41

Re: Acvariu 300 l.

6

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Acvariu 300 l.

Deci sa inteleg un Discus la 50 litri de apa.

43

Re: Acvariu 300 l.

Pui poti tine de la cateva sute de pui (f mici) pana la 6-8 adulti (perechi). Asta ca sa se simta ei bine si sa iti fie si tie usor sa le pastrezi conditiile bune de viata! Pt crescatori, 300 litri de apa pot sa adaposteasca cu mult mai multi discusi adulti!

Conditia este ca apa sa fie curata cu NO2 si NO3, etc...,  permanent in limite normale!

Re: Acvariu 300 l.

Acuma parca mam mai luminat putin domnilor.Iar neoni rosi as baga cam 15 buc.Oare este mult.

45

Re: Acvariu 300 l.

Pt un card de neoni in 300L este putin! Daca sunt putini, stau rasfirati!
30-40 si o sa iti placa sa te uiti la ei!

Re: Acvariu 300 l.

6-8 adulti de discus +30 de neoni rosi asa voi face. :sok

47

Re: Acvariu 300 l.

De vrei atâția în 300 de litri atunci asigură-te că ai o filtrare foarte bună!

48 Editat de narcis.b (2010-07-11 01:03)

Re: Acvariu 300 l.

Cosmine,Depinde de cat de bine intretii acel acvariu,si cat de buna e filtrarea biologica.
Pretul pt discusii de care m-ai intrebat nu mi se pare ok...sper ca nu-mi pui pe nimeni din forum in cap! lol  :smoke
In mare alegeti discusi de aceeasi dimensiune,aproximativ.Daca iei de la 8cm in sus poti lua 10 bc,in timp e posibil ca unul doi a nu se adapteze,sa nu se dezvolte etc.
Daca vrei mai juvenili,5-6 cm poti lua 15-16 bc ,apoi dupa ce crsc iti alegi care iti plac si pe restul ii dai.Cel putin eu asa asi proceda :sok

Re: Acvariu 300 l.

Ok Narcis mergem pe varianta data de tine 2 bc Flora Glo,iar in mijloc 1 Power Glo.Dar te intreb daca as pune si 1 Aqua Glo pe temporizator oare as gresi cu ceva.Narcis totusi cum ai pozitiona cele patru neoane.La mine in acvariu sunt 2 drosere fiecare merge cu cite 2 neoane fiecare.Dar vreu sa le pun priza programabila digitala la fiecare.Spunemi te rog cum leai pozitiona.

50 Editat de lup cosmin (2010-07-11 16:50)

Re: Acvariu 300 l.

Tuburile le voi pozitiona in felul urmator:1 flora glo primul din fata,2 Power Glo,3 flora glo si ultimul din spate Aqua Glo.Daca am gresit avertizatima ca nu am sa ma supar.

51 Editat de lup cosmin (2010-07-11 16:58)

Re: Acvariu 300 l.

Ce filtru extern imi recomandati domnilor si doamnelor pentru acvariul de 300 litri.

52

Re: Acvariu 300 l.

JBL Cristal Profi e1200

53

Re: Acvariu 300 l.

narcis: o mica completare: jbl cristal profi e1500 smile  smile

fara suparare.....

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Acvariu 300 l.

Ok baieti despre acest filtru este vorba cred.Am sa ma documentez despre el si cum am sal pot procura.

55

Re: Acvariu 300 l.

cosmine ce vezi tu acolo e jbl e 900. noi vorbim de fratele lui mai mare.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Acvariu 300 l.

Da prietene ai dreptate ca este jbl e 900.Dar eu am pus doar o poza.Date tehnice la fratele lui mai mare sunt:Debit filtru     Putere powerhead     Dimensiuni (Lxlxh cm)     Vol. el. filtrante     Compartimente el. filtr.     Volum acvarii     Diam. furtune (int/ies)
1500l/h    35w         20*23,5*46cm         12l   4      30-500l    12/16mm

57

Re: Acvariu 300 l.

bobi A scris:

narcis: o mica completare: jbl cristal profi e1500 smile  smile

fara suparare.....

:stupid  Da Bobi ai dreptate,departe de mine gandul sa ma supar :noroc

Re: Acvariu 300 l.

Cer ajutorul tuturor de pe acest forum:Ce pareri aveti despre Tub Neon T8 Osram Lumilux DeLuxe 965.Astept parerile voastre in legatura cu acest neon. :fbr

59

Re: Acvariu 300 l.

tuburile 965 sunt ok. de ce pui t8 la 300 litri?

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

60

Re: Acvariu 300 l.

Uf...Cosmine s-a tot vorbit despre tubul asta,e un tub foarte bun,pentru plante dar si pentru redarea culorilor din acvariu inclusiv ale pestilor,6500K ,IRC97,flux luminos mediu spre mare...probabil singura problema ar putea fi continutul ceva mai mare de "albastru" prin comparatie cu "rosu" si faptul ca nu exista UV stop...ah si arr mai fi si pretul cam mare platit pt un indice IRC mare lucru nu tocmai necesar....doar daca urmaresti sa ai in acvariu lumini de "inalta definitie"....altfel...