1

Subiect: Alge

Am si eu probleme de vre`o 2 saptamani cu o alga. E verde inchis si subtire ca un fir de par. Se ia usor dintre plante pentru ca sta in genul unei retele, asemanatoare panzelor. E tare, nu se sfaramiteaza in mana, dupa cum am zis seamana foarte bine cu un fir de par si ca textura. Daca are cineva idee ce tip de alga este, din ce cauza apare si cum se poate trata, astept ajutorul vostru. Multumesc

Etiamsi omnes, sed non ego.

2

Re: Alge

cezara, o poza ar ne-ar ajuta mult sa o identificam.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

3

Re: Alge

Eu am avut foarte mult timp probleme cu algele!Dar în cazul tău ne-ar ajuta mai mult și ceva poze!

4 Editat de Cezara (2010-07-10 02:30)

Re: Alge

Ohh...grea treaba imi cereti in conditiile in care nu m`a inzestrat Dumnezeu cu talent de fotograf iar alga e foarte subtirica...incerc acum. Sper sa iasa ceva, sa se vada.


Revin. Nu a iesit nimic. Dupa cum ziceam. Poate si calitatea aparatului meu lasa de dorit, dar cel mai sigur mana mea nepriceputa. Am sa incerc sa o mai caut pe internet si daca o identific, poate macar o metoda sigura sa scap de ea primesc. Va multumesc.

Etiamsi omnes, sed non ego.

5

Re: Alge

daca nu iti ies nicicum pozele, incearca totusi sa te uiti aici:

http://www.aquariumalgae.blogspot.com/

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

6

Re: Alge

As inclina sa cred ca este asta: Thread algae. Scrie ca apare din exces de Fe. Ok. Asta am prins`o. Acum intrebarea mea este: alga este luata, si nu aparuta in acvariul meu. Ce e de facut ca sa`i opresc dezvoltarea? Sa opresc fertilizarea nu cred ca este o varianta...daca aveti vre`o idee testata, astept un sfat.

Etiamsi omnes, sed non ego.

7

Re: Alge

te sfatuiesc doar din ce am citit, pentru ca nu m-am confruntat niciodata cu astfel de alga. solutia ar fi sa o extermini mecanic cu periuta de dinti. e o munca grea, dar asa am auzit ca se scapa de ea. ce valoare ai la fe in bazin?

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

8

Re: Alge

Spre rusinea mea n`am un test de Fe. Nu i`am vazut utilitatea din moment ce nu fertilizez separat si cu Fe. Am sa iau totusi unul. De smuls...o iau zilnic, dar e impleticita intre plante, iar de cele mai firave gen Hm, daca trag le scot din substrat.

Etiamsi omnes, sed non ego.

9

Re: Alge

daca nu fertilizezi separat cu micro, imi vine greu sa cred ca ai ajuns la un exces de fier. esti sigura ca asta e alga?

asa pentur linistea mea sufleteasca, spune-mi cum fertilizezi: micro, macro, cantitati, distributie, ora de ferilizare, program iluminat.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

10

Re: Alge

Pai timp de iluminare cam 10-11 ore, inca n`am pus o priza programabila deci timpul variaza putin. Fertilizare: zilnic 1pic Ferropol 24, Ferropol la schimburi de apa, PPS pro zilnic, aproape 1ml inainte de aprinderea luminii.

Etiamsi omnes, sed non ego.

11

Re: Alge

din ce stiu eu trebuie facuta o diferentiere in timp intre fertilizarea macro si micro. eu am prize programabile pentru lumina si procedez in felul urmator. lumina se aprinde la 9 dimineata. la 9 30 pun feropolul 24. la 12 se stinge lumina. la 15 pun pps pro si lumina se aprinde din nou la 16 pina la 23. banuiesc ca dozezi dupa reteta lui cristi ionescu si a prospectului de feropol. ce neoane ai?

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

12

Re: Alge

Te sfătuiesc să oprești fertilizare,ce fel de fertilizare faci?Cum a zis și colegul nostru ce neoane ai?

13 Editat de bobi (2010-07-10 19:58)

Re: Alge

cezara nu opri nimic. fetilizeaza in continuare la fel cum ai facut si pina acum, asta daca ai urmat instructiunile. daca planta nu are ce minca, adica fertilizanti, va pierde clar lupta cu alga, oricare ar fi ea. singurul caz cind se opreste fertilizarea este la blackout, dar in cazul tau nu este necesara.

florine, incearca sa te documentezi inainte sa dai sfaturi! no offence...

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

14

Re: Alge

Am un bec economic osram 865 de 23w si un osram 827, sper sa nu ma insel, de 21w.

Etiamsi omnes, sed non ego.

15 Editat de florinel (2010-07-10 23:15)

Re: Alge

bobi,dragul meu fi tu cu împăcare că sunt foarte bine documentat,prin faptul că am lipsit de pe forum asta nu înseamnă că nu sunt documentat!În cazul tău Cezara,faci fertilizare fără a avea un sistem de luminare pus la punct!Acuma te las pe tine să tragi concluzile!!!

16 Editat de bobi (2010-07-11 01:48)

Re: Alge

florinel, pina acum 2 saptamini lumina cezarei a fost ok, si de atunci nu mai e buna?
stai ca stau linistit, dar aici n-am inteles....

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

17

Re: Alge

Cezara,daca firul e lung dar neramificat si nu miroase urat este intradevar thread algae.Fertilizeaza in continuare dar mai redu cu un 10%fertilizarea micro.Sunt multe ore pe zi de iluminare!Nu-ti bate prea mult capul,usor va dispare,ajut-o si tu si curat-o cu o periuta de dinti.
Daca este ramificata ...si miroase urat...nasol,ar fi Cladoflora
Eeee...la asta nu prea avem ce discuta...

18 Editat de florinel (2010-07-11 12:28)

Re: Alge

Principala cauza pentru care apare alge este dezechilibrul dintre lumină și fertilizare!Dacă faci fertilizare este nevoie și de o cantitate te mai mare de lumina.

19 Editat de Cezara (2010-07-11 20:33)

Re: Alge

Cantitate mai mare? deja am mai bine de 1w/l.Multumesc oricum pentru raspunsuri. Si da narcis, nu miroase urat, si e neramificata. Am citit pe site`ul oferit de bobi ca unde se gaseste aceasta planta de obicei se mai gaseste si alta, care seamana a perisor micut, verde inchis in jurul frunzulitelor. Ieri am umblat putin la plante si surpriza. Planta cumparata cu aceasta alga o avea si pe cea de a2a, dar in stadiu incipient. Acum, am inteles sa reduc fertilizarea micro, dar cum fac sa pun mai putin de o picaturi de ferropol 24? sau sa reduc doar ferropolul la schimburile de apa?

Si apropo, daca faci o specificatie ca nu e buna lumina, inseamna ca stii ce e gresit. Eu din moment ce am lasat`o asa consider ca e buna, deci, ce concluzii sa trag, ca nici tu nu stii ce e in neregula?

Etiamsi omnes, sed non ego.

20 Editat de narcis.b (2010-07-11 21:49)

Re: Alge

Nu-s probleme Cezara,mergi asa inainte fara probleme,o sa dispara!Nu stiam ca pui asa putin fertilizant,ma gandeam ca torni la greu "sa se faca mai repede primavara" lol
Ceva inca nu a intrat in parametri la tine in sistem...lucrurile se vor aseza de la sine,pana atunci curat-o manual.In maxim 2 saptamani dispare