1

Subiect: mediul gouramilor

dupa cum am mai spus, sunt nou, vreau sa imi incep un acvariu si vreau sa ma pregatesc cu toti pasii pana la pesti, sa vad ce si cum iese si unde nu ma descurc. sunt innebunit dupa beta si gourami, momentan am optat pt gold gourami si una din problemele pe care le intampin (sunt abea la stadiul de documentare si de adunare a materialelor) este ca nu gasesc un site, un comentariu sau poze concrete despre biosistemul lor....am pt momentan un acvariu de 70 l si nu stiu daca e destul de bun pt 3 gold gourami). problema mare este ca trebuie sa`mi procur plantele si sistemul de iluminat. plantele am sa le cumpar de aici, dar nu stiu la ce tip de sistem de iluminat sa optez, dimensiunile acvariului fiind de 60 x 35 x 40 si nu am capac dar banuiesc ca am sa fac unul din pal.

2

Re: mediul gouramilor

Lasa-l open top si poti pune lampa suspendata  pe marginile laterale ale acvariului, cu tuburi T8 18W 60cm sau cu tuburi T5 24W 55cm...tuburi sunt multe , greu sa-ti dau un sfat ...poate un indiciu ,temperatura de culoare 6500-8000K.
Se vor descurca destul de bine guramii tai in bazinul pe care il ai