1

Subiect: Ziua buna

... si bun gasit tuturor. Aveti un forum vesel si plin de viata, asa ca a fost musai sa ma inscriu si eu  smile  Sint din Cluj-Napoca si am un acvariu de 60+ l cu filtru extern, 1 neon T8 de 18w, ceva ierburi si radacini in care se fugaresc cu spor o gasca de Celestial Pearl Danio (microrasbora galaxy pe numele lor mai vechi), trei otocinclus si un amano shrimp (deocamdata).
Am inceput acvaristica in decembrie 2008 si am oarece experienta cu piticii astia veseli, asa ca daca pot fi de ajutor cuiva cu vreo informatie va rog sa-mi spuneti.

2 Editat de Avatar (2010-06-26 16:17)

Re: Ziua buna

Flavia ! In sfarsit tongue  :hug

Bine ai venit !!!

P.s: vei fi experta noastra in micro galaxy tongue

3

Re: Ziua buna

bine ai venit..
cu dennerli ce s-a intamplat, nu ii mai ai?

4

Re: Ziua buna

Dane, bun gasit si aici. Apai cu draga inima, numai sa creasca toti mari si sanatosi   :hug

Merlin, multumesc! Mai am doi - sper. Le-am facut un acvariu separat cu pietre negre ca la ei acasa. Se ascund perfect, nu le vad decat varful antenelor uneori sau carapacele goale atunci cand naparlesc si le poarta curentul spre filtru.

5

Re: Ziua buna

inca o intrebare si gata.. ti egeria in acvariu cu cpd? stiu ca ai avut.. si ma gandeam si eu sa bag.. dar nu prea ii gasesc loc..

6

Re: Ziua buna

Pai cei de la tine chiar au crescut bine, si.... ai avut dreptate, au adoptat comportamentul adultilor si stau si ei mai mereu ascunsi sad asta e trist la pestii astia, sunt foarte frumosi dar fooooooooooooooooooooooarte timizi  :scry

7

Re: Ziua buna

merlin, acum nu mai am egeria, crestea prea repede si-am scos-o. Nu e esentiala, dar lor le place. Posibil din cauza culorii inchise si a microorganismelor care abunda pe planta asta. Important la CPD e sa aiba multa vegetatie in care sa se ascunda si sa se joace. Vezi ca masculii sint teritoriali, odata ce-si aleg un loc bun il apara si acolo atrag femelele sa depuna. Ca sa aiba ce papa ei mai tarziu  :- 

Dane, vestea buna e ca dupa o vreme incep sa se calmeze. Cam un an jumate a durat la mine.  big_smile  Intr-o vreme ma gandeam sa pun webcam-ul pe ei sa-i vad din cealalta camera ca altfel n-aveam nici o sansa. Da si sa stai in fotoliu cu o cafea in mana si sa-i vezi jucandu-se in acvariu ca-n desene animate, merita toata asteptarea smile

8

Re: Ziua buna

salut si bine ai venit. se pare ca incep sa vina pe la noi si fetele.

9

Re: Ziua buna

Bun gasit, apai numai Dan e de vina, la cat a laudat forumul ...  smile

10

Re: Ziua buna

hai ca no sa iti para rau. big_smile

11

Re: Ziua buna

Acuma rasfoiesc printre topicuri si ma conving tot mai mult de asta  :apl

12

Re: Ziua buna

Bine ai venit printre noi  :sok

13

Re: Ziua buna

Pai Dan i-a adus pe toti clujenii aici, ce sa ne mai ascundem dupa :fp Dan e cireasa de pe tort, spuma din lapte, si spanacul din congelator.  :noroc

14

Re: Ziua buna

Ai uitat sa treci ca esti si miezul din dodoasca  ^:)^   lol  lol

Re: Ziua buna

Bine ai venit printre noi Flavia :bf  :of  :crap

16

Re: Ziua buna

Bun venit! Doamne ce de clujeni!Va obliga primaria sa aveti cate ,minim,  un acvariu? :-O Realitatea e ca orasul asta da acvaristi buni...nu-i asa Dane? :noroc Daca mai ajunge si Sergiu(RSV)...e belea mare!Deja ma decalar...minoritate(ca sa cer si eu 1-2 fotolii in parlament :apl )Bravo,la cat mai multi,cu atat mai bine!
Si ca sa te credem aquafm tranteste niste poze! :sok  lol

17

Re: Ziua buna

Sergiu e mai mult din Alba, student in Cluj, el e om serios, nu sta pe forum ca noi  :pp
El intra rar, dar cand intra si pune o poza, lesinam pe capete, nu-i asa ?! Iti dai seama ca de intra aici in concurs le ia pe toate, nu ? Nu ca ale tale n-ar fi mortale, nici vorba, dar Sergiu asta parca e de pe alta planeta !!!  :-O

18

Re: Ziua buna

pe mine ma socotiti tot clujean?
tongue

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

19 Editat de catag (2010-06-27 00:57)

Re: Ziua buna

Buna Flavia, ma bucur ca ne reintalnim si aici. Acum am vazut si eu postul,.. ca am intrat mai rar in ultima vreme. Numai bine.

20

Re: Ziua buna

aquafm A scris:

merlin, acum nu mai am egeria, crestea prea repede si-am scos-o. Nu e esentiala, dar lor le place. Posibil din cauza culorii inchise si a microorganismelor care abunda pe planta asta. Important la CPD e sa aiba multa vegetatie in care sa se ascunda si sa se joace. Vezi ca masculii sint teritoriali, odata ce-si aleg un loc bun il apara si acolo atrag femelele sa depuna. Ca sa aiba ce papa ei mai tarziu  :- 

Dane, vestea buna e ca dupa o vreme incep sa se calmeze. Cam un an jumate a durat la mine.  big_smile  Intr-o vreme ma gandeam sa pun webcam-ul pe ei sa-i vad din cealalta camera ca altfel n-aveam nici o sansa. Da si sa stai in fotoliu cu o cafea in mana si sa-i vezi jucandu-se in acvariu ca-n desene animate, merita toata asteptarea smile

deci zici ca exista o speranta nu? cam un an jumate.. deci mai am cam un an si o luna..
ma gandeam sa ii dau.. atunci ii mai las..