1

Subiect: Problema red cherry

Azi dimineata cand am aprins lumina am gasit un red cherry cu "cracii in sus", sta ca in gandac si e viu ... ceilalti sunt ok se plimba prin mos, pe crengi si pe nisip.
Ce are acest crevete?
Multumesc.

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

2

Re: Problema red cherry

Acum un minut am vazut cum unu s-a dus intr-o parte a stat asa cam 10 secunde si dupa aia a plecat in "zbor" (tot intr- parte statea, acum nu-l mai vad ca s-a bagat dupa mos), parca sunt beti ... si primul si-a schimbat locul.

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

Re: Problema red cherry

Crevetii se comporta ciudat daca concentratia de CO2 e mare.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

4

Re: Problema red cherry

Daca inca are culoarea asta, inseamna ca nu este mort.
Acvariul este ciclat?

5

Re: Problema red cherry

Acvariu este ciclat, nu este mort (si-a schimbat pozitia de mai multe ori, acum e in spatele buturugii), nu bag CO2.
Ma gandesc sa fac un schimb de apa de 20% ...

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

6

Re: Problema red cherry

De acord cu un schimb de apa. Cati litri are acvariul? Sa nu fie prea mult 20%. Controleaza NO3. Poate fi si de la caldura (din pacate).

Asociatia italiana betta

http://www.aibetta.it/

7

Re: Problema red cherry

P.S. Atent daca fertilizezi. Sunt f. sensibili la Cu.

Asociatia italiana betta

http://www.aibetta.it/

8

Re: Problema red cherry

Bazinul are 18l, dar am in el 15l, de la caldura nu cred ca e, la mine in camera e mai racoare, apa are cam 24 grade, ca fertilizant folosesc Sera Florena dar pun doar 3 picaturi.
Multumesc.

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

Re: Problema red cherry

Axa_io A scris:

De acord cu un schimb de apa. Cati litri are acvariul? Sa nu fie prea mult 20%. Controleaza NO3. Poate fi si de la caldura (din pacate).

20 % din 80 L inseamna 16 L ; 20 % din 20 L inseamna 4 L ; 20 % din 100 L inseamna 20 L, atat timp cat el a spus ca schimba 20 % din volum si nu un volum fix de apa (ex 10 L 15 L 7 L )nu poate fii prea mult.

Alex, e posibil sa fie de la valorile apei, daca ai niste testere testeaza nitratii, nitritii, si duritatea, i-ai aclimatizat inainte sa le dai drumu?(stiu ca e o intrebare stupida, dar ma gandesc ca poate ai uitat tongue) , la mine se simt bine si nu le-am mai schimbat apa de o luna  lol  lol  lol

10

Re: Problema red cherry

Florin.Mazilu scuze, m-am exprimat gresit  :stupid . Vroiam sa spun ca nu suporta schimburi masive de apa la intervale scurte (o data la saptamana de exemplu smile).

Asociatia italiana betta

http://www.aibetta.it/

11

Re: Problema red cherry

Florin au fost aclimatizati o ora, sunt in acvariu de duminica seara, nu am testat apa, chestia e ca doar unu are o problema serioasa ... parca e beat, restu sunt ok ...

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

12

Re: Problema red cherry

Se mai intampla. Un procent destul de mic sunt mai "bolnaviori" asa ca in urma schimbarii mediului reactioneaza mai nasol. Ca peste tot in regnul animal.

La fel am patit si eu cu 3 creveti din 20 de bucati. Numai ca la mine acesti 3 s-au stins pana a doua zi. Bazinul era de 25 litri, numai pietris marunt, Ca plante o cryptocorina si nanjaj guadalupensis care crestea destul cat sa ia din nitrati si fosfatii din apa. Fara nici un fel de fertilizare iar ca iluminat o lampa chioara si pentru cateva ore pe zi beneficia de lumina solara, ca urmare destul de multe alge dar bucuria lor. Hraniti doar cu novo prawn. Filtrare cu un eheim 2007 modificat sa poata lua si o mana de substrat pro, plus schimburile de apa aferente si sifonarea substratului.

Acum depinde si de unde ii ai si in ce conditi au fost crescuti si tinuti.

13

Re: Problema red cherry

Eu am fost doar curios ce are ... oricum nu e mort mai devreme statea normal (asta dupa ce a stat in toate pozitile posibile cam 5 ore), restu sunt ok, nu am mai schimbat azi apa, o voi face maine.

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.