1 Editat de asllan (2010-07-28 16:09)

Subiect: Salutare

Salutare tuturor

Ma numesc Mirel....si sunt din Bucuresti.

Nu pot sa zic ca sunt acvarist....ci doar un incepator in descifrarea tainelor acestei minunate pasiuni.

Dupa cum spuneam sunt la inceput.....adica sunt fericitul posesor al unui acvariu (defapt 3 acvarii) de aprozimativ 7 luni.

Totul a inceput cu o vizita la niste prieteni care aveau de donat doi gupy si doi xipho....La inceput aveam doar un borcan in care locuiau micile creaturi acvatic...cam trist...cred acum... Dupa o saptamana de chin (pentru cele doua cupluri) am cumparat un chit (acvariu 25 l +filtru) incepatori si copilasii mei s-au mutat in casa noua. In paralel am inceput sa citesc diverse pe net despre crestere, intretinere, chiar inmultire...La o luna de zile am trecut la un acvariu semi-profesional.. 60 l, neon, perdea de aer, filtru intern, incalzitor...etc. Am ajuns la momentul in care au inceput certurile cu partenera din cauza acvariului...findca acesta primea mai muta atentie ca ea (de altfel ca si acum smile)). Din nu stiu ce motiv acvriul meu s-a crapat si a inceput sa curga....moment in care am cumparat acvariul actual 120 l...capac + 2 neoane, filtru extern Tetratec EX600, incalzitor, perdea aer....roci, cioata plante (din pacate deocamdata 2 naturale si restul artificiale...inca nu prea stiu eu cum e cu substratul pt plante ...dar invat).

Ca si locatari: aceeasi pereche de xipho de la inceput, o pereche de scalari, 5 neoni, moly, tetrazone. Nu stiu daca chiar sunt compatibili intre ei...dar deocamdata am gasit un singur neon decedat....

Gupy au ramas in acvariu cel mic...si s-au mai si inmultit...cam 15 de toti acum

Acvariu special compartimentat cu 5 masculi de betta ( unul alb-gri, unu rosu cu albastru, 2 verzi si unul albastru).

Sunt aici sa invat...sa capat experienta...si daca ma lasa viitoarea mea sotie sa mai fac un acvariu ...desi....slabe sanse.

Mentionez ca alaturi de noi in casa mai locuiesc: o pereche de porcusori (Lolita si Ralph)..un pui de sarpe Boua (Hades) si un motanel din rasa Negru de Tomberon..Luxor.

Va doresc o zi buna in continuare...si sper ca nu am plictisit pe nimeni!!!!

2 Editat de Andi66 (2010-07-28 16:53)

Re: Salutare

Bine ai venit!

Frumoasa istorie are inceputul tau in ale acvaristicii.
Baza, adica esentialul il ai pentru realizarea unui setup deosebit. Pentru inceput trebuie sa-ti schimbi substratul, daca nu gresesc parca are o tenta e bleu. Din cate stiu eu pietrisul colorat sintetic nu face bine deloc vietatilor dintr-un acvariu indiferent ca sunt pesti sau mai ales plante.
E un pic cam amestecat in ce priveste pestii dar citind si urmarind articole despre, te vei convinge singur ce e mai bine sa ai sau ce combinatii.
Pentru plante e pacat sa nu pui naturale si pentru asta sunt mai multe variante de substrat: in combinatie cu turba sau substrat fertilizant sau substrat simplu si fertilizanti separat.
Apropos, pentru 120L ar fi pacat, asta daca iti poti permite binenteles, sa nu ai si o instalatie de CO2.
Cam ata deocamdata si nu ar fi rau sa mai postezi cateva poze.
Pana atunci ape limpezi si sa auzim numai de bine!  :noroc

PS: de unde din Bucuresti ?

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

3 Editat de Andi66 (2010-07-28 18:48)

Re: Salutare

Cine a acordat un (-1), as dori sa se si explice, de ce?
Nu tin foarte tare (ca altii) la acest punctaj de apreciere, nu de alta dar poate am spus ceva gresit si pe viitor ma corectez. Omul cat traieste invata si scuze de off topic.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

4 Editat de kokos (2010-07-28 19:00)

Re: Salutare

andi66> nu ti l-am dat eu insa ai cam gresit putin-putin de tot....prea l-ai luat pe om cu manusi.....
1. "daca nu gresesc are o tenta de bleu".....e albastru ca cerul => tb scos si inlocuit cu un substrat de ciloare naturala.....
2. "Pentru plante e pacat sa nu pui naturale".....pey daca sunt artificiale e chiar blasfemie..... big_smile


si pt ca stiu ca ai intentii bune...indrept eu "minusul tau"

asllan....scuza-ma te rog...caci in primul rand trebuia sa te salut pe tine primul.....felicitari pt inceput.....ascuta sfaturile colegilor, "bantuie" putin prin forum si culege orice informatie despre ce este natural si ce nu trebuie sa apara intr-un acvariu .............


tb doar sa intrebi colegii te vor ajuta.....pot spune cu mana pe inima ..... ca mereu o vor face....  :sok

?

5 Editat de Andi66 (2010-07-28 19:07)

Re: Salutare

kokos A scris:

andi66> nu ti l-am dat eu insa ai cam gresit putin-putin de tot....prea l-ai luat pe om cu manusi.....
1. "daca nu gresesc are o tenta de bleu".....e albastru ca cerul => tb scos si inlocuit cu un substrat de ciloare naturala.....
2. "Pentru plante e pacat sa nu pui naturale".....pey daca sunt artificiale e chiar blasfemie..... big_smile


si pt ca stiu ca ai intentii bune...indrept eu "minusul tau"

asllan....scuza-ma te rog...caci in primul rand trebuia sa te salut pe tine primul.....felicitari pt inceput.....ascuta sfaturile colegilor, "bantuie" putin prin forum si culege orice informatie despre ce este natural si ce nu trebuie sa apara intr-un acvariu .............


tb doar sa intrebi colegii te vor ajuta.....pot spune cu mana pe inima ..... ca mereu o vor face....  :sok

Merci mult kokos, esti un domn, ideea era sa nu il iau prea tare pe noul coleg.
Si poate am mai gresit prin faptul ca nu trebuia sa ridic problema aici.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

6

Re: Salutare

Ai si de la mine un + pentru faptul ca esti un bun coleg.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

7

Re: Salutare

salut si bine ai venit ce sa mai iti zic pentru ca andi66 si kokos au cam zis ce era de zis ape limpezi

nu profitati de naivitatea incepatorilor pentru ca si voi ati fost ca noi.    http://profile.imageshack.us/user/ignatcostel41/

Re: Salutare

Bun veni in club :hug  :sok
Tot ce trebuie sa faci este sa citesti forumul si sa bagi la cap :stupid
Asculta indrumarile colegilor de pe forum si ai sa vezi ca acvariile tale vor suferi o transformare radicala :sok in bine ma refer big_smile
Bun venit inca odata :sok

9 Editat de aqua (2010-07-29 01:25)

Re: Salutare

Mr_BigOlyMan A scris:

Bun veni in club :hug  :sok
Tot ce trebuie sa faci este sa citesti forumul si sa bagi la cap :stupid
Asculta indrumarile colegilor de pe forum si ai sa vezi ca acvariile tale vor suferi o transformare radicala :sok in bine ma refer big_smile
Bun venit inca odata :sok

trebuie de asemenea sa si ai ambitie si sa vrei.... :noroc
daca nu vrei ...degeaba ne mai pierdem timpul....  :fcool

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: Salutare

salutare si bine ai venit......:))...acum o luna de zile acvariul meu nu arata diferit cu nk de al tau...a...ba da...aveam pietris natural....adica bolovani....dar am avut norocul sa intru aici si sa mai invat cate ceva despre acvaristica...in plus userii de aici niste oameni de tot respectul...m-au ajutat, m-au sfatuit si totul merge din ce in ce mai bine, asa ca nu te supara daca cate o data ai sa citesti si critici despre cum arata sau ce ai facut...totul este spre binele tau, atata timp cat vrei sa inveti ceva....iti zic...dupa nici o luna de zile ai sa faci ca mine....ai sa te uiti la prima poza postata si ai sa te critici singur de cum putea sa arate acvariul tau...asa deci curaj si rabdare...si ape limpezi!!!!!!!!!

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

Re: Salutare

Bine ai venit Mirel!Aici pe forum vei gasi raspunsuri la toate intrebarile tale.Trebuie doar rabdare si  :smoke. Ape limpezi iti dorim  :acv

12

Re: Salutare

lup cosmin A scris:

Bine ai venit Mirel!Aici pe forum vei gasi raspunsuri la toate intrebarile tale.Trebuie doar rabdare si  :smoke. Ape limpezi iti dorim  :acv

lol  lol  lol
vad ca a circulat repede vorba asta cu "rabdare si :smoke
scuzati aiureala care am scris-o mai sus cu "sa iubesti acvaristica" dar nu imi gaseam cuvantul  lol
vroiam sa scriu "sa ai ambitie"

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: Salutare

:bf Bine ai venit pe forum!!! :bf

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.

14

Re: Salutare

Salutare tuturor

Va multumesc pentru primirea calduroasa....si ma bucur ca am hotarat sa ma inscriu in acest grup.

Sunt sigur ca majoritatea dintre voi sunteti oameni cu intentii bune si ca sunteti adevarati acvaristi.

Ce pot sa zic: voi incerca sa invat cat mai mult pt ca asta inseamna ca acvariile mele (copilasii mei) se vor inbunatati. (chiar daca la inceput cautam pe net intelesul cuvantului ciclare smile))

- rabdare...chiar daca uneori nu prea am ...cand e vorba de acvariu vine de undeva pe neasteptate
- observatiile colegilor sunt foarte bine venite....orice critica este constructiva...si e spre binele meu

deci...ca si pasi urmatori....substrat natural smile, poate instalatie C02, plante artificilale afara, plante naturale, selectie de pestisori pt a fi compatibili...desi mi-e f greu sa renunt la unii...
sa-mi conving viitoare sotie sa mai fac inca unul....:))

15

Re: Salutare

Felicitari colega!

Deja schimbarile (chiar daca sunt in stadiu de intentie) sunt in bine, tine-o tot asa si vei vedea ca in scurt timp acvariul tau va arata cu mult mai bine.
Incearca sa le iei pe rand si intr-o anumita ordine logica. Cat despre pesti nu vreau sa-ti dau niciun sfat si eu am fost la fel ca si tine la inceput, apreciam pestii dupa cum mi se parea mie ca sunt unii mai frumosi decat altii. Lucrurile stau din pacate cu totul altfel si de asta iti vei da singur seama citind articole de specialitate.

Multa bafta si ape limpezi!

PS: Astept cu interes modificarile si multe poze.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

16

Re: Salutare

O alta sugestie...in cazul in care te decizi asupra unui acvariu cu mai mult plantute, si vrei o evolutie frumoasa a lor, te sfatuiesc ca atunci cand schimbi substratul, sa cumperi si un substrat fertilizant. Iti va fi mult mai usor sa faci aceasta schimbare odata cu substratul normal. In rest, numai bine :sok

Etiamsi omnes, sed non ego.

17

Re: Salutare

Bine ai venit! smile

Iti doresc multa sanatate si bucurii alaturi de sufletelele pe care le ai langa tine! smile

... si fiindca suntem pe forumul "Acvarii de vis", mult succes in realizarea macar a unui acvariu de vis, asa cum ti-l doresti tu! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

18

Re: Salutare

Salutare din nou tuturor

Dupa cum am promis revin cu modificarile efectuate in acvariul meu (la recomanadarile voastre)
- primul pas...nisipul albastru a fost scos si inlocuit cu nisip alb luat de la unul dintre colegii nostri
- substrat pentru plante
- plante naturale mai multe specii ( nu le cunosc inca denumirea ....dar probabil voi invata)
- tot ce a fost plastic  - eliminat cu desavarsire

Si sincer...se vede diferenta...

In cateva zile voi pune si poze

O zi excelenta smile

Re: Salutare

e vezi ca ajungi la vb mele???...deja daca te uiti la pozele vechi incepi sa-ti pui intrebarea "...ma ce dreaq vedeam eu frumos la el atunci???"...mult succes in continuare...si hai cu pozele odata!!!!!..:)

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

20 Editat de orly (2010-08-10 16:38)

Re: Salutare

Buna ziua si bine ai venit printre noi.
Ca sa-ti mai usurez putin munca in identificarea plantelor pe care le detii Priveste aici.
Ape limpezi si pesti sanatosi.

rabdare si tutun :smoke    0722.731.565 "Cosmote"