21

Re: Lumina la 140 litri?

Second Skin HeatWave PRO ™ izolatie termica si acustica pret 1 foaie 0.83mp 95 ron tva inclus

Heat wave pro este identic cu Heat wave cu o mare exceptie : Heat wave pro are o folie ca ranforsare laminata pe ambele parti pentru o protectie termica superioara. Stratul in plus de folie asigura cea mai buna izolatie disponibile de acest tip.

Specificatii:
Necesita adeziv Second Skin Spray un tub la 4 foi
Greutate = 1 kg per foaie +/- 0.15 kg
Grosime totala = 10 mm
Dimensiune foaie = 137 cm x 61 cm
http://img30.imageshack.us/img30/4664/heatwave028665489.jpg

Se foloseste cu predilectie in protectia termica a motorului, deci este super pentru tine. Ventilatoarele le pui sa scoata aerul nu sa bage, la fel ca la PC  :sok

Re: Lumina la 140 litri?

:sok  :sok Ok merci Pelly67 :sok  :sok
Treaba cu ventilatoarele nu eram sigur cum trebuie montate dar acum stiu  :fok ^:)^
Daca nu sunt prea pisalog ... :fbr  poti sa imi spui te rog unde gasesc asa ceva pentru ca as avea nevoie si la masina si cu ocazia asta am lovit 2 iepuri dintr-o lovitura ..... multumesc !!!

23

Re: Lumina la 140 litri?

Incearca aici pentru Second Skin HeatWave PRO ™:
Alex Banu
0722942008
YM: alexandru.banu
Azi când îmi montam parasolarul la mașina .....mi-am adus aminte de problema ta! Încearcă și cu un parasolar de calitate.Oricum este mai ieftin și are aproape aceleași proprietăți.
Bafta :sok

Re: Lumina la 140 litri?

Dezamagire totala. :fcry
Tocmai am luat teapa tipic romaneasca :fok
M-a mintit omu cu acvariul. Ca cica a avut un accident la atelierul unde taie sticla si ca a spart o coala de sticla de 10 mm si ca acum nu mai are pentru ce sa mai comande alta si ca nu mai poate sa imi faca acvariul.Bine ca nu ii dadusem un avans asa cum am insistat eu ca sa fiu sigur ca imi taie sticla pentru acvariu. Cand ai ghinion ai cu carul :froll  mad
Dar nu ma las eu asa usor am sa mai caut si tot am sa imi fac acvariul meu de vis

Re: Lumina la 140 litri?

Asta chiar este dezamagire dar nu te descuraja mai ramine varianta care tiam zis eu.Daca vrei mergem acolo la fabrica de sticla si vorbim cu ei. :fok

26

Re: Lumina la 140 litri?

la dim mentionate merge de 8mm cu intaritura superioara

Re: Lumina la 140 litri?

Imi doresc din sticla de 10 mm pentru ca am doi copii tare neastamparati si mie cam frica cu 140 de litri de apa doar la o lovitura de jucarie distanta :omfg  :pls .
Am sa mai caut pana ce imi indeplinesc dorinta de a avea acvariul meu de vis

28

Re: Lumina la 140 litri?

am 250l din 8mm, a rezistat si la mutare [zdruncinaturi] cu vreo80kg in el

Re: Lumina la 140 litri?

Multumesc de sfat :sok imi :sok am sa incerc sa caut si sticla de 8mm sa vad ce pot face....

Re: Lumina la 140 litri?

Salutare tuturor :sok

Va rog frumos sa imi spuneti daca o sa pot tine 10 scalari in 140 de litri?

Scalari vor sta impreuna cu inca 20 de neoni rosi, 4 corydoras, 4 pomaceea, 4 neritine.
Eu as mai vrea si 2 ancistrusi dar asta doar daca nu sunt deja prea multe vietuitoare in acvariul meu.
Sper sa ii dau drumul cat mai repede.

Multumesc!

31

Re: Lumina la 140 litri?

NU

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Lumina la 140 litri?

in mod cert NU.....scalarii cresc mari....se calculeaza nr de adulti/litru de apa...daca retin eu bine...la pestii care la maturitate trec de 10-15 cm le trebuie cam 50l de apa...(sper sa nu gresesc)...dar bobi stie mai bine

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

Re: Lumina la 140 litri?

m-am exprimat gresit...50 l de apa /adult....

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

34

Re: Lumina la 140 litri?

Va trebui sa iei in calcul ce ti-am scris mai jos apoi sa iei decizia corecta.
• pestii pana la 5 cm au nevoie de 1,5 litri de apa/cm de lungime. De exemplu un neon (de 4 cm) are nevoie de 1,5 x 4 = 6 Litri de apa)
• pestii de 5 - 9 cm au nevoie de 2 litri de apa/cm de lungime. De exemplu un ramirez (de 7 cm) are nevoie de 2 x 7 = 14 Litri de apa)
• pestii de 9 - 13 cm au nevoie de 3 litri de apa/cm de lungime. De exemplu un ancistrus (de 10 cm) are nevoie de 3 x 10 = 30 de Litri de apa)
• pestii de peste 14 cm au nevoie de 4 litri de apa/cm de lungime. De exemplu un hoplo (de 15 cm) are nevoie de 4 x 15 = 60 de Litri de apa)
In calculul tau va trebui sa ți cont de capacitatea utila de apa, nu de capacitatea totala a acvariului. De exp. la un acvariu de 50 x 50 x 50, cu capacitatea totala de 125 Litri, vom scade 3cm pierduti la partea superioara (ca doar nu umpli acvariul pana la "buza") si 7cm pentru substrat. In felul acesta, acvariul va avea o capacitate (aproximativa, avand in vedere ca in acvariu va mai "fura" din spatiu si pietrele, mopanii, elementele de decor, etc.) de 100 Litri.

Nu uita sa iei in calcul absolut toti pestii si nevertebratele (melcii, etc.). Nu merge pe ideea ca "hoplo si corydoras stau mai mult pe jos" sau "ancistrusii stau mai mult ascunsi sau pe geamuri". Indiferent unde vor sta, acestia "respira" si produc excremente pe masura.

Re: Lumina la 140 litri?

Mr_BigOlyMan A scris:

10 scalari, 20 neoni, 4 cory, 4 pomaceea, 4 neritine, (2 ancistrusi?)

Asa as vrea sa il populez, in ideea ca din cei 10 scalari o sa mai pastrez doar 4 (2 perechi), asta dupa ce se vor alege ei singuri.
Neoni se poate si numai 10, iarla melci pot renunta de tot daca o sa imi iau 2 ancistrusi. La cory nu o sa renunt. Ancistrusi si scalari care nu sunt perechi (sau perechiile care nu imi plac) o sa ii dau si atunci poate o sa mai iau ceva melci.
In concluzie, dupa ce o sa mi se aleaga scalari o sa raman cu urmatori pesti:
-4 scalari (2 perechi)
-10 neoni
-4 corydoras
-??? 6 melci (2 pomaceea, 4 neritine) ???

36

Re: Lumina la 140 litri?

Ai găsit calea cea dreapta și lumina fiule!  :sok
PS. lol  lol  lol  lol  lol

Re: Lumina la 140 litri?

Acuma cred ca ai spus tot oly.Speam sa si vedem odata acest acvariu pentru ca nu mai am rabdare. :sok

Re: Lumina la 140 litri?

Acvariul o sa apara cat de curand. Dar va trebui sa mai am rabdare pana imi adun tot ce este necesar pentru el (fertilizanti, substrat, lumina, plante).
Cand o sa am tot ce este nevoie, eu zic ca va fi ceva extraordinar, asteptarea ma omoara, dar asa se intampla cand nu stau bani pe gard :fcry
Saptamana viitoare cel tarziu o sa am acvariul si eu spar ca tot atunci sa imi cumpar si substratul (gama JBL:- Manado 10l si -Aquabasis 5l)
Urmatorul pas ar fi lumina care va fi compusa din T8 Osram x 3 buc dupa cum urmeaza:
-2 x Osram 865 30w
-1 x Osram Floura (sau Natura) 30w

39 Editat de Mr_BigOlyMan (2010-09-02 09:22)

Re: Lumina la 140 litri?

:sok  :sok  :apl  :apl Gata fratilor! :apl  :apl  :sok  :sok
         :sok  :apl Bucurie maxima :apl  :sok
                  :sok Maine vine acvariul! :sok

Dimensiuni: L.104/l.30/h.45 grosime sticla 1 cm  volum apa 140 litri.
Substrat JBL : 10 litri Manado
                      5 litri AquaBasis Plus (sper sa fie de ajuns)
Mai am nevoie de neoane si fertilizanti.

40

Re: Lumina la 140 litri?

dar dece t8?

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"