Subiect: finrot

Salut! De 2 zile am observat ca o gupoaică are finrot.Am scos-o și am pus-o separat pt. un tratament cu Ektol cristal.Azi am mai observat alți guppy,în special pui(o lună și jumate),ca li se mănâncă și lor codițele.Ar fi bine să fac un tratament la întreg acvariul?Acum 3 ani am mai avut un acvariu,dar cu carași.Pe vremea aia îi tratam de finrot cu eritromicină,care nu avea nici un impact negativ asupra plantelor sau peștilor sau asupra ciclării acvariului.Să fac tratament cu eritromicină la tot acvariul,sau să fac tratament cu Ektol?Ideea e că am auzit că nu trebuia să iau Ektol cristal,ci Ektol fluid!

Ape limpezi,
Emy

2

Re: finrot

spune-mi te rog ce doze de eritro ai folosit

Re: finrot

o pastila de 200mg la 25 litri de apa.

Ape limpezi,
Emy

4

Re: finrot

zilnic? pt cate zile? ce schimb de apa? plantat , substrat?, steril cu moss?

5 Editat de emyemanuel (2010-07-04 01:16)

Re: finrot

Am pus o pastila(la 25L) la 2 zile.Plante aveam destule cu substrat,fără moss.Ideea e ca in 3-4 zile erau OK.Apoi faceam un schimb de apa de 30-40%. Să înțeleg că și tu ai problema asta cu finrot?

Ape limpezi,
Emy

6

Re: finrot

din cand in cand la gupy
suprapopulare?

7

Re: finrot

Ma gandesc sa nu fie altceva. Parametrii?  O poza?

Asociatia italiana betta

http://www.aibetta.it/

8 Editat de emyemanuel (2010-07-04 01:57)

Re: finrot

Parametrii-s ok.Ph 7,6 ; Gh 7*;Kh 6*,No2 0; No3 10.Temp.25*C.Să-mi iau Ektol fluid sau să nu mai dau banii pe el să încerc cu eritromicina?Sau să continui cu Ektol cristal?

Ape limpezi,
Emy

9

Re: finrot

emyemanuel A scris:

Parametrii-s ok.Ph 7,6 ; Gh 7*;Kh 6*,No2 10; No3 0.Temp.25*C.Să-mi iau Ektol fluid sau să nu mai dau banii pe el să încerc cu eritromocina?Sau să continui cu Ektol cristal?

Esti sigur de nitriti si nitrati???  :-O

Asociatia italiana betta

http://www.aibetta.it/

10 Editat de emyemanuel (2010-07-04 01:58)

Re: finrot

:stupid Scuze...am modificat! Erau invers!

Ape limpezi,
Emy

11

Re: finrot

Eu Ektol nu-l cunosc. Dar, cele mai bune rezultate le-am avut cu bactopur (aici e bactowert).

Mi se pare "ciudat" ca si cei mici au finrot. Cat de "mici" sunt?

Asociatia italiana betta

http://www.aibetta.it/

12 Editat de emyemanuel (2010-07-04 02:12)

Re: finrot

Au o luna și jumate.Am costapur!Dar ăsta e pt. griș.....Să văd mâine cum se simt după tratamentul cu Ektol.Dacă nu e nici o modificare,o să le schimb 40% din apă și o să le fac tratamentul cu eritromicină.Cu ăla garantat în 3-4 zile sunt ca noi! big_smile

Ape limpezi,
Emy

13

Re: finrot

Nu uita sa filtrezi cu carbon 24/48 de ore sa elimini Ektol! Dupa ce schimbi apa.

Asociatia italiana betta

http://www.aibetta.it/

Re: finrot

Da,desigur.Cred că mi-a apărut de la apa,că am facut în ultimile 2 săptămâni schimbul cu apă lăsată 1zi sau 2 la declorinat într-o sticlă de apă plată de 10 litri.Până acum 2 săptămâni am folosit direct apa de la robinet tratată cu Aquasafe.Așa că...dau 10 ron pe o sticlă de 100 ml,dar stau liniștit.Și la 70 de litri ai mei,îmi ajunge o lună..deci pot să dau 10 ron/lună pe Aquasafe,decât să am probleme cu ”copilașii”mei!

Ape limpezi,
Emy

Re: finrot

(:| NB

Ape limpezi,
Emy

16

Re: finrot

Vrei sa-ti spun ceva? Eu NU mai folosesc nimic din aceste "amestecaturi" si apa declorinata e Sfanta. Acum, nu stiu cum e apa in Bucuresti, dar e ok sa folosesti AquaSafe dar tot timpul cu apa declorinata fiindca clorul, ucide bacterii "buni".

Asociatia italiana betta

http://www.aibetta.it/

Re: finrot

Păi Aquasafe elimină clorul din apă și cele dăunătoare peștilor.Eu așa  știu.

Ape limpezi,
Emy

18

Re: finrot

emyemanuel A scris:

Am pus o pastila(la 25L) la 2 zile.Plante aveam destule cu substrat,fără moss.Ideea e ca in 3-4 zile erau OK.Apoi faceam un schimb de apa de 30-40%. Să înțeleg că și tu ai problema asta cu finrot?

M-ar interesa si pe mine tratamentul cu ertromicina, dar nu am inteles exact...

Adica: folosesti doua pastile de 200 mg la 25 litri? Adica pui una in ziua 1 si inca una in ziua 3 de tratament? Iar apoi in ziua 5 faci schimb de apa?

Si 100% nu afecteaza bacteriile bune din filtru?

Vreau sa-mi notez si eu "reteta"..:) mai ales daca are avantajul de a nu deranja toata casa cu acvariu de carantina, schimburi zilnice de apa, sau mai stiu eu ce.. smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: finrot

DEEEEECI: în prima zi puneam 2 pastile de eritromicina la 55litri(o pastilă de 200mg/25litri).a-II-a zi mă uitam la ei,FARA sa le dau nimic de mâncare.a-III-a zi le mai puneam iar doza de eritromicina. a-IV-a zi deja erau ok...li se închideau ranile,dispăreau pufii de pe ei,iar codițele începeau să nu se mai roadă. a-V-a zi le schimbam cam 50% din apă și le dădeam un pic de mâncare.Pe tot parcursul tratamentului NU LE DĂDEAM MÂNCARE și dădeam aerarea la maxim! ATENȚIE: dacă aveți UV sau filtru carbon se opresc în timpul tratamentului. Ideea e că 1:nu se deciclează acvariul; 2:nu afectează negativ peștii și melcii; 3:costă foarte puțin,față de medicamentele dedicate(1RON=1eritromicină,iar ex.Ektol fluid=20RON); 4:nu mai trebuie acvariu pt carantină.

Ape limpezi,
Emy

20

Re: finrot

chiar atat de lung "postu"?