1

Subiect: Buna Ziua!

Numele meu este Iulian, sunt din Bucuresti si am un acvariu de 440 litri brut.Este un acvariu de pesti comunitari de diferite specii cu marimi cuprinse intre 2-10 cm in numar de aprox. 100 de pesti.Am la acest acvariu 8 neoane T5 de 24W cuplate in 2 lampi - 4 Daylight, 2 Actinice si 2 Flora si un neon imersat de 20 W.Acvariul este destul de plantat, iar ca nutrienti pentru plante folosesc Macro si Micro produsi de cineva artizanal.O sa adaug si ceva poze putin mai tarziu.In rest va urez zile bune cu ape limpezi si pesti sanatosi si fericiti!!

Re: Buna Ziua!

salutare si bine ai venit iuli!!...asteptam cu nerabdare pozele !!!!

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

3

Re: Buna Ziua!

Salut Iulian si bine ai venit !

Suna foarte interesant acei 440L cu pesti comunitari, nu am mai vazut pana acum un acvariu asa mare cu fauna de genu'. Se pare totusi ca nu esti chiar incepator. Astept poze si detalii despre acvariu....filtrare, CO2 eventual, etc.
Sa auzim numai de bine!  :noroc

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

4

Re: Buna Ziua!

Bine ai venit printre noi.

5

Re: Buna Ziua!

salut si bine ai venit. si eu sunt tare curios de cum arata acvariul tau. te asteptam cu poze.

6

Re: Buna Ziua!

Iuliane poze tata!La 440 litri trebuie sa fie ceva de excepție! Sa nu ne înșeli așteptările  :sok

7

Re: Buna Ziua!

Dupa cum am promis iata si cateva poze.Sper sa fie destul de elocvente...

8

Re: Buna Ziua!

bine ai venit !
e frumos acvariul !
dar daca ai renunta la portiunea aia de pietris rosu ar fi OK  :sok

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

9

Re: Buna Ziua!

in foto5 daca e Ctenopoma in viitor poti aprecia nr pestilor in scadere

10

Re: Buna Ziua!

domnu' iuli70 nu cred ca sti prea multe despre Ctenopoma !
Trebuie tinuti numai in acvarii mari cu pesti de aceeasi dimensiune sau mai mari !
Trebuie apa neutra ,nu prea dura !
si schimburi de apa frecvente ,cam de 15-20%
Pestelui trebuie sa ii faci un acvariu asemanator cu mediul lui natural !
si pentru asta folosesti un pamant negru,buturugi mari ,si zoe plantate dens ,asociate cu plante plutitoare !
se hraneste cu hrana vie,congelata dar si cu pesti mici deoarece este pradator !
se face pana la 15 cm
Deci daca vrei sa ti acesti pesti ,fa-le acvariu special !
Sper ca ti-a fost util !
O seara buna !

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

11

Re: Buna Ziua!

iuli70 A scris:

Dupa cum am promis iata si cateva poze.Sper sa fie destul de elocvente...

Acvariu interesant prin dimensiuni si atit. Poate fi atragator pentru un ochi neavizat, care nu sesizeaza incalcarea mai multor reguli: suprapopulare; substrat rosu (strident si nenatural); asocierea de pesti incompatibili; tub neon subacvatic inutil (cred ca se vrea compensarea umbririi facuta de lotus), chiar deranjant prin captarea atentiei asupra sa; lipsa unor plante care sa mascheze filtrul intern. Stiu ca observatiile mele sunt dezagreabile, imi cer scuze pentru sinceritate. Scopul este acela de a semnala niste greseli, care odata corectate, pot ridica nivelul acestui acvariu.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12

Re: Buna Ziua!

Va multumesc pentru aprecieri si pentru critici!

In primul rand nu am filtru intern,ci am un filtru sump iar ceea ce vedeti este deversarea in sump.In al doilea rand nu sunt adeptul unui acvariu de 10 pesti in 400 de litri.Am mers pe calculul de 2,5-3 litri de apa pentru pestii de pana in 4 cm.Nu am mai mult de 20 de pesti care sa se incadreze intre 5-10 cm.Ca grad de compatibilitate intre pesti totul este  relativ si in momentul in care observ ceva in neregula intervin prin eliminare.Intr-adevar nu stiu inca cum se vor comporta neonii alaturi de ctenopome dar in formatia asta sunt de vreo 2 luni si nu am observat disparitii misterioase.Oricum ctenopomele nu sunt niste pesti atat de pretentiosi precum se spune iar conditiile de calitate a apei si alimentatia pe care le-o ofer este destul de variata chiar daca nu este vie sau congelata, deoarece strica apa repede.Oricum schimburile de apa sunt destul de dese in aceasta perioada, cam 15-20% la 2 zile.

Oricum va multumesc inca odata pentru opinii si astept in continuare pareri.

13

Re: Buna Ziua!

iuli70 A scris:

Va multumesc pentru aprecieri si pentru critici!

In primul rand nu am filtru intern,ci am un filtru sump iar ceea ce vedeti este deversarea in sump.In al doilea rand nu sunt adeptul unui acvariu de 10 pesti in 400 de litri.Am mers pe calculul de 2,5-3 litri de apa pentru pestii de pana in 4 cm.Nu am mai mult de 20 de pesti care sa se incadreze intre 5-10 cm.Ca grad de compatibilitate intre pesti totul este  relativ si in momentul in care observ ceva in neregula intervin prin eliminare.Intr-adevar nu stiu inca cum se vor comporta neonii alaturi de ctenopome dar in formatia asta sunt de vreo 2 luni si nu am observat disparitii misterioase.Oricum ctenopomele nu sunt niste pesti atat de pretentiosi precum se spune iar conditiile de calitate a apei si alimentatia pe care le-o ofer este destul de variata chiar daca nu este vie sau congelata, deoarece strica apa repede.Oricum schimburile de apa sunt destul de dese in aceasta perioada, cam 15-20% la 2 zile.

Oricum va multumesc inca odata pentru opinii si astept in continuare pareri.

Incet, incet toate observatiile mele si ale colegilor au fost demontate, ramine intrebarea: ce scop are prezentarea acvariului?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14

Re: Buna Ziua!

Dupa cum ai spus draga coleg aici este vorba de Prezentarea Acvariului si nu de Judecati.Fiecare dintre voi a spus o parere, eu am raspuns la acea parere cu o idee pe care am avut-o atunci cand am construit acest acvariu.De Gustibus Non Discutandum...Am apreciat parerea fiecaruia dar asta este placerea mea si asa consider eu ca ar trebui sa arate(vezi culoarea substratului care este o chestiune pur de estetica-eu nu imi doresc aquascape-uri).In rest va urez ape limpezi si pesti sanatosi la toti!!

15

Re: Buna Ziua!

iuli70 A scris:

Dupa cum ai spus draga coleg aici este vorba de Prezentarea Acvariului si nu de Judecati.Fiecare dintre voi a spus o parere, eu am raspuns la acea parere cu o idee pe care am avut-o atunci cand am construit acest acvariu.De Gustibus Non Discutandum...Am apreciat parerea fiecaruia dar asta este placerea mea si asa consider eu ca ar trebui sa arate(vezi culoarea substratului care este o chestiune pur de estetica-eu nu imi doresc aquascape-uri).In rest va urez ape limpezi si pesti sanatosi la toti!!

As inlocui termenul "judecata", specific altor situatii, cu termenul "recomandare", mult mai potrivit si util celor care vor sa progreseze. Din pacate, dictonul latin la care faci referire este valabil, chiar si in situatii in care aspectul estetic este lamentabil. De data asta am incalcat o regula pe care mi-am impus-o si-mi pare rau. Regula se refera la faptul ca ma abtin sa fac comentarii, pina in momentul in care ma conving ca merita s-o fac. Sa auzim de bine!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

16

Re: Buna Ziua!

Draga Bitane am o problema cu lotusul:acvariul este de 90x60x82 cm,este turnat si l-am luat chiar stiind ca a fost gandit pentru marin.Cine stie??De aceea lotusul s-a inaltat asa si imi convine ca mai am pesti care se baga sub el.Daca cresc prea multe frunze le mai tai de jos si las doar 2-3 frunze.Cat despre neonul imersat il am acolo pentru aportul de lumina la partea de jos a acvariului si nu il prea tin aprins decat cand si cand de efect ca are o lumina rosiatica.Capacul este subtire si lampile le tin pe ranforsarile acvariului sub capac.In rest numai de bine.

17

Re: Buna Ziua!

iuli70 A scris:

VCa grad de compatibilitate intre pesti totul este  relativ si in momentul in care observ ceva in neregula intervin prin eliminare.Intr-adevar nu stiu inca cum se vor comporta neonii alaturi de ctenopome dar in formatia asta sunt de vreo 2 luni si nu am observat disparitii misterioase.

Nu trebuie sa se ajunga la disparitii ca sa te convingi ca ceva nu e ok. E clar, ca din moment ce pestii nu sunt compatibili, unii dintre nu se simt in largul lor. Poate se tolereaza, dar unii pot fi stresati. Nu degeaba lumea alege pesti compatibili ca si conditii de viata, sau ca si comportament. Cat despre parerile colegilor...de ce le mai ceri cand oricum nu dai doi bani pe ele? Incearca sa te ajute, si unii dintre cei ce si`au permis sa isi exprime parerea, au baza solida in acvaristica. Numai bine

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Buna Ziua!

Uite o mica imagine cu compatibilitatea intre pesti. Mie unul mi s-a parut ok in mare parte.

(Cezara poate treci si prin topicul meu...probleme si surprize :melc )

[img]http://img820.imageshack.us/img820/9177/logotr.png[/img]