21

Re: Reflector Homemade

Prieteni.....un reflector de firma costa....25lei! se merita oare atât efort,transpirație și fizica? :noroc

22

Re: Reflector Homemade

pelly67 A scris:

Prieteni.....un reflector de firma costa....25lei! se merita oare atât efort,transpirație și fizica? :noroc

asa e pelly !
ar fi mai ok daca as gasi !
sti...acvaristica e cam inapoiata in craiova...si nu am gasit reflector nici la cel mai bun pet-shop,nici pe internet..deci recurg la metoda DIY

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

23

Re: Reflector Homemade

bobi A scris:

ciprian: sunt de acord cu tine pina aproape pe final. dar oglinda, pe care eu o sustin ca si reflectorizant in acvaristica, nu prea cred ca face fenomene de absortie. chiar daca ar fi o refractie unda refractata tot in acvariu ajunge, unghiul sub care intra aceasta in apa e mai putin important. dar dupa mintea mea e un fenomen de reflexie pura, ea fiind oglinda. atunci cind te privesti in oglinda, imaginea ta nu e distorsionata (nu esti nici mai gras, nici mai slab, nici mai mic si cu siguranta nici mai frumos:)), deci , crede-ma , fenomenul care se produce e reflexia.

refractia se intilneste la lentile, nici de cum la oglinzi. de acord?

Am insiruit fenomenele si le-am raportat sa obiect in general.
Dar oglinda nu este un mediu reflectorizant ok. Din mai multe motive. Poti incerca sa deviezi raza unei lanterne cu o oglida, intr-un mediu intunecat! O sa constati ca intensitatea va fi mai slaba...

Daca oglinda ar fi ok, ar fi folosita ca reflector macar de o firma care produce lampi pentru acvariu. ! Ori lucrul acesta nu se intampla! Si nu datorita pretului!

24

Re: Reflector Homemade

pelly67 A scris:

Prieteni.....un reflector de firma costa....25lei! se merita oare atât efort,transpirație și fizica? :noroc

Se merita pelly! Mai demitizam anumite...mituri..!
Si stii cum este, mai gandim putin, mai expunem idei, mai explicam...ca doar functia intretine organul, nu!? smile

25

Re: Reflector Homemade

se merita clar pelly. e facut de mina si mintea mea. nu e asta oare cea mai tare satisfactie a hobbyului asta?

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

26

Re: Reflector Homemade

wow.... ce disputa

autocolant oglinda am eu
cu lipici sau fara
se poate atasa atat pe tabla galvanizata cat si pe toate tipurile de materiale
cel mai simplu cred ca erea daca cautai tabla din inox
nu se corodeaza si nici nu rugineste
la o grosime cat mai redusa  :-

27

Re: Reflector Homemade

ciprian: sti cum e cu lucrurile de firma? am vazut scule de firma (filtre externe) mult mai nasoale decit ce pot sa fac eu DIY. si discutia o putem extrapola si la fertilizanti, daca vrei. micro lui cristi ionescu este net superior feropolului, care e de firma. si lucrurile de firma au fost cindva DIY, doar ca ei au fugit repede la OSIM sa le branduiasca. in schimb noi....
oricum discutia a fost constructiva..:)

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

28

Re: Reflector Homemade

"micro lui cristi ionescu este net superior feropolului, care e de firma"
ești chiar asa de sigur? personal le-am testat pe ambele și concluziile sunt puțin divergente vis a vis de stabilitatea produsului în timp.

29

Re: Reflector Homemade

pelly67 A scris:

"micro lui cristi ionescu este net superior feropolului, care e de firma"
personal le-am testat pe ambele și concluziile sunt puțin divergente vis a vis de stabilitatea produsului în timp.

adica? instabil in  ce sens?

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

30 Editat de merlin21 (2010-07-13 23:17)

Re: Reflector Homemade

bobi A scris:

ciprian: sti cum e cu lucrurile de firma? am vazut scule de firma (filtre externe) mult mai nasoale decit ce pot sa fac eu DIY. si discutia o putem extrapola si la fertilizanti, daca vrei. micro lui cristi ionescu este net superior feropolului, care e de firma. si lucrurile de firma au fost cindva DIY, doar ca ei au fugit repede la OSIM sa le branduiasca. in schimb noi....
oricum discutia a fost constructiva..:)

daca tu crezi ca asta face diferenta intr un lucru de firma.. ca au fost aia mai rapizi de picior la osim.. este destul de clar din punctul meu de vedere unde va duce aceasta discutie..
confunzi destul de mult  a face ceva dupa ureche, din topor.. cu a cerceta, a proiecta si a testa.. oricum sfatul meu este sa fugi la osim cu filtrele..
reflectorul ala este calculat si el, unghiuri de incidenta, etc.. nu este doar o bucata de burlan cu autocolant oglinda..
apropo, nu exista reflexie pura in cazul unei oglinzi cum spui tu si exista si refractie in materialul sticlei din care este facut oglinda.

incearca sa faci un reflector cu acelasi randament ca cele cu oglinda batute de la ADA pt HQI, iar in momentul in care vei reusi.. o sa iti dai seama ca mai bine il cumparai..
pana la urma este vorba de cat de pretentios este fiecare si de felul sau de a fi.. eu unul nu am fost niciodata fanul celor care generalizeaza tot.. pe baza unei vagi experiente personale..
nu a fost un atac la persoana si te rog sa nu il iei asa.. ci un atac la ideile tale..

31

Re: Reflector Homemade

colegule merlin, atunci cind stringi leu cu leu sa cumperi un produs de firma despre care constati ulterior ca e inferior unuia DIY si mult mai ieftin, imi cam bag picioru in ea cercetare. crede-ma ca ma multumesc cu reflexia, fie si ea mai mica de 100% pe care o ofera o simpla oglinda decit sa dau banii pe un reflector ADA. rezultatele vagii mele experiente personale se vad pe acest forum

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/3977/al-meu-acvariu/

chiar daca nu e reflexie pura, unda refractata unde merge? in capacul acvriului?

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

32

Re: Reflector Homemade

o alta intrebare va fi cum sa il prind de capac pe domnul reflector ca nu are suruburi ?
pot sa folosesc silicon ?

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise