61

Re: Lumina la 140 litri?

Asa sunt pompierii ...se decid mai greu lol  lol  lol e bine sa ai asigurare lol  lol  lol

62 Editat de Mr_BigOlyMan (2010-09-18 12:58)

Re: Lumina la 140 litri?

Din cate imi dau eu seama mai trebuie sa ma invat sa mai caut pe net (sau nu am cautat unde trebuie).
De decis, eu ma-am decis, pentru ca am si comandat, si am si intrat in posesia a 3 tuburi T8 de la Osram, dupa cum urmeaza:
-2 x 865 30w
-1 x 965 30w
Acum nu stiu exact cum sa le pozitionez. Eu m-am gandit sa pun 965 intre cele doua de 865. Acvariul avand doar 30 cm latime sper sa fie bine aranjamentul de lumina. Eu in continuare astept sugestiile si parerile dumneavoastra a tuturor.

P.S. Ca pompier ma decid foarte usor si repede dar ca om caut sa iau deciziile cele mai corecte si cele mai bune pentru mine si pentru cei din jur.

63 Editat de pelly67 (2010-09-17 21:54)

Re: Lumina la 140 litri?

Olimpiule cred ca nu te-ai supărat? :sok Era doar o gluma nevinovata wink

Re: Lumina la 140 litri?

:sok Daca o sa vrei sa ma superi va trebui sa te chinui mai mult. In general sunt un om foarte calm si ma supar foarte greu, asa ca stai linistit  :noroc pentru ca stiu sa gust o gluma spusa la timpul ei :frogp
Sa ne auzim cu bine si ape limpezi va doresc tuturor! :sok

Re: Lumina la 140 litri?

Dragi colegi, am o mare nedumerire.
Pentu acvariul asta de 140 am cele 2 filtre care sunt acum in acvariile de 30. Fiecare filtru are un debit de 700 l/h si este recomandat de producator pentru acvarii cuprinse intre 60-120 litri, consum energetic 10w. Acvariul are L104, l30, h45 si 140 litri.
Nedumerirea mea este urmatoarea:

:stupid hmm  Cum sa pozitionez filtrele in acvariu? hmm  :stupid

-Sa le pun amandoua pe o parte a acvariului? :fconf
-Sau sa le pun in parti opuse (stanga <==>dreapta acvariului)? :fconf

Re: Lumina la 140 litri?

Nimeni nimic?

67

Re: Lumina la 140 litri?

oli colegule, nu umbla cu "jucarii". de ce nu pui un filtru extern? nu se compara ca si randament, plus sa nu mai vorbim de estetic. vorbesc foarte serios...

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Lumina la 140 litri?

In momentul de fata nu dispun de bugetul necesar achizitionari unui filtru extern, asa ca ma folosesc de ce am sad  sad  sad .
Sunt perfect constient de faptul ca filtrele externe sunt cele mai bune, au un randament sporit si da, intradevar la un acvariu frumos, estetica conteaza foarte mult.

69

Re: Lumina la 140 litri?

100-120 ron pt un filtru extern DIY ti se pare enorm de mult?

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

70

Re: Lumina la 140 litri?

Trebuie sa te gandesti ca acele filtre interne dispun de filtrare biologica foarte mica. Si daca tii la pestisorii tai chiar e recomandat sa iti croiesti unul extern sau chiar sa faci un efort sa iei unul second. Sunt destul de multi colegi care te pot ajuta in primul rand cu sfaturi dupa ce sa te uiti si poate si prinzi si vreun deal bun.

Re: Lumina la 140 litri?

Eu as dori sa imi confectionez asa ceva (foto1) dar cred ca din lipsa de spatiu o sa ma aleg cu celalalt (foto 2). Dupa cum am mai spus si mai sus, trec printr-o perioada foarte grea din punct de vedere financiar si am nevoie de ajutorul dumneavoastra mai mult ca niciodata, ca sa ma pot descurca si cu ce am, deocamdata.


Mr_BigOlyMan A scris:

:stupid hmm  Cum sa pozitionez filtrele in acvariu? hmm  :stupid

-Sa le pun amandoua pe o parte a acvariului? :fconf
-Sau sa le pun in parti opuse (stanga <==>dreapta acvariului)? :fconf

Re: Lumina la 140 litri?

Se poate inchide. Multumesc  :sok