1 Editat de alex9byby (2010-08-16 22:47)

Subiect: Acvariul meu-primul setup

Dupa cum spune si titlul acesta este primul meu setup.

Acvariu 80x40x45 sticla de 10 mm,volum net aprx 120-130 litri,silicon transparent ,acvariul este lipit de mine.
Capac facut de mine,echipat cu 2 neoane de 30 w t8,aquarelle philips,urmeaza ceva osram 865.
Filtru intern momentan,Resun SP 1200L,capacitate 700l\h(acum lucrez la un filtru extern DIY).

Substrat pietris de rau,fara substrat fertilizant,fertilizare facuta in masa apei,feropol si feropol 24.
Fundal urmeaza autocolant negru mat,deocamdata ceea ce se vede in poze(nu dati cu pietre era tot ce aveam,in spatele acvariului este o oglinda cam veche si se vedea foarte urat).
CO2 reteta cu gelatina si drojdie,cam 1-2 bule pe secunda.

Plante-
Ceratopteris cornuta
Ludwigia repens
si ceea de pe colt la care am uitat denumirea,ceea ce am reusit sa salvez de la moarte din acvariul unei cunostinte ,vor mai urma si altele.

Pesti pentru inceput vor fi doar gupy si cory.
Acetea fiind spuse acesta este acvariul meu care tin sa precizez este un acvariu low buget,avand alte prioritati momentan dar incet incet sper sa ajung la nivelul pe care il doresc.
Setup-ul a fost inceput  in 15.08.2010.

P.S nu folosesc nici un fel de solutii de tratare a apei,acvariul va sta la ciclare timp de 3 saptamani,am pus doar cateva boabe de mancare.

Adevarata ignoranta nu este absenta cunoasterii, ci refuzul de a o dobândi.
Ignoranta nu este inocenta, ci pacat.

Re: Acvariul meu-primul setup

o prima idee..backgroundul cu corali nu da bine la acvarii de apa dulce.

3

Re: Acvariul meu-primul setup

A precizat ca acel background e temporar, urmeaza unul negru wink

4 Editat de aqua (2010-08-17 00:04)

Re: Acvariul meu-primul setup

ai aranjat frumos plantele in spate smile
Bravo  :sok
pe un fundal negru o sa arate super

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: Acvariul meu-primul setup

orice are un inceput:)) :apl

NU UITA, ca si TU a-i fost candva la fel! Cel ce respecta intotdeauna va fi respactat!!