Subiect: Ajutati-ma va rog , boala la ZEBRE ! ! !

Va rog sa ma ajuta-ti cu aceasta problema
Am achizitionat un acvariu de 60Litri cu filtru Biobox1 , am un furtun pozitionat pe fundul acvariului pentru oxigenarea apei , acvariul este plantat cu 5 tipuri de plante ,
- am 7 zebre roz ,
- 2 zebre albastre ,
- 3 gupy masculi + 3 gupy femele ,
- 2 xifo (1 femela 1 mascul) ,
- 2 carasi ,
- 6 cory ,
- 3 ventuze pui ,
- 2 melci ampullaria
am acvariul de 1 luna de zile cu toti acesti pesti
Sa va spun problema mea
azi data de 15 iulie 2010 am observat ca pestii erau foarte speriati , alergau in tot acvariul sa caute un loc in care sa se ascunda , se loveau de pietre in incercarea de a intra sub ele iar la o privire mai atenta am observat la cele 9 zebre , doar la zebre , 2 fire albe drepte ca niste mustati , pareau a fi ca firele de par , drepte nu se indoiau , aceste fire au aparut pozitionate in colturile gurii , la unii mai sus la altii mai jos la unul pareau ca ies din gura . Mentionez ca aveam neonul aprins iar cand l-am stins pareau ca s-au mai linistit . Azi 16 iulie 2010 dimineata , ma uit in acvariu si vad pestii fara nici un fel de problema , pentru ca mai tarziu sa observ 1 zebra albastra cu aceeasi problema . Am izolat zebra intr-un litru de apa cu o lingura de sare si 2 picaturi de albastru de metil , mentionez ca mustatile nu au mai disparut la acest peste iar ceilalti nu au mai au nici o problema , au pofta de mancare si sant linistiti
Ajutati-ma sa rezolv problema aceasta , am cautat pe internet si nu am gasit ceva asemanator si nici nu stiu ce medicatie sa le administrez
Va Multumesc

Re: Ajutati-ma va rog , boala la ZEBRE ! ! !

In legatura cu hrana , le-am dat doar hrana uscata  ,fulgi multicolori si purici , cu o saptaman in urma le-am dat cateva boabe de mazare si o felie de castravete pe care le-au consumat in 2 zile

Re: Ajutati-ma va rog , boala la ZEBRE ! ! !

Zebra albastra cu ochii bulbucati , am obsevat-o de 5 zile dar ieri pareau ca ies din orbite si pareau sangerande , am izolat-o in bazinul cu 1 litru de apa , o lingura de sare si 2 picaturi de albatru de metil si pare ca sau mai retras ochii in orbite si nu mai sangereaza , are pofta de mancare . Pot sa fac ceva si pentru ea ?

4 Editat de ciprian01 (2010-07-16 17:17)

Re: Ajutati-ma va rog , boala la ZEBRE ! ! !

.

5 Editat de ciprian01 (2010-07-16 17:16)

Re: Ajutati-ma va rog , boala la ZEBRE ! ! !

Schimba 1/3 din apa!
Daca ai cum (ma indoiesc totusi), masoara nititii (NO2).
Dupa ce schimbi apa urmareste-i cum se comporta! Ar trebui sa fie vizibil mai bine!
Fa lucrul acesta...cam in fiecare zi! E posibil sa ai probleme cu filtrarea! Cand pestii sunt f agitati e un semn de intoxicatie.

Daca nu ai apa, pune direct de la retea! Nu se intampla nimic! Sa nu te chinui cu racit / icalzit, etc! Nu are sens la cantitatea asta!

6 Editat de Lucia (2010-07-17 00:12)

Re: Ajutati-ma va rog , boala la ZEBRE ! ! !

In primul rand nu te panica!
Dupa cum ti-a zis Ciprian, fa schimburi mai dese de apa.
Poti folosi un declorinator, cum ar fi Aquatan de la firma Sera. Contine si vitamina B care reduce stresul pestilor.

Problema care a amintit-o Ciprian mai sus, intoxicarea, poate fi cauzata de numarul mare de sufletele pe care le ai tu acolo.
De exemplu un singur carasel are nevoie de 40 litri de apa numai pentru el...

Dejectiile provenite din suprapopularea acvariului.. duc la cresterea rapida a substantelor toxice.
Despre zebruta izolata.. Ce sa zic.
E impropriu tinuta intr-un recipient fara filtrare, fiindca si ea are nevoie de apa aerata, mai ales ca ai adaugat sare si albastru de metil. E un stress suplimentar pentru ea acum.. Poate sustinerea cu niste vitamine nu ar strica. De la firma Sera vei gasi Fishtamin, iar de la firma JBL, Atvitol. Nici celorlalti nu le va face rau.

Nu vreau sa te dezamagesc, sau sa par pesimista, dar atata timp cat acvariul e suprapopulat, tot timpul se vor ivi probleme de sanatate la pestisori.

Poate ca niste teste de apa te-ar ajuta sa tii cat de cat situatia sub control, dar totusi trebuie eliminata sursa ""neplacerilor" din acvariul tau: suprapopularea.
Ca sa iti faci o idee se calculeaza 1 litru de apa/1 cm de peste adult. (Acele "ventuze" cresc si ele mai mari...)

Regula se modifica in cazul pestilor care depasesc 10  cm la maturitate. Acolo se calculeaza si 2,5 litri de apa/1 cm de peste adult.
In fine, sper ca nu te-am bulversat..

Iti doresc numai bine si multa sanatate! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: Ajutati-ma va rog , boala la ZEBRE ! ! !

Va multumesc frumos pentru sfaturi , totusi ce parere aveti despre aparitia acelor mustati la zebre ?

8

Re: Ajutati-ma va rog , boala la ZEBRE ! ! !

Ar fi foarte interesant de vazut..

Fa tot posibilul si fa o poza, ne-am putea da seama muuuuult mai bine despre ce este vorba.

Poate fi ciuperca sau poate fi parazit.. Tratamentele sunt diferite. Alte substante, alte perioade.. etc.

Daca crezi ca nu reusesti mai poti incerca pe site-ul JBL.de, au versiune si in limba engleza: http://www.jbl.de/?lang=en
Copiaza in browser, si uita-te pe online hospital, diagnostic prin fotografii. Poate ca gasesti ceva asemanator cu ceea ce ai tu.
Numai bine! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.