Subiect: Salut!

Va salut! Sunt Dragomir din Cluj-Napoca.
Ca acvariu am:
50l homemade.
Filtru aqua-el 280L\h.
Incalzitor 75w.
Iluminare: 15w sun-glo (stiu ca e cam putin, dar vine si lumina de la fereastra si nu am probleme cu algele, o sa explic mai jos cum de nu  big_smile )
Co2: Din bomba cu drojdie si zahar.
Substrat: JBL.
Decor: crengi si pietre.
Plante: Emerse- Lemna minor, din ce in ce mai multa pistia.
            Submerse-6 puiuti de anubias(unu asa de mic ca nici nu mai stiu unde e),echinodorus rosea, tot ceva echinodorus, un pui mic mic de cabomba aquatica, un pumn de lilaeopsis novea zeelandiae si inca cateva care nu stiu cum se numesc. planuiesc sa fac si un mic gazon si niste moss pe crengi si pe pietre.
Nevertebrate:2 pomaceea, 8 red cerry shrimp.
Pesti: 7 Hyphessobrycon sweglesi, 3Pangio kuhlii.
Alge: Nu am fertilizare cu po4, si se dezvolta GSA, pe care o curat cand fac schimburile de apa. Nu se observa.

VA SALUT!!   :bf

2

Re: Salut!

Bine ai venit !!
Cateva poze ar fi bine venite

3 Editat de pelly67 (2010-07-13 18:45)

Re: Salut!

Bine ai venit !!
.....poze  :sok și explica-ne fenomenul cu lumina de la geam!vei reuși oare sa demitizezi un fenomen omniprezent!?

Re: Salut!

Nu este ominprezent fenomenul!
Am stat inainte intr-un alt apartament! Fiind mic aveam si pe balcon acvarii! Expozitie spre S-V. Plantate! Fara alge!
Si fara tratamente!

Explicatia posibila este ca s-a creat un echilibru in acvariu si plantele au ,,depasit,, algele!

5

Re: Salut!

ciprian01 A scris:

Nu este ominprezent fenomenul!
Am stat inainte intr-un alt apartament! Fiind mic aveam si pe balcon acvarii! Expozitie spre S-V. Plantate! Fara alge!
Si fara tratamente!

Explicatia posibila este ca s-a creat un echilibru in acvariu si plantele au ,,depasit,, algele!

Bine, astea sunt "abateri" fericite de la regula de aur nu? sunt curios de explicația lui Dragomir!tot pe SV?

6

Re: Salut!

bine ai venit si ape limpezi

nu profitati de naivitatea incepatorilor pentru ca si voi ati fost ca noi.    http://profile.imageshack.us/user/ignatcostel41/

Re: Salut!

Multumesc de primire!
Pai cualgele e cam asa:
Nu am po4, si a aparut GSA (green spot algae). Si daca e aceasta nici o alta alga nu isi face aparitia.Cred ca se numeste MCI... Si GSA curat cand fac schimburile de apa.Si nu se observa.Niste poze proaste:D O sa pun si altele mai incolo! :sok

8

Re: Salut!

mie mi-e greu sa imi inchipui ceva gen gazon printre bolovanisul ala..
cu toate astea acvariul tau ca aspect imi place mult exact cum e.. da spre biotop.. si doar pe la george farmer am mai vazut asa ceva..
oricum tu probabil nu asta iti doreai.. asa ca eu as sugera alt substrat..

9

Re: Salut!

Ei da!....m-am lămurit cu algele care nu apar (deși sta la "soare").....nu au unde și de ce sa apară. Ce nu înțeleg, este de ce bagi CO2? oricum una peste alta mai ai ceva de lucru la el pana sa il pui "definitiv" pe picioare.
Bafta  :sok

10

Re: Salut!

Bine ai venit! smile

Iti doresc sa ajungi sa ai un acvariu de vis!

Mie mi-ar fi placut sa vad mai mult verde, si niste vietati dar mai astept..:)

Multa sanatate si bucurii! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: Salut!

Bine ai venit printre noi! :acv

12

Re: Salut!

O sa mai bag verde, si nu o sa pun gazon dar o sa pun niste moss smile .
Vietati o sa am daca se inmultesc crevetii, pesti nu mai vreau, eventual un banc de corydoras (4-5). Si am uitat sa spun de background-ul din foaie de ziar cu scoarta de copac lipita de el .

13

Re: Salut!

Poze  :acv

14

Re: Salut!

in imaginea aia cu callistusii de ai pus-o de 2 ori..ce dumnezeu se vede scris acolo in spatele peretelui de piatra ?

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

15 Editat de bogdivaio (2010-07-14 17:51)

Re: Salut!

mai RAducule daca te uiti putin mai atent in poze ai sa iti dai sema ca fundalul este facut dintr-un carton(probabil de doasar sau ceva cutie de carton) peste care sunt lipite bucati de scoarta de copac

16

Re: Salut!

bogdivaio A scris:

mai RAducule daca te uiti putin mai atent in poze ai sa iti dai sema ca fundalul este facut dintr-un carton(probabil de doasar sau ceva cutie de carton) peste care sunt lipite bucati de scoarta de copac

inventiv baiat  lol  lol
dar daca te uiti atent o sa vezi ca se vede scrisul de pe carton !
asta nu prea da impresia de natural...

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

17 Editat de bogdivaio (2010-07-14 17:55)

Re: Salut!

poi am vazut chiar deasta ti-am si spus,sa sti tu de unde e acel scris...am crezut ca se subintelege  big_smile

Daca ai observat el a colorat cu maro spatiile lasate de scoarta,acolo cred ca nu i-a mai ajuns carioca sau acuarela  lol

18

Re: Salut!

bogdivaio A scris:

poi am vazut chiar deasta ti-am si spus sa sti tu de unde e acel scris...am crezut ca se subintelege  big_smile

smile   big_smile   :apl   :hug

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

19

Re: Salut!

Acolo se vede doar de la blitz. Ieri m-am trezit cu o radasca in acvariu  :melc

20

Re: Salut!

lol  lol  lol  lol  lol  lol

MadVasile A scris:

Acolo se vede doar de la blitz. Ieri m-am trezit cu o radasca in acvariu  :melc

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise