1

Subiect: Gris?

Am si eu o intrebare !
acest hoplo are gris ?!
scuzati ca am postat unde nu trebuia dar la sectiunea boli imi era sigur ignorat subiectul

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: Gris?

Da dupa parerea mea este gris mai ales ca se vede si pe neon niste puncte albicioase.

3

Re: Gris?

100% gris

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

4

Re: Gris?

allexya A scris:

100% gris

ok am inceput tratamentul !

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

5

Re: Gris?

Gris...mama lui de gris, ala e. Citeste repede la celalte subiecte si scapi rapid. Allexya e experta deja lol  lol

Etiamsi omnes, sed non ego.

6

Re: Gris?

mai stiu cum se trateaza ma crezi cumva un noob !! lol
eu mai mult zic ca e 200% gris pentru ca e intr-un stahiu cam avansat !
inainte cu mult timp avea cateva puncticele albe pe cap dar nu le-am dat atentie deoarece cineva mi-a zis ca e ceva normal la hoplo si acuma....

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

7

Re: Gris?

E griş si pe lângă tratament ridică temperatura din acvariu la 26-28 de grade!Da vezi să nu ai cărbune activ în acvariu ca faci aiurea tratamentul!

8

Re: Gris?

gresit !!!
temperatura se ridica la 32 de grade,se trateaza cu verde de malachit(eventual)si se scade la 30 si se mentine asa timp de 4-5 zile !
cu rabdare o sa se vindece repede !

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

9 Editat de allexya (2010-06-28 23:59)

Re: Gris?

Cezara A scris:

Gris...mama lui de gris, ala e. Citeste repede la celalte subiecte si scapi rapid. Allexya e experta deja lol  lol

Pai doar nu am tratat eu un acvariu intreg pentru punctele de pe holpo cand saracii asa erau ei din nastere?  lol  lol  lol  mai expert de atat nu se poate!
Scuze de off tongue

Hoplo pe cap are puncte albe, si eu m-am pacalit la inceputul carierei mele de acvarista tongue Dar deja aici e gris. Fiind atat de avansat nu stiu daca doar cresterea caldurii ajuta, e un proces mai lent. Sera Costapur.. eu asta propun ca tratament.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: Gris?

Dar mie mi se pare ca si pe pestele neon are citeva puncte albe.Sper sa ma insel dar nu cred.Ape limpezi aqua :acv

11

Re: Gris?

sa cauti imagini cu hoplo ca o sa gasesti multi cu puncte albe

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

12

Re: Gris?

lup cosmin A scris:

Dar mie mi se pare ca si pe pestele neon are citeva puncte albe.Sper sa ma insel dar nu cred.Ape limpezi aqua :acv

s-ar putea sa nu te inseli deoarece si altii de pe alt forum mi-au zis ca neonul meu are gris...

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

13

Re: Gris?

aqua A scris:

gresit !!!
temperatura se ridica la 32 de grade,se trateaza cu verde de malachit(eventual)si se scade la 30 si se mentine asa timp de 4-5 zile !
cu rabdare o sa se vindece repede !

aqua ce e greșit?

14

Re: Gris?

verdele de malachit nu are nici o treaba cu grisul. tu din dorinta de a acumula cat mai multa informatie citesti printre randuri si intelegi anapoda. vezi poate iti nenorocesti toata fauna cu verdele ala.

15

Re: Gris?

verdele de malachit(aqua)omoară tot ce înseamnă viața în apa!

16

Re: Gris?

pai si cine drq zicea ma ca verdele de malachit este cel mai bun impotriva grisului !
ca era chiar de pe forum !
eu am bagat verde de malachit dar nu era pestele in apa !
am lasat-o asa 2 ore !

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

17

Re: Gris?

Eu zic că nu trebuie să te superi pentru atâta!Dar verdele de malachit omoară cam tot din apă(repet)!!!

18

Re: Gris?

scoatere urgenta a pestelui atunci !!!!!!!!!

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

19

Re: Gris?

normal ca ma supar mai daca lumea da o informatie si altcineva imi zice ca nu e bine !
eu ce sa mai cred !eu am inteles ca acvaristica nu e fixa din nici un punct de vedere !
dar incercati sa nu mai dati informatii eronate cei care dati !! ce dumnzeu !

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

20

Re: Gris?

Și dacă din necesitate se folosește verde de malachit ca și tratament,trebuie să ai foarte mare atenție la cantitatea care se folosește!Altfel duce la decesul a tot ce mișcă în apă!