Subiect: buna

salut!
pt inceput..am 16 ani..adica 17 fara 2 luni si sunt noua pe aici:D :- si sunt din craiova  big_smile
avand in vdere ca sunt la inceput am  un acvariu in care am 4 guppy si toate  femele..  .. i'am confiscat verisoarei mele din pesti.. :frogp  :frogp  si mai am  in acvariu si  3-4  plante....  putine as zice eu dar pe viitor  o sa il populez  mai mult..:X si mai am in fatza casei un lac artificial unde am 3 carasi de cavariu,..i'am cumaparat cand erau  micuti..cam prin  mai-iunie..si sincer sau dezvoltat  fff repede..chiar nu ma asteptam..  si sunt  mari:X..  pe care ii hranesc cu pureci de balta  si  prot congelat tocat marunt si ei 3 sunt  ca niste rechini acolo:))  mi'e teama sa bag alti esti mai mici.. iar pe viitor  o sa mai bag niste carasi  sa aiba mai multi prieteni..  le place foarte mult akolo  au loc sa innoate au pe unde sa se ascunda.. dar o sa trebuiasca sa populez si akolo cu plante..:( .. 
astept o guppyta sa imi fete are o ditamaii burtaaaa.. si e foarte agitata de ieri de idmineata da foarte repede din gura si sincer imi e frica sa nu explodeze.. am mai inmultit guppy  akm unan si stiu cum se procedeaza din punctul asta de vedere..... sper sa iasa bine  :bf  :bf  :bf  :bf
o sa revin cu imagini sa ii vedeti si voi:X sper ca deseara o sa pun cateva poze
sal'!

2

Re: buna

salut !
si eu sunt din craiova !  :sok

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: buna

aqua A scris:

salut !
si eu sunt din craiova !  :sok

Incantata

4

Re: buna

inger_diabolic A scris:

Incantata

hopa !
eu acuma vad ca scria "sunt NOUA"  :fbr
asteptam poze cu guppy tai big_smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

5

Re: buna

Bine ai venit! smile

Da pozele spun mult mai multe decat niste cuvinte..:)

In legatura cu acei 3 carasei... Mai ales ca esti incepatoare, un sfat: mai intai trebuie sa stii volumul de apa ca sa mai poti introduce altii.  Caraseii sunt pestisori care fac multa mizerie in foarte scurt timp. Cu cat cresc mai mari in dimensiuni trebuie sa aiba mai mult spatiu pentru ei. Cei tinuti in iazuri pot ajunge la dimensiuni de 15-20 cm. La asa dimensiune trebuie sa iei in calcul faptul ca un pestisor adult are nevoie de cca 100 l de apa numai pentru el.

Iti doresc numai bine si multe bucurii! smile

Abia astept sa vad caraseii.. smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: buna

eu zic ca au destula apa.. au destul loc..nu se poate pune problema de asta.. chiar par fericiti..:Xstiu ca unui caras ii trebuie 50 de l de apa minim..   stiu ca inainte de a cumpaar un caras trebe sa intreb la ce ;lungime ajunge la maturitate.. si inmultesc cu 4 si imi dau seama de cata apa are nevoie.. .. cred ca au detsula apa..   dk chiar asa  o sa am problme pe viitor ma risc intro zi  si  ii scot pt o ziii inghesui in altceva.. si modific lacul sa il fac mai adanc..:):d  :crap  :crap

Re: buna

:flove o sa pun poze si cu guppy-ile.. 
si eu astept  puii:)).. trebui es aimi fete asta.. apoi mai am una care probabil o sa fete peste o sapt- o sapt jum.. si inca doua care po sa fete peste 2 sapt jum cred..:D  le-am ales pe toate cu pui:D:))

8

Re: buna

esti un pic hoata  :apl
o rugaminte la tine....scrie si tu ,te rog frumos,mai bine ..mananci multe litere,cred ca scri repede si cu mircisme...eu inteleg ce spui dar cei care sunt din generatia anterioara nu prea  lol  lol

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

9

Re: buna

bine ai venit. prea te-ai grabit sa ne spui despre tine. linistetste-te un pic si incepe cu calm si rabdare nu usntem la politie aici.

bine ai venit si ape limpezi si asteptam poze si de la acvariu si de la iaz.

Re: buna

o sa incerc:D  big_smile  big_smile  big_smile  big_smile  big_smile  big_smile
app de hoata..nu's hoata..aia erau tot pestii mei care i-am dat ei acum un an jumate ca  nu mai aveam timp de ei si acum  mi-am luat vreo 4 din ei..defapt 6..mai era o pestoaica cu pui..aia trebuia sa fete acum 3-4 zile ..dar mi-a murit cu puii in ea..:|..si inca oguppye superba era puiet..era foarte voalata:X:xsi culori vii nu stiu de ce dar a doua zi mi-a murit.. dar mai are vreo 3 voalate.. o sa i le confisc cand o sa mai ajung la tara:))

Re: buna

am spus ceea ce am crezut ca e de cuviinta sa spun:D  :-  :-  :-

12 Editat de ciprian01 (2010-07-19 16:58)

Re: buna

mai aqua, ia citeste tu ultima ta postare, si apoi corecteaza cu rosu ce trebuie corectat! noi o vom face cu albastru!

te-ai gasit sa te iei de ea...!

P.S.
nu vrei tu sa definesti ,,generatia anterioara,,?!
eu i-as spune asa, mai pe scurt...,,babalacii,,! ce zici?!

13 Editat de lup cosmin (2010-07-19 22:44)

Re: buna

Bine ai venit printre noi!  :acv Asteptam poze cu acvariul tau. : :sok

Re: buna

dupa cum promisei, am revenit cu poze..:)


Ea e guppyta  care astept sa fete:D

15 Editat de inger_diabolic (2010-07-20 00:25)

Re: buna

ele sunt cele doua puppy care probabil o sa fete peste 2 sapt   in partea stanga a acvariuui e o maternitate in care e pestaica care  cred ca o sa fete peste o sapt..  iar in partea dreapta sus.. e un guler de sticla taiat.. unde le pun mancaraea.. ca sa nu se imprastie in tot acvariul sau  sa se amestece in apa de la bulele de aer:D.. big_smile  big_smile  big_smile dar nu era nivelul apei pana sus.. iar in ultima poza e  guppyta din respectiva maternitatatea creata de mine.. modelul l'am vazut  la un user de pe forum:D

Re: buna

iar aici sunt carasii din lac.. nu am poza cu tot lacul dar o sa fac zilele aste big_smile:d mi se umpluse memoria la tel.. mad  mad  mad
nu va speriati lacul e mai adanc:))..dar tocmai il curatasem si  se umplea cu apa..:)

17

Re: buna

am zimbit citindu-ti prezentarea si vazindu-ti pozele. imi aminteau de mine cind eram la inceputuri, totul a inceput cu un guppy, deci sa ii acordam respectul cuvenit.
bine ai venit, si felicitari pentru ambitia de a gestiona un hobby atit de complex. daca o sa iti dai interesul s-ar putea sa iti placa din ce in ce mai mult si o sa vrei sa atingi performantele multora de pe acest forum. smile

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: buna

Nu e un acvariu impresionanat.. guppyle le  am de cateva zile..dar o sa imi dau silinta sa fac tot ce pot  :flove  :flove  :flove ..promit big_smile  big_smile  ^:)^  ^:)^  ^:)^  ^:)^

19

Re: buna

si ai gasit vreun acvariu care sa iti placa? smile

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

20

Re: buna

Bine ai venit si si mult succes

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu