Subiect: osram 840

Ce stiti despre osram 840?ce cu alte neoane as putea sa-l folosesc pentru acvariu plantat?pot sa-l folosesc pentru plantat sau pentru ciclide?

2

Re: osram 840

tubul 840 e bunicel pentru plante. adica are un IRC de 80 si o temperatura de culoare de 4000k. ar merge intr-o combinatie cu 865. stiu multi acvaristi care au o combinatie asemanatoare.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

3

Re: osram 840

E bun pentru plante ,are mult "rosu"ceea ce vor si dumnealor,plantele,in schimb nu are o culoare prea placuta ochiului efect un pic galbui.Se poate combina cu un tub de 6500K cum bine zice bobi,chiar si un 8000k sau merge bine si simplu,numai 840-uri

Re: osram 840

merge combinat cu osram 830?care neaoane sunt cele cu 6500k sau 8000k???

5

Re: osram 840

temperatura de culoare a unui tub este data, de obicei, de ultimele 2 cifre din codul sau *100. de exemplu: 865 are temperatura de culoare 6500=65*100

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

6

Re: osram 840

865 indice de redare a culorii intre 80-90(85 de fapt) si temperatura 6500k
880 irc 80 temperatura 8000k
combinatii pe care le-am vazut eu mai des folosite 840 cu 865, cu rezultate bune si o culoare acceptabila de privit..
sau mai nou 840 cu 880 dar mai putin deoarece tuburile 880 sunt relativ noi.
dar bineinteles ca se poate si 830 cu 840, daca nu te deranjeaza prea rau vizual..
in functie de ce gasesc ma gandesc sa combin tuburi de 4300k cu cele de 4000k.. o sa iti trimit rezultatul.

7

Re: osram 840

Eu recomand să folosești osram 965!!!

Re: osram 840

am mai auzit de aceste 965.in viitorul apropiat o sa-mi achizitionez si eu .

9

Re: osram 840

Sunt cam cele mai bune de la osram!

Re: osram 840

am auzit ca pentru plante ar fi cel mai bun.

11

Re: osram 840

Cele mai bune neoane pentru plante sunt:Glo Lux,Flora Glo,SUn Glo!

12

Re: osram 840

florinel A scris:

Cele mai bune neoane pentru plante sunt:Glo Lux,Flora Glo,SUn Glo!

Florinel,te rog mult nu mai intra in detalii precum cel mai bun etc. 
Sau macar adauga dupa "sfat" ca e parerea ta!
965 acopera aceeasi gama de lumina ca 865 doar ca are indicele de claritate mai mare,este un tub dedicat foto.Tuburile de la Hagen sunt intradevar tuburi bune,dar de unde si pana unde cele mai bune?Cate tuburi de firma ai folosit tu in conditii optime pentru a face aceste afirmatii? Uite aici un articol mai vechi,e drept,cu caracteristicile tuburilor mai multor firme si chiar mici observatii ale celui ce l-a creat

13

Re: osram 840

deci domnu florin, tot documentat ati ramas. ce concluzie putem trage si din aceasta afirmatie?

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: osram 840

acest 840 cu ce e mai bine sa-l combin???cu osram 830 sau sun glo???

15

Re: osram 840

Cu 865 smile
Nu ne-ai zis nimic despre acvariul la care vrei sa pui tuburile.

16

Re: osram 840

uite narcis.. eu imi permit sa zic care sunt cele mai bune tuburi sunt giesemann.. sa vad daca ma contrazici.. tongue

17

Re: osram 840

votez si eu tot pentru giessmann ......sau denerle?. aici e ca si conflictul bmw-mercedes. cine ajunge deja acolo, nu se mai uita la detalii... smile

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: osram 840

acvariul are 50 de litri si plantat.865 nu am inca.la acel acvariu am un osram 830 si un sun glo.deci,ce combinatie as putea sa fac sa fie si mai bine pentru plante si mai putin bine pentru alge?

19

Re: osram 840

best trophy: ce e bine pentru plante e bine si pentru alge.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: osram 840

offf am inteles.si pin la urma daca am un sun glo un osram 830 si un osram 840 si la acvariu pot sa pun doar 2,care neoane ar trebuii sa pun?