1

Subiect: Buna tuturor

Ma numesc Ana, am 23ani si sunt din Brasov. De o vreme urmaresc forumul acesta, am vazut tot felul de mesaje haioase dar si sfaturi utile din partea unor utilizatori, astfel am decis sa ma alatur voua. Sunt incepatoare, am un acvariu de 60l, populat cu cativa pestisori, 8 guppy, 7neoni si 3 corydoras.
La plante nu ma pricep, insa am vazut acvarii superbe cu plante foarte frumoase, si sper sa realizez si eu ceva frumos cu ajutorul vostru  :sbr fiindca acvariul meu e cam golas si nu prea stiu ce as putea sa-i mai fac  :pls

Am atasat si o poza, cam neclara ea, dar cred ca se intelege suficient de bine.

Va multumesc.

2

Re: Buna tuturor

Bine ai venit crede-ma ca are cine sa te  indrume  pe acest site minunat.
In alta ordine de idei toti am inceput cu guppy, :noroc   important este sa  evoluam

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

3 Editat de Baracuda (2010-07-23 17:27)

Re: Buna tuturor

Anooka A scris:

Ma numesc Ana, am 23ani si sunt din Brasov. De o vreme urmaresc forumul acesta, am vazut tot felul de mesaje haioase dar si sfaturi utile din partea unor utilizatori, astfel am decis sa ma alatur voua. Sunt incepatoare, am un acvariu de 60l, populat cu cativa pestisori, 8 guppy, 7neoni si 3 corydoras.
La plante nu ma pricep, insa am vazut acvarii superbe cu plante foarte frumoase, si sper sa realizez si eu ceva frumos cu ajutorul vostru  :sbr fiindca acvariul meu e cam golas si nu prea stiu ce as putea sa-i mai fac  :pls

Am atasat si o poza, cam neclara ea, dar cred ca se intelege suficient de bine.

Va multumesc.

Bine ai venit, asteptam temele propuse de tine, pentru realizarea unui acvariu de vis, asa cum probabil iti doresti. Felicitari, esti printre putinii incepatori care nu au cazut in plasa tentatiei de a suprapopula acvariul.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

4

Re: Buna tuturor

Bun venit

Re: Buna tuturor

Bine ai venit!
Pestii i-ai nimerit , in mare, ca si conditii de viata.
Nu ai decat lucruri naturale in acvariu ceea ce este mai mult decat ok! Ai ,,suntat,, o gramada de pasi.

Restul o sa vina de la sine si in mare parte o sa fie chestie de gust!
Daca vrei acvarii plantate, ai cativa colegi care cu siguranta or sa te ajute mult!

6

Re: Buna tuturor

bun venit ana si suces in ceace vrei sa realizezi. cu respect

nu profitati de naivitatea incepatorilor pentru ca si voi ati fost ca noi.    http://profile.imageshack.us/user/ignatcostel41/

7

Re: Buna tuturor

Bine ai venit :bf

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

8

Re: Buna tuturor

Bine ai venit!
Cum spuneau si colegii este bine ca nu ai suprapopulat acvariul. Mopanul (cred ca asta e) mi se pare cam mare totusi, l-ai putea schimba cu succes pentru o buturuga mai mica si ramificata sau mai degraba o creanga ramificata pe care o poti imbraca in ceva moss. Cred ca ar fi mult mai de efect si ar fi ceva mai mult spatiu de manevra pentru pesti si eventual pentru ceva plante in plus.
Binenteles este doar o parere, eventual sugestie, dar nicidecum obligatoriu sa faci asa.
Hai ca am vborbit cam mult pentru prima interventie. Iti doresc multa bafta in realizarea acvariului de vis si ape cat mai limpezi.... :sok

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

9

Re: Buna tuturor

Bine ai venit! Ai un acvariu golaș extrem de interesant  :sok

10

Re: Buna tuturor

Va multumesc pentru primire, sunteti niste draguti smile

Buturuga aceea stiu ca este cam mare, dar fiindca nu am gasit alta prin petshopuri, am luat ce am gasit. Voi mai merge prin Hornbach sa caut alta mai micuta. Stiu si ca este cam golas, dar dupa cum am zis, nu ma pricep la plante, am pus cateva sa nu fie chiar gol, cele de plastic nu-mi plac deloc.

11

Re: Buna tuturor

pelly67 A scris:

Bine ai venit! Ai un acvariu golaș extrem de interesant  :sok

Nea Paule, da-mi voie sa spun ca te-ai autodepasit... :kiss
Vara asta incepe sa devina din ce in ce mai interesanta, multi pesti s-au saturat de apa si au inceput sa cocheteze cu uscatul.... :apl

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

12

Re: Buna tuturor

salut si bine ai venit din frumosul oras de la poalele tampei.acolo mi-am pierdut 4 ani din viata si acum o sa imi mai pierd cel putin doi asa ca vreodata daca ai nevoie poti sa apelezi la ajutorul meu numai sa spui din timp pt ca nu stau in brasov dar cu scoala zi de zi sunt pe acolo big_smile

vizavi de acvariu as lega elodeea aceea cumva sau as grupao cumva. mopanul nitel cam mare dar merge pana la urma urmei numai trebuie schimbata pozitia.
per total frumos.
bine ai venit la noi si spor la rabdare.ape limpezi

Re: Buna tuturor

bine ai venit  :apl  :kiss

14

Re: Buna tuturor

Am stat ceva timp departe de forum dar mi-a placut ce am vazut, ma bucur sa aud ca in sfarsit cineva nu ia 3-4 carasi si 2 ciclide  :fp Asa ca doream sa iti urez bun venit, multa bafta si sa ne auzim cu vesti cat mai bune despre evolutia acvariului  smile

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

15

Re: Buna tuturor

Coco, da este superb Brasovul, nu l-as schimba pentru nimic, poate doar pentru un print pe un calb alb  :sbr pacat insa ca nu exista decat in basme  :scry
Multumesc, fii sigur ca o sa apelez la tine daca o sa fiu in dificultati legat de acvaristica tongue

Va multumesc si voua fetelor, mai ales tie allexya pentru cuvintele frumoase de incurajare.
Acum sa vad cum imi fac si timp pentru acvariu ca vorba aia, e vara, e soare, se merge la plaja, la bronzat, fetele stiu mai bine  :sbr

Re: Buna tuturor

Bine ai venit Ana printre noi.Ape limpezi ati dorim :acv

17

Re: Buna tuturor

Multumesc frumos ! Si tie iti doresc acelasi lucru

18

Re: Buna tuturor

Bine ai venit! smile

Mult succes in realizarea acvariului tau de vis!

De asemenea, iti doresc multa sanatate si bucurii! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

19

Re: Buna tuturor

Buna
daca tu ai montat acvariul nu esti departe
dupa echipare- nici "lozul" nu e o problema
aflii multe citind topicuri, intreaba si ti se va raspunde
succes

20

Re: Buna tuturor

Bun venit, ape limpezi si pesti sanatosi iti doresc si eu! :sbr
Vezi ca pe forum gasesti plante mai ieftine decat prin pet shop-uri, poate gasesti pe cineva din zona ta, sau care poate trimite plante la tine.
Bafta!