1 Editat de ciprian01 (2010-07-23 03:09)

Subiect: Metode filtrare apa - acvariu marin

Cum de ceva vreme am un acvariu marin care din motive necunoscute si impotriva tuturor vicisitudinilor si a lipsei pe ,,piguleala,, se prezinta f ok, m-am hotarat sa incerc sa fac cativa pasi inainte.

Ma gandesc ca mai sunt printre noi si unii care au ca si mine ,,tentative,, de marine.

Cum pt o vreme am cautat o metoda de filtrare eficienta pot spune ca pt un acvariu de 60 L net am gasit una mai mult decat rezonabila! Atat din punct de vedere al costurilor cat si al eficientei.
Acvariul este stabiul, NO 2 nedetectabil iar NO3 mult sub limita inferioara! Se mentine si numai cu completari de apa evaporata. Eu, din inertie, inlocuiesc 5-10 % saptamanal.

Acesta este un material care mie mi s-a parut interesant:
http://www.google.ro/imgres?imgurl=http://www.recif-france.com/Articles/Soler/Jaubert.gif&imgrefurl=http://www.recif-france.com/Articles/Soler/TechMaintenance.htm&usg=__fatN-4GmsEBfr6uUTyAsEyQvVKA=&h=270&w=608&sz=5&hl=ro&start=71&um=1&itbs=1&tbnid=3Aj9OmpC6d-jrM:&tbnh=60&tbnw=136&prev=/images%3Fq%3Djaubert%2Bmonaco%26start%3D60%26um%3D1%26hl%3Dro%26client%3Dfirefox-a%26sa%3DN%26rls%3Dorg.mozilla:ro:official%26ndsp%3D20%26tbs%3Disch:1

Metoda pe care eu o folosesc este ,,Jaubert,,. Mai multe detalii aici:
http://www.google.ro/imgres?imgurl=http://i35.photobucket.com/albums/d190/fishherder/100_3091.jpg&imgrefurl=http://www.aquahobby.com/board/viewtopic.php%3Ft%3D43931&usg=__9rLTAEL-JDSiCQJ6cko1XT7MxnE=&h=480&w=640&sz=84&hl=ro&start=35&um=1&itbs=1&tbnid=NJl4uoX1dQG91M:&tbnh=103&tbnw=137&prev=/images%3Fq%3Djaubert%2Bmonaco%26start%3D20%26um%3D1%26hl%3Dro%26client%3Dfirefox-a%26sa%3DN%26rls%3Dorg.mozilla:ro:official%26ndsp%3D20%26tbs%3Disch:1

2 Editat de ciprian01 (2010-07-24 16:59)

Re: Metode filtrare apa - acvariu marin

Am facut zilele acestea un refugium in care am pus in practica metoda de filtrare descrisa mai sus.
Voi atasa cateva poze si am sa va tin la curent cu evolutia acvariului. Nu tipati ca am lipit refugiumul cu silicon alb. Altul nu am avut.
Partea alba care se vede in partea de jos delimiteaza spatiul dintre fundul bazinului si nisip (1 cm) unde se faseste numai apa. Am pus o plasa peste cel suport.
Pozele nu au o calitate f buna datorita telefoonului mobil si a sistemului deficitar de iluminare. In realitate culorile sunt mult mai faine.
Ca si live-stock: 2 ocellaris negri, cativa corali duri, 2 palythoa, cativa creveti palaemon elegans.

Desi acvarul se gaseste langa geam nu am probleme cu algele iar coralii se simt f ok (surprinzator tinand cont ca iluminarea este una slaba, cu un neon vopsit in albastru...!)
In refugium mai exista macroalga chetomorpha.
Valorile parametrilor apei sunt in limitele normale. Nu am alte sisteme de filtrare sau de conditionare ale apei. Nici skimmer, reactor sau orice altceva! Doar pompele care vehiculeaza apa in acvariu si din acvariu in refugium.

Autocolantul albastru este pus numai de proba! O sa il lipesc cum trebuie!

As mai avea nevoie de: melci, creveti, arici, stele. nu neaparat toate, ci dintre ele! In timp...!

Atasez cateva poze si din perioada in care aveam alt refugium mai mic iar acvariul nu avea substrat acesta fiind in refugium.

3 Editat de ciprian01 (2010-07-24 17:01)

Re: Metode filtrare apa - acvariu marin

Continuare. Inca nu este finalizat! In orele urmatoare se vor conecta toate pompele, momentan mai avand nevoie de apa! Se prepara acum..!

4

Re: Metode filtrare apa - acvariu marin

Cipriane tata....nota 10, nu ma prea pricep eu la marine dar inceputul este mai mult decat Ok.
Dai bataie si poate cine stie inoculezi microbul si la altii.... :apl

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Metode filtrare apa - acvariu marin

Ce microb sa inoculez? Ca eu abia l-am luat...!
Teama mea este ca o sa ajung sa fac vreun d'ala de vreo 1-2 tone! Noroc ca stau prost cu banii...! smile
Deocamdata am adoptat metode low cost si DY. Am citit pe saituri de afara si am incercat si eu sa aleg ce se potriveste!

6 Editat de Andi66 (2010-07-24 17:14)

Re: Metode filtrare apa - acvariu marin

ciprian01 A scris:

Ce microb sa inoculez? Ca eu abia l-am luat...!
Teama mea este ca o sa ajung sa fac vreun d'ala de vreo 1-2 tone! Noroc ca stau prost cu banii...! smile
Deocamdata am adoptat metode low cost si DY. Am citit pe saituri de afara si am incercat si eu sa aleg ce se potriveste!

Modest ca intotdeauna...ce daca esti la inceput, altii (adica eu) stau pe margine si doar pot spera la un acvariu marin. Dupa mine, trebuie sa ai ceva ani de acvaristica in spate sa poti avea tupeul sa incepi asa ceva, este altceva decat apa dulce (poate gresesc dar e parerea mea).  :apl

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

7 Editat de ciprian01 (2010-07-24 17:55)

Re: Metode filtrare apa - acvariu marin

La ce am facut eu, costurile sunt similare cu un acvariu de apa dulce, echipat si populat corespunzator volumului. Si m-a ajutat in mare parte Florin!

Iar in rest, cum mereu am mers pe dotari minime dar am tinut cont de partile care tin de aspectele naturale ale reglarii si schilibrului, asa fac si acum!
Intervin cat mai putin si numai daca este stricta nevoie!

Am vazut de la partea de apa dulce ca in masura in care interveneam mai mult, totul se misca mai incet...! Asa ca nu intervin decat rar.
De exemplu, de puii mici ma apropii cat mai rar. Daca o fac mai des, am tendinta sa le schimb apa si sa le dau mancare. De cate ori am fost plecat mai multe zile si nu am avut de ales decat sa le pun multe plante si sa ii las sa se descurce i-am gasit super ok! Mari, satui, fara decedati prin acvariu. Si ma refer la pui de 2-3 zile, pretentiosi.

8 Editat de ciprian01 (2010-07-26 17:32)

Re: Metode filtrare apa - acvariu marin

Ceva poze facute dupa ce am sters lentila telefonului...! smile
Marginile negre sunt puse numai de proba. Vor fi inlocuite impreuna cu fundalul albastru.
La fel si ghiveciul cand voi gasi unul cu o dimensiune corespunzatoare.

9

Re: Metode filtrare apa - acvariu marin

Tocmai vroiam sa-ti spun ca ti-a cazut un ghiveci in acvariu si ca fundalul cand la-i lipit a luat ceva bule de aer...dar mi-ai luat-o inainte.... lol
Glumesc, stiu ca esti tipicar si nu lasi tu lucrurile la intamplare. Astept cu nerabdare evolutii viitoare. Bafta multa!  :noroc

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

10

Re: Metode filtrare apa - acvariu marin

Multumesc! smile
Ghiveciul este pus pt ca in situatia in care vor sa depuna sa o faca acolo!

11

Re: Metode filtrare apa - acvariu marin

cipriane sa inteleg acum ca vrei sa si ai reproduci bravo tata suces in ceace vrei sa realizezi :apl  :apl

nu profitati de naivitatea incepatorilor pentru ca si voi ati fost ca noi.    http://profile.imageshack.us/user/ignatcostel41/

12

Re: Metode filtrare apa - acvariu marin

ciprian01 A scris:

Multumesc! smile
Ghiveciul este pus pt ca in situatia in care vor sa depuna sa o faca acolo!

Stiu...a fost doar o gluma  tongue

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

13

Re: Metode filtrare apa - acvariu marin

Chiar nu a fost gluma! smile
Serios!

14

Re: Metode filtrare apa - acvariu marin

Gluma a fost din partea mea.... :apl
Eu stiu ca tu ai vorbit serios, ma uit la poza ta si cred ca nici nu ti-ar sta bine sa glumesti  lol

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771