1

Subiect: Sa ma prezint

Buna ziua ,ma numesc David si sunt din Braila. Am o fata de 9 ani si acu o luna ,de ziua ei am vrut sa i fac o surpriza ,pentru ca isi dorea un animal de casa,am zis ca ,caine nu mai iau ca am avut si nu mai vreau par, pisica nici atit...Asa,am luat un acvariu vechi ,cu rama ,de la cumnatul meu din beci ,l-am reconditionat ,i-am dat jos kitul ,am scos geamurile (unul l-am spart) :stupid ,am inlocuit kitul cu silikon ,am revopsit rama .Acvariul are in jur de 100 l ,dar problema era ca pe aici prin Braila gasesti greu produse de acvaristica,eu am avut pesti cand eram copil,dar dupa cate vad multe lucruri sunt schimbate .Am luat si eu un neon normal pentru iluminat de 18 W ,i-am facut un fel de capac din niste pvc,am cumparat doua feluri de plante ,niste gupii,4 molii ,5 xifo ,dintre care o femerla mi-a fatat vreo 40 de pui dupa 2 zile :apl .Am o pompa ,nu stiu cum ii zice ,merge bine ,apa e curata .A ,poate ma lamuriti de ce mi-au murit vreo 3 gupii,li se stringea coada,incet ,incet ,deveneau blegi si in cateva zile s-au dus... :fcry Acuma ,daca poate cineva sa ma lamureasca si pe mine cu toate aparitiile astea noi ,v-as fi foarte recunoscator,poate este vreun forumist de prin zona ,poate ne vedem la  un pahar de vorba pentru ca as vrea sa investesc in acvariu dar nu stiu ce si cum ,deocamdata...sper ,cu ajutorul vostru, sa incep sa stiu mai multe despre produse,care ce fac si de ce sunt  bune. Va multumesc ,ape limpezi si pesti sanatosi !

Nu-i frumos ce-i frumos ,e frumos ce-mi place mie !

2

Re: Sa ma prezint

salut si bine ai venit. incepe sa te documentezi cat poti de mult de pe forum si sa vezi care sunt pasii cu care trebuia sa incepi deoarece din descrierea ta ai cam sarit niste pasi si de acolo se poate trage moartea pestisorilor.

3

Re: Sa ma prezint

Bine ai venit

4 Editat de Andi66 (2010-07-07 14:28)

Re: Sa ma prezint

Salut, si bine ai venit!  :sok

Poti incepe cu neonul si incearca varianta ieftina de la Osram - 18W/865, asta daca vrei sa ai plante. Sa inteleg ca ai pompa de aer, nu prea ai ce face cu ea, ideal ar fi un filtru bun: http://www.happypets.ro/eheim-aquaball-130-p-870.html, este mai scump dar e lucrul cel mai esential din acvariu, dupa care iti mai trebuie un incalzitor de 100W care poate fi si Resun (mai bune sunt Tetratec sau Jager).
Acvariul trebuia lasat la ciclat dar acum daca tot l-ai populat incearca sa adaugi ceva bacterii si poti face asta cu: http://www.happypets.ro/tetra-aqua-bactozym-p-763.html, sau cu orice alte culturi de bacterii, pe care le gaesesti cam la orice magazin de specialitate.
Cam atat deocamdata.  :noroc

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

5

Re: Sa ma prezint

bine ai venit si cum au zis si colegi da detali mai amanuntite si niste poze ar fi excelent si  atunci colegi mult mai experimentati o sa te ajute

nu profitati de naivitatea incepatorilor pentru ca si voi ati fost ca noi.    http://profile.imageshack.us/user/ignatcostel41/

6

Re: Sa ma prezint

O sa dau si niste poze cat de curand ,dar nu va asteptati la nimik spectaculos...e jale inca in acvariul meu ,cred ca va inchipuiti

Nu-i frumos ce-i frumos ,e frumos ce-mi place mie !

7

Re: Sa ma prezint

Davide A scris:

O sa dau si niste poze cat de curand ,dar nu va asteptati la nimik spectaculos...e jale inca in acvariul meu ,cred ca va inchipuiti

Curaj...ca se poate  wink

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

8

Re: Sa ma prezint

toti am luato usor usor asa ca nimic nu ne mai mira curaj ca nu rade nimeni de tine esti aici ca si mine si multi alti sa inveti si sa te documentezi

nu profitati de naivitatea incepatorilor pentru ca si voi ati fost ca noi.    http://profile.imageshack.us/user/ignatcostel41/

Re: Sa ma prezint

Bine ai venit printre noi Davide.Dupa cum spune si miruna toti avem de invatat.Putin curaj si va fi bine.Ape limpezi iti dorim :acv

10 Editat de narcis.b (2010-07-07 20:12)

Re: Sa ma prezint

Bun venit! Primul lucru pe care trebuie sa-l inveti si sa-l respecti este ciclul azotului  este primul fenomen ce se petrece in acvariul tau si pe care trebuie sa incerci sa-l intelegi,apoi usor vei intelege de ce pestisorii tai au murit.Pe langa asta sfaturile lui Andi66 sunt de mare valuare .Nu ezita sa ne intrebi diversele nelamuriri.

11 Editat de emyemanuel (2010-07-07 20:18)

Re: Sa ma prezint

Bine ai venit printre noi! Sa-ți mai procuri și niște teste de apă.Și eu am avut aceeași problemă cu 3 guppy.Li se strângeau coada și  stateau mai mult pe fundul apei,iar după 2-3 zile mureau.După ce au murit ,la 0 saptamână mi s-au umplut toți peștii de finrot.Deci cred ca au fost ei mai sensibili si au prevestit”dezastrul”.Să auzim de bine și așteptăm poze.

Ape limpezi,
Emy

12

Re: Sa ma prezint

Saptamina viitoare pot ajunge la bucuresti ,care are plante de vanzare sa ma anunte...

Nu-i frumos ce-i frumos ,e frumos ce-mi place mie !

13

Re: Sa ma prezint

exista o sectiune dedicata a forumului unde o sa gasesti o oferta diversificata de plante la preturi foarte bune.

bafta in noua pasiune!

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

14 Editat de Lucia (2010-07-08 00:55)

Re: Sa ma prezint

Bine ai venit! smile

Fa-ti putin timp si citeste. Vei avea o satisfacie enorma sa descoperi singur anumite lucruri. Bine-nteles ca aici vei fi sprijinit si ajutat suplimentar.

"La Multi Ani" fetitei tale. Cred ca s-a bucurat de vietatile jucause. Atata doar ca nu trebuie uitat, ca totusi sunt vietati si trebuie respectate si tratate ca atare.

Multe bucurii! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.