21 Editat de lup cosmin (2010-07-08 00:33)

Re: Acvariu 300 l.

Narcis am o intrebare la adresa ta:Discusi mai ai.Iar cu substratul am sa ma mai informez putin.Si nu in ultimul rind am sa ascult cu mare placere sfaturile si parerile dumneavoastra.Astazi am fost de am adus minunatul meu acvariu dar nu va raminea acolo il voi muta.

22

Re: Acvariu 300 l.

lup cosmin A scris:

Astazi am fost de am adus minunatul meu acvariu dar nu va raminea acolo il voi muta.


Ooo! Sa fie intr-un ceas bun!

Numai bucurii!

Mult succes la amenajat! :sok

Sa nu uiti sa faci poze din momentul in care pui prima picatura de apa... smile   :fp  lol

(Eu am fost atat de bucuroasa cand l-am instalat, incat am uitat de tot si toate! ... lol)

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: Acvariu 300 l.

Nu o sa uit Lucia iti promit.Multumesc de urari. :fok

24 Editat de Lucia (2010-07-08 01:21)

Re: Acvariu 300 l.

Baiu-i ca timpul inapoi .. nu l-am putut da.
Si am ratat un eveniment important..: nasterea acvariului meu.. smile

Noi sa fim sanatosi! smile Sa putem face acvarii.. smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

25

Re: Acvariu 300 l.

lup cosmin A scris:

Narcis am o intrebare la adresa ta:Discusi mai ai.

Consider intrebare wink  Nu nu-i mai am.Imi plac foarte mult dar la micutele mizerii pe care le fac eu in acvariu...sigur s-ar simti un pic..frustrati smile Din cand in cand imi vine dorul de ei si achizitionez o noua generatie...pe care o tin maxim un an...apoi o dau...si iar frec plantele...si tot asa  :apl  :smoke  lol

Re: Acvariu 300 l.

Am inteles Narcis dar mai am o rugaminte mica la tine.Zimi te rog cite tuburi pot baga in acvariu.Eu mam gindit sa folosesc tot din gama Hagen.Am posibilitatea sa bag 4 neoane de 30w

Re: Acvariu 300 l.

Am sa filmez toate miscarile prin care va trece acvariul meu Lucia.Si mai ales ca vreau sal populez cu Discusi.Primul pas cu scalari lam trecut acum sa vedem cu discusi ce va iesi.

28

Re: Acvariu 300 l.

eu zic ca poti pune maxim 0,5 wati/litru. fa un calcul si vezi cite tuburi poti baga sa ajungi la asta

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

29 Editat de narcis.b (2010-07-08 02:30)

Re: Acvariu 300 l.

Sigur si eu am crescut discusi la 1W/l (sau chiar mai mult :pp ) Dar a fost o experienta,am vrut sa cresc si plante avide de lumina la un loc cu discusii...Daca vrei in schimb un acvariu plantat cu discusii pe post de trofeu,atunci trebuie sa le oferi ce le place,si lumina putina e unul din punctle lor nevralgice  wink  Probabil,ai putea pune doar 3 tuburi,poate chiar cel de al treilea temporizat mai putin decat celelalte.Eu asi alege de la Hagen tuburi Aqua Glo,dar daca ai si varietati de discus cu rosu asi pune tubul din mijloc un Flora Glo,daca varietatile sunt numai cu rosu si/sau galben,asi pune 2 bc Flora Glo,iar in mijloc un Power Glo

Re: Acvariu 300 l.

Ok Narcis mergem pe varianta data de tine 2 bc Flora Glo,iar in mijloc 1 Power Glo.Dar te intreb daca as pune si 1 Aqua Glo pe temporizator oare as gresi cu ceva.

31

Re: Acvariu 300 l.

Inteleg,vrei sa ai ceva lumina totusi...Eu nu am spus ca nu se poate si cu mai multa lumina...sigur ca se poate...tu decizi cum vrei sa fie :sok

Re: Acvariu 300 l.

Narcis totusi cum ai pozitiona cele patru neoane.La mine in acvariu sunt 2 drosere fiecare merge cu cite 2 neoane fiecare.Dar vreu sa le pun priza programabila digitala la fiecare.Spunemi te rog cum leai pozitiona.

33

Re: Acvariu 300 l.

Cosmine ai un PM  :sok

Re: Acvariu 300 l.

Si tu la fel  :fok

35 Editat de lup cosmin (2010-07-09 21:27)

Re: Acvariu 300 l.

Narcis vreau sa te intreb daca se merita sa dau 300 ron pe acesti 4 discusi.2 au cam 6 cm iar 2 au cam 4 cm

36

Re: Acvariu 300 l.

Putin off-topic
Daca iti place ceva nu conteaza din ce domeniu de activitate suma cheltuita pentru achizitionarea acestuia nu are importanta
Noi facem banii nu ei pe noi
Scuze,cred ca ai inteles unde "am batut"

Re: Acvariu 300 l.

Da intradevar ai dreptate maya noi facem bani nu ei pe noi si am inteles perfect unde ai batut.Dar ce mi sa parut ciudat la cei 2 discusi mai mici ca nu sunt dezvoltati cum ar trebui si au ochii mari.Ceilalti doi par perfecti.

38

Re: Acvariu 300 l.

nu stiu daca e chiar asa, in primul rand trebuie sa isi cicleze acvariul iar degeaba iti iei ce iti place pe moment daca mai tarziu esti dezamagit. trebuie sa fie bucuros ori de cate ori se uita la ei, nu trebuie sa stea nevajit ca a gresit una alta sau ca s`a grabit. eu zic ca e bine sa gandesti de 5 ori inainte sa faci ceva !

Re: Acvariu 300 l.

Da intradevar prima data voi cicla acvariul sil voi planta frumos dupa care voi baga neoni rosi dupa care discusi. :sok

40 Editat de lup cosmin (2010-07-10 18:22)

Re: Acvariu 300 l.

Citi Discusi pot tine intrun acvariu de 300l.Nu prea am rspunsuri la ce vam intrebat domnilor.