Subiect: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

intai si intai .."buna seara!"...numele meu este remus, sunt din urziceni, jud ialomita, ..incepator in ale acvaristicii dar vreau sa avansez si promit sa fiu ascultator si un bun elev!zilele astea mi-am facut un acvariu 90L30l45 H DIN GEAM DE 6 MM cu fund dublu si intarituri longitudinale care unesc lateralele mari de cele mici;....cum am sa pun si o poza cu acvariul meu...dar ati promis ca nu radeti de el..:)...eu vreau zilele astea sa pun plante naturale in el si cu ocazia asta o sa apelez si la dvs. ptr sfaturi ca ...deh sunt la inceput ...acum am plante artificiale....si mai vedem...incerc sa ma inspir si eu de la cunoscatori si sa invat din greselile altora!!! multumesc...scuze ptr calitatea pozelor!!!

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

2 Editat de lup cosmin (2010-06-30 23:19)

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

In primul rind bine ai venit printre noi!In al doile rind ar fi bine daca ai schimba acel autocolant cu unul negru mat sau unul albastru.Incalzituorul poti sal pui mai in spate ca sal acopere plantele pe parcurs.In rest ape limpezi  :acv

3 Editat de Lucia (2010-06-30 23:36)

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

Bine ai venit! smile

Eu iti doresc numai sanatate si bucurii!

.... acelea sunt plante artificiale? Daca da, trebuie sa le scoti.

Doar sa te gandesti bine inainte! 

Vrei sa fie cu pesti sau plantat?

Daca vrei plantat va trebui sa schimbi si substratul.., dar vor veni profesorii... smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

4

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

Salutare si bine ai venit!
Cum spun si colegii trebuie sa faci ceva schimbari. In plus fata de ei pot sa-ti spun ca ar trebui sa schimbi si masa pe care il ti, mi se pare un pic depasita de greutatea acvariului si ar fi pacat de munca ta. Oricum ai de facut schimbari inainte de ai da drumul la ciclat. Incearca sa-ti confectionezi, si spun asta pentru ca vad ca te pricepi la mesterit, o masa gen dulap, si la fel ca la acvariu sa pui ceva ranforsari care sa preia din greutate.
Pe urma daca vrei plante schimba substratul.
Nu ai dat amanunte de iluminare, filtru ?
Ce pesti vrei sa pui ?
Cam atat deocamdata.... :sok

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

5

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

Un bun venit si din partea mea !!
:apl

6

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

Bine-ai venit!
Ape limpezi si pesti sanatosi iti doresc!
:acv

7

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

eu nu am inteles prea multe din prima poza cel putin. substratul creste in grosime asa de mult pina in spate? daca e asa inseamna ca acolo sunt cel putin 20 cm de substrat. sau e din cauza calitatii mai slabe a pozei?

scuze daca gresesc

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

8

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

Salut si bine ai venit !

Mie personal masa aceea imi provoaca emotii, iar daca as privi de mai multe ori pe zi acvariul asezat acolo, in mod sigur mi-ar crea o stare de discomfort....NU pare deloc in siguranta, mai ales ca vorbim de un acvariu de 120 litri !

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

gata...am luat aminte si am notat tot ceea ce trebuie sa fac....sunt multe de facut dar incet am sa ma pun la punc...eu sunt acvarist de 4 zile doar...si am si mosit inpreuna cu sotia mea 11 puiuti de guppy( smile) ), deci de retinut...masa solida...substrat am nisip de 3-4 mm si pietris de 5-8...asta am inteles ca trebuie schimbat....la autocolant va refereati la cel dupa spate  adica fundalul ala nu???, acvariul vreau sa fie plantat deci trebuie sa-mi iau si neoane..din ce m-am documentat si cu ajutorul unui amic de aici de pe forum mi-a recomandar 4 neoane(3 osram 865 de 30 dew si unul ptr plante "flora")...(zic bine????)...filtru am unul intern nu de marca ...l-am luat din bazar de la bucur obor..are inaltimea de 35 cm, 2 bureti de filtrare si pompa ...are un jet...tul-ai doamne:))...glumesc este ptr acvarii pana in 200 de litri si vad csi face treaba....tot un coleg de pe forum(consacrat) mi-a promis ca-mi da o mana de ajutor si cu cateva plante nepretentioase asa ca ptr un incepator si cativa pestisori si cu ocazia asta-i multumesc si ce o mai fi o sa va tin la curent....asi dori ca sa primesc de fiecare data criticile dvs ptr ca numai asa o sa invat cat mai repede si promit sa nu ma supar niciodata...ele sunt constructive...la prima intalnire cu dvs promit sa dau eu primul rand de bere la baieti si suc la fete si mie...ca nu consum alcool.....bun deci sa auzim de bine si ape limpezi ( am mai invatat o vb) tuturor

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

masa e destul de tzapana....in ciuda aparentelor...dar am sa o schimb....substratul are in fata cam 3 cm si pe spate cam 5

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

11

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

Salut si bine ai venit draga tiz.
Se pare ca ai plecat cu mana stanga in acvaristica dar nu te descuraja,vad ca esti ambitios.Tot ce a spus colegii mai sus este adevarat,sincer si pe mine ma sperie acea masa ce sustine acvariu.Pe forum si nu numai gasesti o sumedenie de articole legate de setarea si intretinerea unui acvariu de apa dulce de la care poti invata foarte multe.Sper sa ai rabdarea necesara si ambitie.Succes in continuare.

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

ms mult tizule....nu o sa ma descurajez ba din contra....o sa ma ambitionez e mai bine cate o data sa pleci cu stangul....ca sa nu ti se urce sa la cap din prima asa si...(sa poti sa-ti faci avnt si cu dreptul dupa aia....sincer eu cu sotia eram tare mandrii de ce am facut noi acum 4 zile....dar dupa critici....ne-am mai uitat inca o data la el si ... DA COLEGII AU PERFECTA DREPTATE ....dar o sa ne revenim noi si intr-un an de zile  o sa luam numai locul 1 la concursuri...:))...ani la rand...:))

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

13

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

....dar o sa ne revenim noi si intr-un an de zile  o sa luam numai locul 1 la concursuri...:))...ani la rand...:))

Asa sa fie  :pp

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

smile))))))))))...ei naaaa...numai noi o sa castigam smile))))

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

15

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

remus242004 A scris:

masa e destul de tzapana....in ciuda aparentelor...dar am sa o schimb....substratul are in fata cam 3 cm si pe spate cam 5

Daca cumva este o problema de ordin financiar sa faci alt mobilier, poti pastra masa dar trebuie modificata. Obligatoriu trebuie sa aiba inca o pereche de picioare (sau ceva asemanator) pe mijloc, acolo unde acvariul tinde sa faca "sageata" specifica in situatia sustinerii greutatii numai pe capete. In cazul uni bricolaj un pic mai complicat, poti transforma masa intr-un dulap cu aspect onorabil, pastrind blatul si adaugind ce lipseste.
Oricum ai facut bine ca ai venit pe acest forum, spor la treaba.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

16

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

bine ai venit remus !
cum s-a zis mai sus,ai multe de facut !
scoate plantele artificiale ca sunt insetetice si dauneaza la pesti !frunzele acelea pot rani pestii
sa mai mentionam ca nu au absolut nici un scop biologic !
baga neaparat plante naturale!
ajuta la formarea biotopului pestiilor produc oxigen si este si o placere mai mare sa te uiti la acvariu !
cand se poate,sa muti acvariul de acolo !
vad ca bate lumina solara in el !
lumina solara ajuta la formarea nesuferitelor de alge !
daca vei lua plante naturale(si te sfatuiesc sa o faci)trebuie neaparat sa iei neoane cu capac !
pietrisul parca are granulatie cam mare....daca nu ma insel,introdu neaparat unul de 2-3 mm daca iti iei plante naturale !
deci judecand dupa ce am zis,cam totul se bazeaza pe plante !
intr-adevar sunt mai scumpe dar vei avea o satisfactie enorma de la acvariul tau !
si inlegatura cu masa !cum a spus avatar NU PARE SOLIDA !
vezi ca in timp o sa observi ca o sa se lasa daca e asa !atunci trebuie neaparat sa o schimbi !si va fi obositor !
daca sti ca masa aia rezista(nu suntem noi in masura sa iti criticam lucrurile din casa) poti sa il ti dar muta-l ca bate lumina solara si daca e pune si o paturice ceva de genu' ca arata urat asa parca ar sta pe un scaun !
o zi buna wink

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

gata mi-am insusit criticile constructive...am scos plantele alea, am mutat pestisorii intr-un acvariu mai micut luat cu inprumut pana am sa construiesc o masa speciala ptr el...o sa apelez si eu la voi ...sa cumpar niste plante sau cei care au prea multe si vor sa doneze si sunt din bucuresti ..dar plante nepretentioase...noi suntem incepatori, am sa cumpar si neoane...sau daca aveti dvs cu tot cu instalatie ...le cumpar...astept oferte...si multumesc inca o data de sfaturi si mai astept....

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

18 Editat de kokos (2010-07-01 16:37)

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

remus242004 A scris:

gata...am luat aminte si am notat tot ceea ce trebuie sa fac........asi dori ca sa primesc de fiecare data criticile dvs ptr ca numai asa o sa invat cat mai repede si promit sa nu ma supar niciodata...


doamne! acesta este userul perfect...jur! ^:)^  Felicitari pt atitudine si bine ai venit printre noi.....unde vei gasi si 3-4 bagabonti  :apl  :pp

sunt foarte multe persoane aici care te vor ajuta si indurma....foarte rabdatori insa sa nu abuzezi de rabdarea lor caci incepe caterinca pe urma.....si eu o sa-i ajut caci sunt unul din responsabil cu ea...  :-  :-  :-

inca odata ne bucura venirea unor persoane cu astfel de deschidere.....

personal nu as lua din volumul acvariului cu astfel de "artificii ale substratului"..incerca sa te inspiri din acvarii similare cu dimensiuniile celui din dotare dupa care in timp scurt vei capata ceva experienta si poti sa incepi sa "mergi" pe propriile picioare.....si sa te joci prin apa wink

pesti sanatosi si ape limpezi

?

19

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

salut remus!Eu nu vreau să îți spun ce ai de făcut,consider că e mai bine ca tu să te documentezi și să iți vezi greșelile!Dar de sfătuiesc să studiezi!Numa bine!!!

20

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

deci intrarea ti-au pregatit-o colegii eu mai adaug sa ai multa rabdare si intelegere si sa nu te superi la o gluma de-a colegilor in rest ape limpezi si mult spor.