Subiect: despre uv

Daca imi achizitionez un filtru cu UV,la ce ma ajuta acesta din urma?Am auzit ca imi omoara bacteriile?Daca pun micro si macronutrienti,m-i le anihileaza?plantele vor avea de suferit?

Re: despre uv

omoara algele care plutesc prin apa

3

Re: despre uv

omoara sporii algelor, dar cu siguranta distruge si nutrientii benefici plantelor. uv este un instrument extrem de lupta impotriva algelor. se recomanda folosirea lui cu masura (2-3 ore pe zi) intr-un acvariu plantat. eu zic ca se poate trai linistit si fara uv. mai bine spune=ne ce alge ai si poate gasim o metoda naturala si mult mai ieftina de a combate alga

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: despre uv

Alga asta o am doar pe anubias.nu stiu ce sai fac.pe restul plantelor nu am asa ceva

5

Re: despre uv

despre anubias pot sa iti spun citeva lucruri:
1. nu se planteaza. ea se leaga de buturugi, cioate sau ce altceva ai tu pe acolo
2. nu ii place lumina, incearca sa o amplasezi intr-un loc mai umbros al acvariului
3. consuma mult po4

bafta

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: despre uv

e legat pe buturuga,e in lumina si o sa-l mut ,ce e ala PO4?

Re: despre uv

bobi A scris:

...dar cu siguranta distruge si nutrientii benefici plantelor....

pe asta n-am stiut-o.eu am un filtru care are in el 2 LED-uri UV.oare e mai bine sa le demontez ?
datorita faptului ca merg 24/24....

Re: despre uv

si daca flitru cu UV il tin non stop e vreo problema.Distruge si algele de pe plante,in special cele cu frunza mai mare,mai lata,gen anubias sau echinodorus???

9

Re: despre uv

bogdane, daca ai un acvariu plantat, curat si fara alge uv nu are de ce sa functioneze.
best trophy: po4 este cea mai comuna, daca nu chiar singura forma sub care P se gaseste in acvariile noastre, unde P=fosfor

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: despre uv

si daca flitru cu UV il tin non stop e vreo problema.Distruge si algele de pe plante,in special cele cu frunza mai mare,mai lata,gen anubias sau echinodorus???

11

Re: despre uv

daca ai acvariu plantat, da e o problema. ti-am mai zis si mai sus, ceea ce e bun pentru plante e bun si pentru alge. uv omoara sporii algelor ce traiesc in masa apei, dar distruge si nutrientii benefici plantelor.. nu inteleg de ce tot te legi de uv asta.crede=ma, poti trai fericit si fara asta..

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

12

Re: despre uv

Pe scurt explicatii omului ca UV-ul ala este un bec intr-o carcasa amplasat pe unul din furtunele de la filtrul extern. Nu are nici o legatura cu algele deja prinse de plante sau decor. La alea nu le face absolut nimic.

13 Editat de bita (2010-07-21 02:15)

Re: despre uv

Exact cum spune si bobi daca faci abuz de uv risti sa ai un acvariu steril adica mai pe scurt vei distuge nutrientii benefici plantelor.Si producatotii filtrelor in fisa tehnica spun alb pe negru ca nu este indicat  folosire lui fara pauze de timp,sau atunci cand baziunul este supus unui  tratament .Eu sincer am un uv de 5w de la jbl si mai mult de 1h  pe noapte nu il folosesc

Re: despre uv

multumesc mult pentru explicatii.nu o sa-mi achizitionez un UV!

Re: despre uv

Haide ca sa iti povestesc despre experienta mea cu filtrul UV.
L-am cumparat pentru a-mi limpezi apa din nou deoarece fusesem invadat de alge unicelulare in coalane apei.
A functionat de minune.
Prin afara se zice ca nu dauneaza asa ca l-am lasat non stop.
Toata perioada asta, plantele au mers foarte prost.
Am schimbat multe in acvariu pana sa-mi dau seama ca de fapt UV-ul imi neutraliza fertilizantii micro, principalul motiv pentru care plantele mele mergeau prost.
Cum l-am scos, cum si-au revenit.
UV-ul se foloseste pentru a omori orice vietate ce trece prin el.
Cand zic vietati ma refer la alge ce se gasesc in coloana apei dar si bacterii, paraziti, viermisori, etc.
Daca ai probleme cu asa ceva, atunci e recomandat sa folosesti dar pentru 2-3 ore pe timp de noapte (precum spun si colegii).

Numai bine.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

Re: despre uv

Multumesc tuturor pentru explicatii,dar acum tre sa vad cum fac sa scap de alga aia urata

17 Editat de Baracuda (2010-08-05 18:13)

Re: despre uv

best_trophy A scris:

Multumesc tuturor pentru explicatii,dar acum tre sa vad cum fac sa scap de alga aia urata

In privinta UV, "marian4232" ti-a dat cel mai complet si la obiect raspuns, raspunsul avind valoare si prin faptul ca decurge din propria lui experienta. Subscriu in totalitate acestui rspuns, eu la rindul meu trecind printr-o experienta asemanatoare. Totusi daca ai de gind si-ti permiti sa achizitionezi o astfel de lampa, te sfatuiesc s-o faci. Folosita prin alimentarea de la o priza programabila, intr-un interval de timp adecvat, are efect asupra microorganismelor daunatoare din acvariu, distrugindu-le. In felul acesta, prin sterilizarea partiala a apei, probabilitatea declansarii unor boli si raspindirea acestora, va fi mai mica. La alegerea lampii UV vei tine cont de indicatiile fabricantului in ceea ce priveste capacitatea acvariului pentru care este recomandata, dar si de capacitatea pompei (filtrului extern) la care va fi racordata. Ideal este ca pompa (filtrul extern) sa vehiculeze intr-o ora cel putin cantitatea de apa existenta in acvariu. Intr-un acvariu plantat, intervalul de timp in care functioneaza lampa, trebuie sa fie cit mai decalat fata de cel in care se face fertilizarea, pentru ca plantele sa aiba timp sa asimileze fertilizantii.
In privinta algelor de pe Anubias, poti scoate fiecare planta si ii poti curata frunzele cu un burete de spalat vasele (partea mai abraziva), te asigur ca nu vor pati nimic, au frunze deosebit de rezistente la astfel de actiuni. Respecta indicatiile colegilor si amplaseaza Anubias-ul in locuri lipsite de lumina puternica.
In paralel cu actiunea de curatare a frunzelor, analizeaza si capacitatea de filtrare pe care o ai in acvariu. Este posibil, ca filtrarea sa fie insuficienta, surplusul de suspensii aflate in masa apei, sa se depuna pe frunzele plantelor. Anubias-ul este mai predispus la acest fenomen deoarece frunzele sale produc o cantitate mai mare de substanta protectoare materializata intru-un gen de mucus, la care adera suspensiile din masa apei.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: despre uv

multumesc tuturor care m-au ajutat sa-mi mai limpezesc umpic creierii smile