Subiect: Plante

Buna tuturor sper sa ma puteti ajuta cu sfaturi si pareri.Ce plante pot planta intrun acvariu cu Discusi.Astept cu drag raspunsurile voastre. :acv

2

Re: Plante

Sunt o multime Cosmine,asta daca intrebi la modul general,daca ne ceri parerea,atunci a mea ar fi :echinodorus si cryptocorine,in masura in care vrei sa ai conditii optime de iluminare pt discus adica maxim 0,3W/l

3

Re: Plante

Cosmine ia-ți agenda și scrie...a revenit GURU!

4

Re: Plante

pelly67 A scris:

Cosmine ia-ți agenda și scrie...a revenit GURU!

lol  lol  lol  ...e de rau Paul?   :apl  :noroc

5

Re: Plante

narcis.b A scris:
pelly67 A scris:

Cosmine ia-ți agenda și scrie...a revenit GURU!

lol  lol  lol  ...e de rau Paul?   :apl  :noroc

de rău?....Doamne ferește!  :sok

Re: Plante

Bine ai revenit domnule Narcis.Nu team mai vazut de mult pe forum. :apl  :noroc  :apl

7 Editat de lup cosmin (2010-07-08 00:21)

Re: Plante

Cu echinodorus as putea rezolva problema dar nu am de unde sa iau cryptocorine. :/Multe puncte veti avea de acum la reputatie domnule Narcis si domnule Paul.

8

Re: Plante

Cryptocorine Undulatus Red
Cryptocoryne Undulata
Cryptocoryne wendtii var. Tropica
le mai găsești încă la nevertebrate.ro
:sok

9

Re: Plante

scuzati ca intervin si eu ca prostanacu' !
dar de ce nu e indicat sa bagi discusi in acvarii plantate ?

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

10

Re: Plante

aqua A scris:

scuzati ca intervin si eu ca prostanacu' !
dar de ce nu e indicat sa bagi discusi in acvarii plantate ?

Pai...le-a interzis medicul ...discolog :apl
Si in mare datorita conditiilor diferite de mediu...uite aici un filmulet cu zona de origine a discusului si cam ce vegetatie exista

Re: Plante

Foarte frumos acest filmulet.Ce neam face fara tine Narcis. :noroc

Re: Plante

As vrea sa bag aceasta buturuga an acvariu ce ziceti:

13

Re: Plante

mie imi pare mai mult creanga decit buturuga lol
baga-o cosmine, trateaza-o inainte si apoi baga-o. pune ceva moss pe ea si sa vezi ce misto arata dupa ce se intinde.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

14

Re: Plante

Eu sunt de părere că de crești discusi pentru tine,merg măcar ceva plante de suprafață sau ceva cât se simplu se poate(legat de plante),dar dacă se crește discusi pentru comerț atunci e mai rentabil fără plante,dar să nu uită-m că de se folosește și plante aceste reduc spațiul de înot al discusilor,deci si numărul lor scade din această cauză!(adică să se evite suprapopulare acvarilor).

15

Re: Plante

cosmine, ti-ai refacut bugetul? ca pe mine m-au invadat plantele de a trebuit sa le tai din nou  :noroc

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Plante

Deocamdata nu ca a trebuit sa-mi platesc acvariul.Am oservat ca ai scos din nou plante la vinzare sunt tare frumoase.Oare ma poti ajuta cu niste melci de substrat Bobi. :pls

17

Re: Plante

ce melci de substrat? plarya si phorbis? (sper ca am scris corect big_smile ) cosmine, lumea incearca sa scape de ei si tu vrei sa ii cumperi? sau nu am inteles eu bine la ce te referi. singurii melci pe care ii am sunt pomacea si neritinele, care sunt si utili si frumosi in acvariu. neritine pot sa iti fac rost, merg sapt viitoare la tipul de la care i-am luat si eu. daca mai are se rezolva

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Plante

De neritine este vorba Bobi am vazut si la paul in acvariu si imi plac tare mult.Promit ca,cind dau drumul la noul setap am sa vb cu tine de niste plante.Sper sa fie cit mai curind.

19

Re: Plante

eu am dat 5 ron pe unul. cite bucati vrei? lasa-mi ceva date de contact...

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Plante

Dami numarul tau prin pm ca nu il mai am
mar interesa 4 buc