1M),1pui platy,2SAE,3sanitari,6melci pomaceea.Filtru intern Hailea bt700+Aquael Fan1,lumina 2XOsram 865.Mai am un incalzitor 100W.

Ape limpezi,
Emy

2

Re: Salut la toata lumea!

Salut si bine ai venit !

Alege: broscuta sau pestii ?  :frog

Re: Salut la toata lumea!

smile) Am uitat valorile apei:NO3-25mg/l;NO2-Omg/l;Gh-10*d;Kh-6*d si Ph-7,2.Mai am un cooler de pc,cu care ajut mentinerea apei la 24-26*C.

Ape limpezi,
Emy

4

Re: Salut la toata lumea!

:frog  :frog super tare broscoiul ala de pe mijloc  :frog  :frog

5 Editat de lup cosmin (2010-06-26 14:42)

Re: Salut la toata lumea!

Bine ai venit emyemanuel printre noi!  :sok

6

Re: Salut la toata lumea!

umple bazinul pina sus, de ce lasi marginea aceea acolo?
cum au spus si colegii nostri scoate-l pe kermit de pe fundul acvariului:)

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

7

Re: Salut la toata lumea!

salut si bine ai venit. in curand o sa apara si criticile vizavi de acvariul tau. daca o sa tii cont de ele o sa iti iasa o frumusete de acvariu. spor la treaba

8 Editat de Avatar (2010-06-26 18:31)

Re: Salut la toata lumea!

emyemanuel A scris:

smile) Am uitat valorile apei:NO3-25mg/l;NO2-Omg/l;Gh-10*d;Kh-6*d si Ph-7,2.Mai am un cooler de pc,cu care ajut mentinerea apei la 24-26*C.

Baga si locatia la profil. Testele sunt de la jbl separate sau 5in 1 ?
Daca sunt reale acele valori, ai cam mari nitratii, prea mult 25mg/l...fa schimburi de apa, pana ajungi la un 10mg/l.

9 Editat de narcis.b (2010-06-26 19:25)

Re: Salut la toata lumea!

Bun venit! :apl

bobi A scris:

umple bazinul pina sus, de ce lasi marginea aceea acolo?
smile

Pai ce vrei sa sara broscuta?  :-O  :-  aaaa,pentru un confort mai mare mergea si un sezlong si o umbreluta....in Constanta se vand astea la set cu broscuta....mojito cica e din partea casei! lol

Re: Salut la toata lumea!

Va multumesc tuturor!Ideea e ca broscuta este singurul obiect din acvariu ce-i place nevestimii.....(cine e insurat,ma intelege),apa mi-e frica s-o pun pana sus,ca nu cumva sa-mi iasa melcisorii,deoarece ,dupa cum se vede,nu am capac!Testele sunt 5in1 de la JBL.Le fac saptamanal,inaintea schimbului de apa(20Litri).Imi facusem o ”bomba” de CO2,dar imi scazuse Ph-ul mult(6,5) si Gh-ul(3).Si am renuntat la ”bomba”.Nu prea stiu daca sa scot sau nu carbunele din filtrul Heilea...unii zic sa-l las,altii zic sa-l scot si sa las doar buretele.... :frogp

Ape limpezi,
Emy

11

Re: Salut la toata lumea!

Pai daca fertilizezi in coloana de apa, scoate-l urgent, daca nu bagi nimic decat apa de la robinet, il poti lasa  :sok

12 Editat de pelly67 (2010-06-26 20:05)

Re: Salut la toata lumea!

Broasca ca broasca însă am văzut ca ai mutat câțiva dintre giganții din piatră care păzesc Insula Paştelui la tine în acvariu!  :frogp
Cărbunele trebuie scos si introdus de regula în urma unui tratament medical la acvariu. Il poți înlocui cu vata perlon fără probleme  :sok
Despre CO2 puteai sa-l menti nu erau probleme la valorile indicate de tine ,plantele aveau numai de câștigat!

13 Editat de emyemanuel (2010-06-26 20:04)

Re: Salut la toata lumea!

Iata poze noi!

Ape limpezi,
Emy

Re: Salut la toata lumea!

1

Ape limpezi,
Emy

15

Re: Salut la toata lumea!

Cateva unghiuri sa observam mai bine broscoiul?! lol  lol glumesc. E reparabil ce ai tu acolo. Cam greu stiu, dar culoarea substratului nu e prea placuta. Ar fi mai ok sa fie uni, fara rosul ala si alb. Parerea mea. Cat despre acei giganti de care mentiona Paul, probabil ca pazesc la tine Broscoiul, dar scoate`i ca nu dau bine deloc. Numai bine :bf

Etiamsi omnes, sed non ego.

16

Re: Salut la toata lumea!

Kermit de fapt e o scrumiera subacvatica  ?   lol  lol  lol  simpatic, sta la plaja sub tuburi.

17

Re: Salut la toata lumea!

mie imi place Kermit, ce aveti cu amarata broscuta?  lol  lol sunteti doar ofticosi ca nu aveti si voi  lol ce oameni mai mai...

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

18 Editat de emyemanuel (2010-06-26 20:30)

Re: Salut la toata lumea!

sad? de ce radeti de Kermit al meu?Nu este o scrumiera!Este pt. acvarii,l-am luat din Auchan! MUltumesc Alexya!

Ape limpezi,
Emy

19

Re: Salut la toata lumea!

E cam trist pentru el cand isi vor face nevoile black molly in bratele lui  :scry


E simpatic, imi place, dar nu prea isi are locul in acvarii, ar trebui sa inteleaga asta scumpa ta nevasta  :sok

Re: Salut la toata lumea!

Are dreptate Cezara in legatura cu substratul ar trebui sa alegi doar o culoare.Nu prea da bine ochiului.Acum tu alegi este hotarirea ta si ti-o vom respecta. :acv