1 Editat de bita (2010-07-21 00:43)

Subiect: Salut si bine v-am gasit

Ma numesc Bita sunt din bucuresti si mi-am regasit vechiul hobiu si anume acvaristica dar ca de data asta la un alt nivel ,fara pesti tinuti prin borcane si ape incalzite cu fierbatoare de cafe etc. Am de un an urmatorul setup; acvariu delta 60 plantat in forma de triunghi ,capac cu neon osarom nu stiu sigur denumirea dar stiu ca este  24 w+lumina pe leduri  de 35 w ,2 ventilatoare de 12  in capac cu 4 trepte de viteza , decor 3D rock de la jbl, o aradacina ,filtru  extern tetra x400, filtru jbl cu uv  de 5w,pompa de aer,incalzitor,tetra plant complete substrat,pietris 1-3.
Ca si plante am inceput cu ceva mai dur  gen echinodorus apart.anubias nana, bacopa caroliniana, pentru ca am niste carasi rautaciosi care nu prea le da pace plantelor mai fragile.Pesti carasi aurii x2 ,scalari x2, gurani x5

2

Re: Salut si bine v-am gasit

In viitorul apropiat voi posta si niste poze  momentan nu am

3

Re: Salut si bine v-am gasit

Salut si bine ai venit!
Sunt curios sa vad ceva poze. Am cochetat cu ideea de acvariu triunghi pentru ca locul unde il am eu amplasat este exact pe colt.
Cu carasii vei avea probleme, daca vrei sa ai acvariu plantat. Combinatia pestilor este un pic ciudata dar....de gustibus. Astept si alte amanunte, pana atunci ape limpezi.  :sok

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

4 Editat de bita (2010-07-21 00:39)

Re: Salut si bine v-am gasit

Sincer sunt 100 % de acord cu tine m-am atasat de ei foarte mult si imi vine greu sai schimb cu toate ca de multe ori ma gandesc  inspecila carasi care fac mult kkk

5

Re: Salut si bine v-am gasit

Da, deoarece prin constitutia lor nu au stomac, au doar tract intestinal, asta inseamna ca tot ce mananca il elimina foarte repede, => foarte multa mizerie, adica o problema in plus pentru tine...

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

6

Re: Salut si bine v-am gasit

salut si bine ai sosot la noi. esti binevenit. abia asteptam pozele sa vedem cum arata micul tau acvariu . big_smile

Re: Salut si bine v-am gasit

bine ai venit bita printre noi  :acv

8

Re: Salut si bine v-am gasit

Bun venit! :acv

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

9 Editat de bita (2010-07-21 01:41)

Re: Salut si bine v-am gasit

Vad ca e aproape 12 seara si sunteti multi ca mine(fara somn), ma uimiti pe bune smile

Re: Salut si bine v-am gasit

Pasiunea nu are somn :sok
Bine ai venit printre noi :hug

11

Re: Salut si bine v-am gasit

Bine ai venit! smile

Ma bucur ca ai carasei! smile Abia astept sa-i vad! smile

De fapt toata gasca trebuie sa fie simpatica! Pune niste poze! smile

As fi curioasa.. cati litri de apa intra in acvariu?

Numai bine, multa sanatate si bucurii! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

12

Re: Salut si bine v-am gasit

Bun venit pe barca :noroc

13 Editat de bita (2010-07-21 23:58)

Re: Salut si bine v-am gasit

60 de litri net  cam micut dar pentru inceput e  bun Voi incerca  luna asta sa fac o noua investitie cu o instalatie de co2 cu butelie  si ceva plante dar problema e criza  de bani:)

14

Re: Salut si bine v-am gasit

Bine ai venit :noroc

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

15

Re: Salut si bine v-am gasit

bita A scris:

60 de litri net  cam micut dar pentru inceput e  bun Voi incerca  luna asta sa fac o noua investitie cu o instalatie de co2 cu butelie  si ceva plante dar problema e criza  de bani:)

Da, din pacate e cam putina apa pentru 9 sufletele.
Un carasel are nevoie de 40 l de apa numai pentru el....

Oricum abia astept sa-i vad! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

16 Editat de bita (2010-07-24 02:51)

Re: Salut si bine v-am gasit

Maine am sa incerc sa postez cateva imagine cu pestisori mei  big_smile

17 Editat de bita (2010-07-25 17:55)

Re: Salut si bine v-am gasit

Ceva problme cu postatu pozelor  putin ajutor !

18

Re: Salut si bine v-am gasit

Ce ajutor? Ce nu merge? Daca e vorba ca nu stii de unde, in josul paginii sub cutiuta pentru text ai un buton "Alegeti fisierul".

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Salut si bine v-am gasit

bine'ai venit :hug

Re: Salut si bine v-am gasit

Bine ai venit printre noi  :fok