Subiect: Cel mai mic. 52 ml net.

Cu vremurile astea nasoale am gasit o metoda destul de buna de destindere. Care? Faci un acvariu. Sa stai de fiecare data sa faci cate unul de cativa zeci de litri ajungi sa dormi in fata usii, nu ca te da cineva afara dar nu mai ai loc in casa.

Bun. Zic hai sa fac si eu o minune. Gasesc prin gramada de prostii un recipient si dupa cateva calcule purced la fapte.

Pe scurt.
     Bazin acril ( pfff ) 7 x 3,7 x 3,7 cm ( ca de erau altceva se ajungea la situatia de mai sus ).
     Substrat cuartos, fin ,alb, fara din ala fertilizantu'.
     Decor alcatuit din cateva aschii de lemn si o lingurita de pietricele. Am mai multe la dispozitie asa ca pana la forma finala va suferi cateva modificari.
     Plante: 4 pui blyxa japonica, 6 fire de cuba, 5 fire de elocharis parvula, 5 varfuri de christmas moss, 2 frunzulite de utricularia si un smoc de cladophora.
     Fauna inexistenta pentru moment.
     Filtrare inexistenta.
     Iluminare, ce se "prelinge" de la bazinul mare.
     Fertilizare odata cu schimbul de apa din acvariul mare, 50% in fiecare dimineata.
     CO2 ce se ia odata cu apa de schimb.
     Incalzirea direct din mediul ambient, sa dea Domnu sa nu fie iar o iarna geroasa.

Si prima poza.
     http://i31.tinypic.com/hu3rsp.jpg

Pentru elucidarea dimensiunilor : inaltimea si latimea sunt identice.

http://i26.tinypic.com/13yp62q.jpg

Re: Cel mai mic. 52 ml net.

tinand cont de dimensiuni mie mi se pare interesant,felicitari

Adevarata ignoranta nu este absenta cunoasterii, ci refuzul de a o dobândi.
Ignoranta nu este inocenta, ci pacat.

3

Re: Cel mai mic. 52 ml net.

Foarte caterinca ideea. E frumusel, simpatic asa miniatural cum este. Puteai doar sa incerci cu un nisip mai fin, se preta mai bine la dimensiune. Oricum, tare! :sok

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Cel mai mic. 52 ml net.

Nu este varianta finala. Deabia ii setat. Am schimbat piatra din stanga si va invit sa dati un ochi la sesiunea de seara. Sper sa va placa.

Un mic preview.
http://i26.tinypic.com/3538hvo.jpg

5

Re: Cel mai mic. 52 ml net.

Saluare,
Ce sa zic ? Felicitari, mai ales ca te-ai incumetat, frumos, ceva deosebit. Daca i-mi permiti as spune la fel ca Cezara, nisip cu granulatie mica si eventual pietrele mai mici, sau cea din stanga deloc. Cred ca e suficienta crenguta, eventual cu ceva Moss pe ea.
Hai ca am vorbit cam mult, iti doresc multa bafta in continuare si astept poze noi.  :sok

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

6

Re: Cel mai mic. 52 ml net.

Super ingenios! smile Un acvariu breloc!

Asta da iubitor de acvaristica! smile ... sau poate rabdare de japonez..:)

As fi curioasa sa-l vad mai incolo, putin mai invadat de plante.

Felicitari si mult succes in continuare!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

7

Re: Cel mai mic. 52 ml net.

Foarte frumos si totodata consider eu original (nu am mai vazut nimic similar). Banuiesc ca ii bagi un filtru extern nu? lol
Super :apl

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic