1 Editat de fredy_432 (2010-07-15 05:18)

Subiect: salutari

salutari tuturor , numele este robert stau in bucuresti , titan  si am doua acvarii , unul de 250 de l si unul de 50  . la cel de 250 de litri am trei filtre unul jebo 629 , un serafil 900 si un aquael 500 uv , pesti :ciclide  3 labidocromis dar cred k sunt toti masculi sau femele, 1 elongatus vaduv ( dar in cautare ) , 4 pseudotropheus ( 2 masculi si 2 femele ),  un sanitar synodontis eupterus , si un alt sanitar care chiar nu ai stiu numele , e destul de comun pestele dar nu imi aduc aminte numele . acvariul de 50 de litri este populat cu 10 moly , doi cory si doi pleco unul alb si unul negru si un alt acvariu de 3 litrii unde cresc numai puii de plante , stiu ca or sa fie pareri mult in legatura cu plantele din acvariul cu ciclide dar... nu pot . si apropo daca are cineva de vanzare Maylandia Estherae Red Zebra  :of femele vreau si eu doua :sbr

2

Re: salutari

Bine ai venit !!!
Legat de acvariul cu ciclide sunt multe de discutat,as fi vrut sa vad si "africanii" in foto
Ape limpezi si pestani sanatosi !!!

3

Re: salutari

fredy_432 A scris:

stiu ca or sa fie pareri mult in legatura cu plantele din acvariul cu ciclide dar... nu pot . :sbr


Bine ai venit! smile

Pot sa-ti spun ca: Nu-i frumos ce-i frumos! E frumos ceea ce ne place noua! smile

Numai bine si multe bucurii! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

4

Re: salutari

ai cumva echinodorus prin acvariul cu cichlide ?

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

5 Editat de Baracuda (2010-07-15 13:40)

Re: salutari

fredy_432 A scris:

salutari tuturor , numele este robert stau in bucuresti , titan  si am doua acvarii , unul de 250 de l si unul de 50  . la cel de 250 de litri am trei filtre unul jebo 629 , un serafil 900 si un aquael 500 uv , pesti :ciclide  3 labidocromis dar cred k sunt toti masculi sau femele, 1 elongatus vaduv ( dar in cautare ) , 4 pseudotropheus ( 2 masculi si 2 femele ),  un sanitar synodontis eupterus , si un alt sanitar care chiar nu ai stiu numele , e destul de comun pestele dar nu imi aduc aminte numele . acvariul de 50 de litri este populat cu 10 moly , doi cory si doi pleco unul alb si unul negru si un alt acvariu de 3 litrii unde cresc numai puii de plante , stiu ca or sa fie pareri mult in legatura cu plantele din acvariul cu ciclide dar... nu pot . si apropo daca are cineva de vanzare Maylandia Estherae Red Zebra  :of femele vreau si eu doua :sbr

Pareri sunt si nu numai in legatura cu plantele din acvariul PENTRU ciclide. Intr-adevar plantele din acvariul mare sunt in stare jalnica, ai mari probleme cu parametrii apei, lumina si fertilizarea. Oricum ar trebui sa te orientezi catre specii de plante care suporta conditiile impuse de un acvariu cu ciclide africane. Plantele din acvariul mic sunt un pic mai fericite dar nici ele pe deplin. Trebuie sa faci niste teste pentru apa, sa revizuiesti sistemul de iluminat si fertilizarea... mai nimica toata wink In rest... totul este OK, asteptam... ce trebuie sa se intimple. smile

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6

Re: salutari

daca vrei plante in acvariul cu ciclide africane ,recomand anubias si vallisneria gigantea!

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

7

Re: salutari

aqua A scris:

daca vrei plante in acvariul cu ciclide africane ,recomand anubias si vallisneria gigantea!

Despre acvariile cu ciclide africane lasa-i pe altii sa-si dea cu parerea,nu mai recomanda tu anubiasi sau mai stiu eu ce,vedeti de apa minerala a ta,de cea plata sau ce mai descoperi tu pe acolo,chiar nu te-nteleg,postezi sa-ti creasca numarul de mesaje sau esti ajutor de bagator in seama?
Stai cuminte in banca ta ca nu ai tu treaba cu acvariile cu "africani" mai aqua

8

Re: salutari

sal si bine ai venit si referitor la plante care rezista la ciclide africane sa ma anunti si pe mine ca miasi dori si eu plante care sa reziste la africani, ape limpezi

nu profitati de naivitatea incepatorilor pentru ca si voi ati fost ca noi.    http://profile.imageshack.us/user/ignatcostel41/

9 Editat de Baracuda (2010-07-18 13:32)

Re: salutari

maya A scris:
aqua A scris:

daca vrei plante in acvariul cu ciclide africane ,recomand anubias si vallisneria gigantea!

Despre acvariile cu ciclide africane lasa-i pe altii sa-si dea cu parerea,nu mai recomanda tu anubiasi sau mai stiu eu ce,vedeti de apa minerala a ta,de cea plata sau ce mai descoperi tu pe acolo,chiar nu te-nteleg,postezi sa-ti creasca numarul de mesaje sau esti ajutor de bagator in seama?
Stai cuminte in banca ta ca nu ai tu treaba cu acvariile cu "africani" mai aqua

Cam dura replica, mai ales ca intimplator, de data asta chiar are dreptate. Cred ca te-a deranjat cuvintul "recomand" venit din partea unui user transformat in "paria" pe acest forum, cu "buna-vointa" unora dintre noi. Scuza-ma dar cred ca este timpul sa devenim mai toleranti si concesivi, mai ales ca tu folosesti sintagma "Nu te enerva cand stii ca-ti trece" smile

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!