Re: Lumina la 140 litri?

bobi A scris:

dar de ce t8?

Dar de ce T5?
Imi cer scuze ca raspund la o intrebare cu alta intrebare, dar sincer sa fiu, eu unul nu prea stiu mare lucru despre T5.
Sunt mai scumpe decat T8, degaja mai multa caldura decat T8, si ... si mai ce ?, ca eu nu mai stiu nimic despre ele (T5).
Asa ca, te rog frumos sa imi impartasesti si mie din cunostintele tale despre T5 (daca se poate)

P.S. Mii si mii de scuze daca am jignit! ^:)^

42

Re: Lumina la 140 litri?

Pentru ca pur si simplu nu prea le poti compara. E ca si cum ai compara trabantul cu mercedes. Din partea mea esti liber sa iti luminezi acvariul cu ce vrei, eu ti-am zis pur si simplu ce as face eu. Asta bineinteles daca nu cumva vrei sa investesti intr-o lampa HQI care, pe linga T5 e ca si bentley pe linga mercedes smile
Incearca sa te decizi in primul rind ce vrei de la acvariu, si apoi sa cauti specificatii tehnice despre tuburile pe care le vrei: IRC, lumeni, wati, temperatura de culoare.....sau si mai simplu, ne spui citi bani ai de investit si noi iti spunem ce poti cumpara cu ei....

Nu m-am simtit jignit... :noroc

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Lumina la 140 litri?

Pai ... eu imi doresc de la acvariul meu cam ce isi doreste toata lumea cand isi face un acvariu. Imi doresc un acvariu frumos plantat, cu plante sanatoare, si cu o rata de dezvoltare buna (daca nu foarte buna big_smile ) a plantelor. Imi doresc un acvariu frumos si lipsit de problemele care apar din cauza iluminatului.
Eu toate astea doresc sa le realizez cu un buget relativ mic (poate chiar prea mic).

Bugetul alocat doar achizitionari neoanelor este undeva in jur de 100-150 de lei. Din bani astia va trebui sa pot sa imi iau 3 neoane de 30w T8 sau echivalentul lor T5, tot 3 buc. Dar nimic nu este batut in cuie. Astept sugestiile si sfaturile voastre.

Pentru balasturi bugetul va fi alocat in functie de tipul si modelul neoanelor. Poate reusesc si le gasesc si mai ieftin sau poate am noroc pe forum si gasesc aici ceva bun, ieftin, si de calitate big_smile

Multumesc si astept cu nerabdare sfaturile voastre!
P.S. Acvariul meu are o lungime de 104 cm.

44

Re: Lumina la 140 litri?

Am fost in Hornbach acum cateva zile si aveau neoane de 30W/865 de la PHILIPS cu incredibilul pret de 11 lei. Mai poti gasi la Marbo Trade, 30W/865 de la OSRAM, cam cu acelasi pret: http://marbotrade.bizoo.ro/vanzare/2119 … ht---Osram
Bafta multa !  :sok

PS: din bugetul alocat iti raman multi bani pe care ii poti investi in alte accesorii.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

45 Editat de Mr_BigOlyMan (2010-09-09 16:30)

Re: Lumina la 140 litri?

Multumesc Andi! :sok 
Am luat legatura cu ei si, da preturile sunt foarte ok :sok 
Cred ca am sa comand si eu ceva de la ei.
Imi pare rau ca nu mai am pe cineva din judet care sa vrea sa comande ceva de la ei. Comanda mai mare, transport mai ieftin, dar asta este.

46

Re: Lumina la 140 litri?

Mr_BigOlyMan A scris:

Multumesc Andi! :sok 
Am luat legatura cu ei si, da preturile sunt foarte ok :sok 
Cred ca am sa comand si eu ceva de la ei.
Imi pare rau ca nu mai am pe cineva din judet care sa vrea sa comande ceva de la ei. Comanda mai mare, transport mai ieftin, dar asta este.

Vezi ca au si in Hornbach la electrice, sunt de la PHILIPS, cu preturi relativ apropiate, asa ca daca ai in oras sau in apropiere magazinul, merita sa dai o fuga. Multa bafta !  :noroc

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

47 Editat de Mr_BigOlyMan (2010-09-11 16:26)

Re: Lumina la 140 litri?

Salutare dragi colegi! :hug
As vrea sa stiu daca gresesc sau nu in privinta alegeri neoanelor. Am hotarat sa merg pe neoane din gama Osram model T8 de 30w.
Problema mea este daca pot sa combin 865 cu 965 in felul urmator:
-2 x 865 T8 30w
-1 x 965 T8 30w ... ??? :fconf
Va rog frumos sa ma ajutati ... :pls  am nevoie de ajutorul dumneavaoastra

Re: Lumina la 140 litri?

Ajutor!!!  Ajutor!!!  Ajutor!!!  Ajutor!!!
Chiar nimeni nu stie nimic despre aceste tuburi sad
Saptamana aste vreau sa imi achizitionez tuburile pentru acvariul meu de 140 litri si as vrea sa stiu daca gresesc sau nu ...
Va rog frumos ajutati-ma ... :pls  :pls

Multumesc anticipat ... ^:)^

49

Re: Lumina la 140 litri?

Am vazut acvarii luminate de 865 si 965 si erau ok, dar sfatul meu e sa nu te complici cu T8-uri, mergi pe T5-uri.
Bafta.

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

50

Re: Lumina la 140 litri?

uite aici o poza cu diferite mărci de neoane și imaginea perceputa  :sok

51 Editat de Mr_BigOlyMan (2010-09-13 16:53)

Re: Lumina la 140 litri?

:sok Paul am sa te rog frumos sa postezi fotografia in alt fel incat sa pot sa vad mai bine (nu ma lasa sa o descarc in PC-ul meu, deci nu pot sa ii dau zoom ca sa vad ce fel de neoane sunt reprezentate in fiecare acvariu).


P.S. Multam!

52 Editat de Mr_BigOlyMan (2010-09-15 18:09)

Re: Lumina la 140 litri?

:sok  :sok Acesta este acvariul meu. 104L/30l/45h sticla de 10mm :sok  :sok
Spatiu suficient pentru fica mea :flove  de 1 an si 2 luni, cred ca va fi suficient si pentru pestisori :crap
Astazi pun pozele pentru ca doar astazi l-am scos de la "naftalina", ca sa se usuce siliconul. Acvariul este lipit din 02.09.2010. Sper sa fie suficient timpul cat a stat si sa nu am probleme cu el.

P.S. Multumesc Paul. :sok

53

Re: Lumina la 140 litri?

Sa te bucuri de el impreuna cu puiul tau.

Eu am ramas totusi cu o mica nelamurire, de ce ai ales dimensiunile astea?

Re: Lumina la 140 litri?

Dimensiunile sunt asa pentru ca acvariul o sa fie integrat in mobilierul din sufragerie.
Acvariul este facut ca sa intre acolo fara prea multa risipa de spatiu. Locul destinat lui este de 106L/33l/54h. Asa ca eu am profitat la maximum de locul pe care il aveam in casa pentru acvariu.

55

Re: Lumina la 140 litri?

Sa te bucuri de junioare si de acvariu! :sok Daca dormi cu el la capul patului esti iremediabil pierdut cu acvaristica lol

Re: Lumina la 140 litri?

Iam spus si eu Paul ca doarme cu dusmanul linga el sau este invatat ca la pompieri cu multa apa in jurul lui.Iar despre fetita foarte frumoasa sati traiasca.Ape limpezi Oly  :acv

57 Editat de Mr_BigOlyMan (2010-09-16 00:01)

Re: Lumina la 140 litri?

Multumesc fratilor! :sok la fel va doresc si voua.
Intradevar, ca si pompier sunt obijnuit cu apa, dar cand este vorba de familie (si nu numai) sunt in stare sa trec prin foc. Pacat de meseria pe care o avem noi pompieri, ca isi bat astia joc de noi (stiti voi cine cool)

:sok Veste noua si buna: astazi mi-au venit neoanele de la Marbotrade. Am comandat 2 x Osram 865/30w T8, si un Osram 965/30w T8. Sper sa nu fi gresit prin faptul ca am combinat 865 cu 965.

Mai am nevoie de drosere pentru neoane si nu in ultimul rand, de fertilizanti.

58

Re: Lumina la 140 litri?

865 are o intensitate luminoasa mai mare decit 965? Poti detalia un pic?

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

59 Editat de Mr_BigOlyMan (2010-09-17 12:45)

Re: Lumina la 140 litri?

Spectru de lumina la Osram. Foto nr.1 este un 865 iar in foto nr.2 este un 965.

60 Editat de Mr_BigOlyMan (2010-09-17 12:50)

Re: Lumina la 140 litri?

Foto nr.1 reprezinta: Osram 865
Foto nr.2 reprezinta: Osram 965
Dupa cum reiese si din foto de mai sus, spectrele de lumina ale celor doua tuburi se compenseaza unul pe celalalt. Si un alt factor hotarator a fost faptul ca am observat ca majoritatea acvaristilor de top (vorba lui Bitanu) folosesc aceste tuburi cu succes. Majoritatea respunsurilor la intrebarile de genu "ce tuburi sa folosesc?" este in favoarea acestor tuburi.
Nedumerirea mea a fost faptul ca nu am gasit eu in cautarile mele pe net, fotografii cu acvarii luminate cu aceasta combinatie de tuburi. Majoritatea sunt luminate doar cu 865 sau cu 965 dar doar unul sau doua din 3-4 neoane.