Subiect: florin apopei

sunt din piatra neamt si am un acvariu cu africani de 250 litri

Orice barbat care crede ca este mai destept decat nevasta lui, este casatorit cu o femeie mai inteligenta decat el!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2

Re: florin apopei

Bine ai venit!
Dar suna cam sec, astept mai multe amanunte si poze eventual....
Sa auzim numai de bine!  :sok

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

3

Re: florin apopei

Bine ai venit !!!
Un nou ciclidar ?
Cum a spus si andi,asteptam niste poze cu "africanii" tai !!!

Re: florin apopei

:sok Bun venit in club :hug
Desi nu stiu mai nimic despre ciclide iti doresc ape limpezi si la mai mare big_smile
Sfatul meu:  Citeste forumul si baga la cap :stupid
Asteptam poze ...  :fok

5

Re: florin apopei

salut si bine ai venit. haide cu mai multe detalii ca sa stim ce si cum sa te sfatuim. ape limpezi

6

Re: florin apopei

Bine ai venit :noroc

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

Re: florin apopei

abia miam bagat 3 pestisori in el si cu pozele sa vad cum fac sa le bag pt ca nu stiu cum

Orice barbat care crede ca este mai destept decat nevasta lui, este casatorit cu o femeie mai inteligenta decat el!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

8

Re: florin apopei

Bine ai venit! smile

Sub casuta in care scrii mesajul este butonul "browse". Click, si te va duce in folderele din calculatorul tau. Apoi, iti selectezi fotografiile.. si la final.. le vedem si noi.

Multa sanatate si bucurii! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: florin apopei

Bine ai venit printre noi prietene.Asteptam poze cu acvariul tau  :acv

10

Re: florin apopei

ceva poze facute cu un aparat prea neperformant pt vitezele pestilor
si as vrea sa stiu ce specie de ciclide am, caci de unde iam luat (cei 3 pestisori ce arata can poza) nu stia de care sunt

Orice barbat care crede ca este mai destept decat nevasta lui, este casatorit cu o femeie mai inteligenta decat el!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

11

Re: florin apopei

1. muta termometrul acela pe o laterala, este mai putin vizibil.
2. in prima poza ai neoni si un xifo rosu voalat.
3. in poza a doua daca nu ma insel este caleureus sau asa ceva.

12 Editat de aqua (2010-08-09 03:14)

Re: florin apopei

scuzati-ma ca ma bag aiurea in discutie !
cu tot riscul !
Eu nu inteleg un lucru !
ai zis ca ai acvariu cu ciclide 250 Litri !
ce cauta xipho si neoni in acvariu !
si mai ales impreuna cu un Caerelus ..
Nu dati cu minus !!!!!!!!!!!

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

13

Re: florin apopei

aqua A scris:

scuzati-ma ca ma bag aiurea in discutie !
cu tot riscul !
Eu nu inteleg un lucru !
ai zis ca ai acvariu cu ciclide 250 Litri !
ce cauta xipho si neoni in acvariu !
si mai ales impreuna cu un Caerelus ..
Nu dati cu minus !!!!!!!!!!!

Pai omu' e la inceput, ce ai vrea si tu acum? Esti asa de stapan pe situatie ?
Dai ceva sfaturi daca poti si parca obisnuiam sa fim gazde bune, nici nu i-ai urat si tu nimic.  hmm

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

14

Re: florin apopei

Bine ai venit printre noi! Esti un norocos ca dispui de un acvariu care iti permite cresterea africanilor, daca iti plac. O sugestie ar fi sa schimbi asezarea pietrelor pentru ca pare foarte nesigura. Cat despre ce e in poza, cam incerta e treaba. Nu e caeruleus, sau cel putin nu e curat, pentru ca, caeruleusi sunt galben aprins, dar nu portocaliu. Ca si culoare mie imi semana a zebra, dar las totusi pe cineva mai experimentat sa dea verdictul. Numai bine.

Etiamsi omnes, sed non ego.

15

Re: florin apopei

Andi66 A scris:

Pai omu' e la inceput, ce ai vrea si tu acum? Esti asa de stapan pe situatie ?
Dai ceva sfaturi daca poti si parca obisnuiam sa fim gazde bune, nici nu i-ai urat si tu nimic.  hmm

ai dreptate andi ..  hmm


Bine ai venit Florin !  :hug

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

16 Editat de Andi66 (2010-08-09 14:24)

Re: florin apopei

Cezara A scris:

O sugestie ar fi sa schimbi asezarea pietrelor pentru ca pare foarte nesigura.

Ii dau dreptate colegei si mie mi s-au parut cam nesigure pietrele asa cum sunt asezate acum si cred ca sunt cam multe. Incearca sa redecorezi acum, mai ales ca ai si momentul prielnic pentru ca nu ai populat inca. Bafta! si asteptam poze cu evolutia acvariului... :noroc

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

17

Re: florin apopei

aqua A scris:
Andi66 A scris:

Pai omu' e la inceput, ce ai vrea si tu acum? Esti asa de stapan pe situatie ?
Dai ceva sfaturi daca poti si parca obisnuiam sa fim gazde bune, nici nu i-ai urat si tu nimic.  hmm

ai dreptate andi ..  hmm


Bine ai venit Florin !  :hug

Uite asa castigi aprecieri... :apl

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

18 Editat de Baracuda (2010-08-09 16:25)

Re: florin apopei

florinank A scris:

ceva poze facute cu un aparat prea neperformant pt vitezele pestilor
si as vrea sa stiu ce specie de ciclide am, caci de unde iam luat (cei 3 pestisori ce arata can poza) nu stia de care sunt

Pestele din imagine poate fi Metriaclima estherae femela (masculul este albastru). Despre acvariu, daca nu ma insel, pietrele nu sunt de origine calcaroasa (majoritatea), asa cum cer ciclidele africane si nici nisipul nu pare a fi nisip indicat pt. ele. Asta pentru ca acesti pesti au nevoie de duritate ridicata si pH in jur de 8. Pietrele, exceptind echilibrul precar, sunt asezate prea studiat, ceea ce da o imagine oarecum artificiala. Altfel... bine ai venit!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

19

Re: florin apopei

plus ca neoni cu apa dura = no no.. :scool
eu zic totusi sa mai asteptam sa posteze cel care a initiat topicul.

20

Re: florin apopei

1.    cei 3 africani ai mei seamana foarte mult cu ce e in acest link:                                        http://www.ciclideafricane.ro/specii_estherae.html adica Maylandia estherae
2.  langa acel xifo erau si neoni dar nu se vedeau si acum nu mai sunt multi caci nu se preteaza cu africanii (iese o ciorba dupa ce astia cresc)
3. pietrele stau foarte bine in achilibru credetima , caci am scuturat de acvariu pana am crezut ca se dezlipeste sticla si nu au cazut. au fost puse primele si mai apoi am pus nisipul care l-am adus de la Saturn romaniaaaaaaaaaaa. cu aranjamentul nu prea am nimerit-o ( ca-n lacul Malawi) dar mie-mi place. Si calcaroase nu ma pricep sunt din 3 locuri diferite pe langa piatra neamt

Orice barbat care crede ca este mai destept decat nevasta lui, este casatorit cu o femeie mai inteligenta decat el!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!