1

Subiect: o simpla intrebare!

m`am tot uitat pe forum si nu gasesc modul de pregatire a nucii de cocos...as putea sa pun vreo 2 dar nu stiu ce trebuie facute la ele !

Re: o simpla intrebare!

sa le cureti bine de cocos si sa le fierb de 2-3 ori de fiecare dat cam cate o ora ...la primele doua fierberi bagi sare in apa iar la ultima fierbere nu....si ai terminat!...baga mare!

3

Re: o simpla intrebare!

zeba A scris:

m`am tot uitat pe forum si nu gasesc modul de pregatire a nucii de cocos...as putea sa pun vreo 2 dar nu stiu ce trebuie facute la ele !

am si eu o mica intrebare !
de ce vrei neaparat sa bagi nuca de cocos ?
nu e cine stie ce frumusete !mai bine baga o buturuga de mopan ca e mult mai frumoasa !

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

4

Re: o simpla intrebare!

Poate vrea sa le faca cuib la ancistrusi,sa se simta si ei bine! Doamne ,aqua ,cum incerci sa destrami intimitatea din acvariul omului, ntz ntz ntz
:apl  :pp  :hug  lol  tongue

5

Re: o simpla intrebare!

cn mi-a dat minus ?nu conteaza sa-si pastreze opiniile !
eu vreau sa il ajut pe om sa isi faca un acvariu cat mai frumos wink
o nuca de cocos nu prea se incadreaza la categoria asta !

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

6

Re: o simpla intrebare!

aqua A scris:
zeba A scris:

m`am tot uitat pe forum si nu gasesc modul de pregatire a nucii de cocos...as putea sa pun vreo 2 dar nu stiu ce trebuie facute la ele !

am si eu o mica intrebare !
de ce vrei neaparat sa bagi nuca de cocos ?
nu e cine stie ce frumusete !mai bine baga o buturuga de mopan ca e mult mai frumoasa !

chiar crezi ca arata rau si imbracata cu moss sau riccia ?  :-
stie baiatu la ce o fa folosii  :fok

7

Re: o simpla intrebare!

aqua A scris:
zeba A scris:

m`am tot uitat pe forum si nu gasesc modul de pregatire a nucii de cocos...as putea sa pun vreo 2 dar nu stiu ce trebuie facute la ele !

am si eu o mica intrebare !
de ce vrei neaparat sa bagi nuca de cocos ?
nu e cine stie ce frumusete !mai bine baga o buturuga de mopan ca e mult mai frumoasa !

eu t sustin aci ai deptate  :sok   :sok
mi-am bagat si eu cocos in acvariu si nu am avut cine stie ce satisfactie !
insa daca zeba reuseste sa si-o umple de moss(nuca nu ceea ce credeti voi)incat  sa nu se mai vada ar fi perfect big_smile

8

Re: o simpla intrebare!

gusturile nu se discuta la urma urmei !
daca vrea cocos sa isi bage dar dupa parer ea mea nu are cine sti e ce forme ...frumoase...

9

Re: o simpla intrebare!

aqua A scris:

cn mi-a dat minus ?nu conteaza sa-si pastreze opiniile !
eu vreau sa il ajut pe om sa isi faca un acvariu cat mai frumos wink
o nuca de cocos nu prea se incadreaza la categoria asta !

In ciuda faptilui ca mi-ai dat cu minus  aqua,eu personal nu am dat niciodata minus nimanui! :hug

10

Re: o simpla intrebare!

lasa narcis ca tie iti ajung plusurile  lol   lol   lol

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

11

Re: o simpla intrebare!

pt red cherry vroiam sa o fac, sincer asa vroiam sa o acopar cu moss, sper sa reusesc si sa iasa ceva frumos, cand voi termina acvariu il voi posta si atunci sa ma criticati smile, putina rabdare va rog ! big_smile

12

Re: o simpla intrebare!

am mai citit pe undeva, tot aici pe forum dar nu stiu exact cine a zis, am taiat putin din ea, cat sa  o fac sa arate ca o pestera smile, sper sa iasa o sa vdm, momentan o pregatesc !

13

Re: o simpla intrebare!

sa sti ca crevetii(scuzati cacafonia) nu prea stau in interiorul nucii.. ei au nevoie doar de moss.. nu conteaza pe ce este pus..
merita un astfel de decor, in cazul in care ai L-uri si vrei sa ii inmultesti..
o astfel de nuca am si eu intr-un acvariu.. si a luat cam 3 luni pana cand s-a acoperit cum trebuie.

14

Re: o simpla intrebare!

red cheri am si eu intrun acvariu micut.un sfert de acvariu e cu java moss.cineva spunea ca ar fi bun sa pun o buturuga cu crapaturi.le place sa se ascunda in ele.ce le dai de mincare?

natura inseamna viata

15

Re: o simpla intrebare!

crevetii mei maninca ce mizerii gasesc prin acvariu, si ii mai hranesc eu cu delicatese: banana, morcov fiert, castravete. dar asta se intimpla rar de tot, 1 data la 2 saptamini

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

16

Re: o simpla intrebare!

Banane la creveti??interesant,le plac? lol

Adevarata ignoranta nu este absenta cunoasterii, ci refuzul de a o dobândi.
Ignoranta nu este inocenta, ci pacat.

17

Re: o simpla intrebare!

eu le dau niste bilute care contin si spirulina.se zice ca ii stimuleaza in crestere si in inmultire

natura inseamna viata

18

Re: o simpla intrebare!

alex la urmatorul ospat promit ca iti fac o filmare cu bataia pe bucata de banana yikes

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

19

Re: o simpla intrebare!

O perioada am avut si eu doua jumatati de nuca in acvariu, dar n-am fost incantat si le-am scos. Probabil colegul bogdivaio are dreptate, dar eu nu le-am fiert, doar le-am curatat bine pe interior, iar la exterior le-am frecat cu o perie de radacina pana au "plecat" toti perisorii. Moss-ul l-am prins cu fir de pescuit, dar n-a apucat sa creasca, le-am facut vant la nuci  smile .