Subiect: Discusi Vreau sa incep

As vrea sa fac rost de o pereche de discusi
Vreau un pret acceptabil.
Astept oferte

M-am informat pe forum,carti,site-uri despre discusi
nu am mai avut discusi pana acum dar imi plac foarte mult
Experienta:-Timp de un an 2006-2007 am avut acvariu cu scalari care dus-o foarte bine am fost nevoit sa renunt la ei din lipsa de timp
-Din ianuarie 2010 am un acvariu de 115 litri in care am 6 carasi,2scalari, si 1sanitar hoplo
Planuri:-Am un acvariu de 100 litri echipat care asteapta o pereche de discusi.... sau mai multi

Astept oferte.Multumesc pentru eventuale oferte

2 Editat de ciprian01 (2010-06-27 23:08)

Re: Discusi Vreau sa incep

Este cam mic acvariul de 100 L chiar si pt o pereche de discusi! Pt inmultire este ok, dar in situatia in care doresti ceva pitoresc, trebuie putin mai mare!
Unul la 200+ iti permite sa faci ceva frumos si stabil.

Mai ai nevoie de incalzitor, filtru (daca se poate extern) si cam atat! Lumina este nepretentioasa. Decorul oricum, la discus este usor de realizat.

Ce ai din toate astea?
Gaseste-le, cicleaza acvariul si apoi cand toate sunt gata rezolvi si cu discusii!

Poti sa iei mai multi si mai mici in 100 L, dar o sa trebuiasca sa renunti pe parcurs la ei! Mici fiind, este mai dificil sa ,,ii ridici,,!

Inainte de a te hotari daca vrei pereche sau pui, rezolva celelalte parti!

3 Editat de a_narcotic (2010-06-27 23:20)

Re: Discusi Vreau sa incep

acvariul este complet utilat  este plin cu apa si functioneaza toate filtrele.......vreau 2 discusi pana in septembrie cand voi termina un acvariu proiect de 1700l ....pentru care voi primi 8 exemplare din bulgaria de la un crescator......dar a zis ca nu imi da nimic dak nu fac  rost de 2 discusi pe care sa ii tzin in acvariul de 100l....momentan nu am posibilitate sa intru in pet shop sa ii iau din lipsa de fonduri.....si incerc sa fac rost de 2 mai ieftini...

si dak mah descurc bine imi va da cadou 20% din inv ptr acvariu si cei 8 discusi la 150E

4

Re: Discusi Vreau sa incep

-Din ianuarie 2010 am un acvariu de 115 litri in care am 6 carasi,2scalari, si 1sanitar hoplo

sfatul meu este sa te mai documentezi, multttt mai mult decat pana acum.  dupa cele scrise esti incepator rau. nu stiu daca ai aflat dar eu stiu ca scalarii nu se tin cu carasii. deci mai documenteaza-te.

Re: Discusi Vreau sa incep

Scalari i-am primit de la prietena mea nu am cum sa scap de ei..
inafara de aste le merge foarte bine...

6

Re: Discusi Vreau sa incep

iti dau eu carasi pe scalari daca sunt mari

Re: Discusi Vreau sa incep

nu sunt mari ...si inafara de asta nu pot sa ii dau pentru k i-am primit scuze ....si am deja 6 carasi

8

Re: Discusi Vreau sa incep

6 carași?Sunt curios tot la câte zile sifonezi substratul?

Re: Discusi Vreau sa incep

o data pe saptamana

10

Re: Discusi Vreau sa incep

Înseamnă că ai o filtrare bună la acvariul tău!

Re: Discusi Vreau sa incep

pai sunt si micuti carasi

12

Re: Discusi Vreau sa incep

Așa da,o să vedezi tu după ce cresc,cât de mult o să ai de strâns după ei!!!

Re: Discusi Vreau sa incep

o sa strang daca e nevoie si 1 data pe zi

14

Re: Discusi Vreau sa incep

Mă bucur că ești optimist!

15

Re: Discusi Vreau sa incep

Pai, daca tu vrei sa tii discusi+carasi+scalari... :stupid
Mai bine renunti!

16

Re: Discusi Vreau sa incep

carasi+discus....LOL !
vrei sa ii pui pe toti in iaz ?

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise