1

Subiect: gourami ucigas

Cu cateva saptamani in urma am decis sa mai cazez 2 gourami in acvariul meu de aprox 60 l. Toate bune si frumoase pana am remarcat ca unul din ei il fugarea pe celalalt prin tot acvariul pana la epuizare. Initial am presupus ca vor sa se inmulteasca pentru ca dupa o scurta cercetare pe net am decis ca am un mascul si o femela. Numai ca...dupa cateva zile am vazut pe femela niste rani ce pareau muscaturi. Aceleasi rani le-am vazut s la o moly pe care masculul o fugarea cand nu reusea sa prinda femela de gourami.
Initial m-am gandit ca e suprapopulat acvariul si ca din cauza asta e stresat masculul.
Intr-o dimineata l-am prins pe individ cum le ciupea de burta si l-am expediat la munca intr-un acvariu comunitar.
Am ramas in acvariu doar cu 6 neoni, 2 corry, 2 pui de ancistrusi si femela de gourami....pe care acum 2 zile am vazut-o cum fugarea un neon si mai avea putin pana sa il omoare. Saracul statea la suprafata pe o frunza de lotus, initial am spsu ca e mort, cu solzi zburliti pe tot corpul. A reusit sa il dea jos de acolo si sa il ciupeasca in continuare. Observassem eu ca de vreo 2 zile neonii stateau mai mult ascunsi sub buturuga si nu prea mai ieseau nici la mancare.
Acum vine intrebarile. Gouramii mei, nefiind exemplare mature nu ma asteptam la atata agresivitate din partea lor. Asa e specia lor sau alta a fost problema? M-am gandit chiar sa nu fi facut asa de la caldura, apa are in permanenta cam 29-30 grade. De ce au apucat-o crizele dintr-o data pe femela? La inceput parea foarte linistiti si nu se sinchiseau de nimeni. Aveam atunci in acvariu si niste molyy mai micuti cu care se jucau toata ziua....pana li s-a pus pata.