Subiect: Salut

Bine v-am gasit!
Sunt din Bucuresti, Sector 3.
Proaspat posesor al unui acvariu Juwel Rio 240 (sper ca zic bine), dotat cu kitul de baza mai putin partea de filtrare (incep sa lucrez aici).
Acvariul este gol si intentionez sa il populez cu ceva carasi.
Momentan sunt la stadiul de asezat substrat. Pe parcurs vin cu poze.


Numai bine!

2 Editat de Baracuda (2010-08-17 19:12)

Re: Salut

NijaSchija A scris:

Bine v-am gasit!
Sunt din Bucuresti, Sector 3.
Proaspat posesor al unui acvariu Juwel Rio 240 (sper ca zic bine), dotat cu kitul de baza mai putin partea de filtrare (incep sa lucrez aici).
Acvariul este gol si intentionez sa il populez cu ceva carasi.
Momentan sunt la stadiul de asezat substrat. Pe parcurs vin cu poze.


Numai bine!

Bine ai venit! Acvariul nu are filtrul interior din constructie?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Salut

Acvariul nu este nou. In timpul mutarii una dintre cutii a decis sa sa "fuga". Deci m-am ales cu un filtru incomplet. big_smile

4 Editat de Baracuda (2010-08-17 19:23)

Re: Salut

NijaSchija A scris:

Acvariul nu este nou. In timpul mutarii una dintre cutii a decis sa sa "fuga". Deci m-am ales cu un filtru incomplet. big_smile

Nu prea inteleg ce inseamna una din cutii. Filtrul intern are o carcasa unitara in care sunt mai multe medii filtrante. Ce cutie a disparut? Te referi la una din carcasele de plastic in care se fixeaza buretii?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5 Editat de NijaSchija (2010-08-18 14:04)

Re: Salut

bradraqua A scris:
NijaSchija A scris:

Acvariul nu este nou. In timpul mutarii una dintre cutii a decis sa sa "fuga". Deci m-am ales cu un filtru incomplet. big_smile

Nu prea inteleg ce inseamna una din cutii. Filtrul intern are o carcasa unitara in care sunt mai multe medii filtrante. Ce cutie a disparut? Te referi la una din carcasele de plastic in care se fixeaza buretii?

lol cutia in care era pus filtrul demontat....cutia in care l-am transportat..

6 Editat de Andi66 (2010-08-18 14:34)

Re: Salut

NijaSchija A scris:
bradraqua A scris:
NijaSchija A scris:

Acvariul nu este nou. In timpul mutarii una dintre cutii a decis sa sa "fuga". Deci m-am ales cu un filtru incomplet. big_smile

Nu prea inteleg ce inseamna una din cutii. Filtrul intern are o carcasa unitara in care sunt mai multe medii filtrante. Ce cutie a disparut? Te referi la una din carcasele de plastic in care se fixeaza buretii?

lol cutia in care era pus filtrul demontat....cutia in care l-am transportat..

Adica trebuie sa te scarpini in buzunar.... lol

Scuze pentru impolitete....Bine ai venit si mult succes in continuare !!!  :sok

Daca ti-ai propus sa populezi cu carasi o sa ai ceva bataie de cap. Nu zic ca nu sunt frumosi dar necesita atentie deosebita si conditii speciale.
Incearca sa nu cazi tentatiei de a cumpara carasii cei mai mari din pet shop:

  • pentru ca ei sunt deja batrani si nu stiti precis cate zile, luni sau ani mai au de trait
    sunt foarte scumpi;

  • pestii batrani se acomodeaza mai greu in acvarii noi, iar stresul provocat le poate fi fatal;

  • incepatorii tind sa dea multa hrana pestilor noi astfel ca cei maturi nu o vor manca pe toata si acvariul se va murdari mult mai repede;

  • nu vei avea placerea de a va vedea pestele crescand.

Am spicuit pentru tine cate ceva de pe site-urile de specialitate:

" Carasii aurii necesita FOARTE MULT SPATIU, doar pentru cateva motive VITALE:
cresc rapid fac foarte multa mizerie, iar un acvariu mic ar crea doar extrem de multe probleme, de la calitatea proasta a apei, murdarirea si tulburarea ei, imbolnavirea foarte deasa a pestilor, etc
Acestor pesti le place sa inoate linistiti, sa isi etaleze inotatoarele purtate cu atat de multa mandrie si sa fie extrem de curata noua lor casuta fara sa fie prea mult deranjati si stresati.
Carasii ajung la maturitate sexuala in 6-12 luni, iar la o crestere completa a corpului in 18- 24 de luni, daca ar fi intretinut intr-un asemenea acvariu. S-a observat ca pestii tinuti in acvarii mai mici decat cele necesare dezvoltarii armonioase, cresc foarte incet, sufera de multe boli si mor extrem de repede comparativ cu confratii lor ce se afla in situatii normale.

FILTRUL

Preferabil sunt filtrele externe pentru un acvariu cu carasi… din cauza volumului mare al acvariului, dar si pentru ca filtrele interne provoaca curenti mai mari si nu pot si setate astfel incat sa nu avem o mica tornada in bazin, iar carasilor nu le place deloc sa fie ei pestisorii impotriva curentului tot timpul.
Foarte important: Niciodata sa nu spalati filtrul murdar de impuritati culese din bazin sub jetul de apa de la robinet deoarece apa contine clor, iar in buretele filtrului exista niste bacterii care consuma substante toxice produse de carasi.

ASPIRATOR SIFONAT + BURETE + 2 GALETI+ TERMOMETRU

2 galeti, una pentru apa veche, iar cealalata pentru apa pe care ati declorinat-o vor fi necesare cand veti schimba apa. Schimbul apei in cazul carasilor este in proportie de 15-20% din volumul apei din acvariu o data la intervalul de 7-14 zile in concordanta cu calitatea apei: daca prezinta tulburari, foarte multe defecatii vizibile, depuneri de alge pe peretii acvariului, etc. De aceea apa se va extrage cu ajutorul unui aspirator sifonat doar de pe fundul acvariului si nu de la suprafata, deoarece depunerile de mizerie se vor regasi pe fundul acvariului. Printre altele veti avea nevoie si de un burete special de curatire a peretilor acvariului, in eventualitatea de a preveni depunerile de alge pe pereti. De asemenea un termometru in interior ar fi excelent!

OPTIONALE: TERMOSTAT + NISIP/ PIETRIS + PLANTE ACVATICE + VENTILATOR

Optionalele sunt benefice pentru decorul carasilor. Nisipul sau pietrisul sau ambele fac din acvariul pentru incepatori foarte greu de curatat. Daca va decideti sa puneti totusi nisip sau pietris, asigurati-va ca este de buna calitate, nu este compus din subsante ce s-ar putea dizolva in apa, etc. De asemenea nu as recomanda pietrisul colorat disponibil in piete sau magazine… de cele mai multe ori coloreaza apa, iar asta este unul dintre semnele pentru care ar trebui sa renuntati si sa nu va contaminati acvariul din cauza unul moft stupid. Cele ma multe acvarii premiate ca fiind deosebite din punct de vedere al decorului sunt cele cu nisip preluat direct din rauri, asadar culori naturale! Pietrele sau pietrisul sunt optionale. Am observat ca desi pare greoi pentru ei sa caute prin nisip si pietris dupa hrana, devine o placere in timp si carasii vor iubi senzatia de a paste.
Plantele sunt tot elemente decorative, dar au si rolul de a mentine un echilibru in bazin prin micile bule de aer pe care le produc, prin faptul ca fecalele carasilor reprezinta un ingrasamant natural pentru ele, etc. Carasii sunt spaima numeroaselor plante de acvariu, ei fiind omivori le va fi mai usor sa pasca din tufa de alaturi. Daca totusi va incapatanati sa aveti plante in acvariu, preferabil sa renuntati la gandul ca ati putea rezolva problema cu cele artificiale… Sunt oribile fata de simtul bunului gust! Mai bine optati pentru cateva plante in ghiveci cu frunzele tari, plantate in nisip, iar deasupra, ultimul strat, cu mici pietricele.
Lumina. Nu pozitionati acvariul in bataia soarelui in mod direct! Efectul unui asemenea esec: incalzirea puternica a apei, poate chiar dauna solzilor carasilor si poate duce la degradarea acestora prin efectul de topire a solzilor deoarece razele soarelui poate ataca mucusul ce protejeaza solzii, iar explozia de alge pe peretii acvariului, in apa sau chiar pe componentele decorative sunt devastatoare! Totusi pentru un efect mai puternic in decoratiunile apartamentului si pentru perioada serii este bine sa atasati un neon sau o lampa care sa cada pe suprafata apei. Chiar un neon de o culoare speciala poate pune in evidenta pigmentatia carasilor.
Termostatul este necesar doar daca in incaperea in care veti depozita acvariul sunt diferente mari si bruste de temperatura. Carasilor le place temperatura intre 18 si 25 de grade, adica temperatura camerei, dar diferentele mari de temperatura sunt foarte daunatoare! Termostatul se va instala intotdeauna in partea opusa termometrului.
De asemenea in confruntarea cu temperaturi mai ridicate decat 25 de grade, cum vara la noi este chiar torida, as putea spune, instalarea unui ventilator care va batea pe suprafata apei este o idee geiala pentru a scadea gradele celsius.
Atentie:
Scoicile nu reprezinta element decorativ intr-un acvariu de carasi! Scoicile doar de apa dulce, dar a caror margine este taioasa nu au ce cauta intr-un acvariu de carasi!
Obiecte precum case sau castele pe care le vom introduce in acvarii pe post decorativ se vor analiza atent deoarece s-ar putea sa aibe colturi dure ce ar rani pestii. De preferabil sa se renunte la astfel de obiecte.

HRANA

De preferinta granulele pe care le gasiti in comert speciale pentru carasi sunt foarte bune! Ati putea completa dieta cu pureci uscati de balta. Incercati sa nu le dati tubifex deoarece acestia contin foarte multe boli. Doar daca gasiti tubifex congelati sau uscati in magazine si ambalati corespunzator!
Pentru a nu avea probleme cu vezica inotatoare este recomandabil sa le dati macar o data pe saptamana mazare decorticata si fiarta. Preferabil inante de a le schimba apa."

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Salut

Va multumesc si pentru primire cat si pentru sfaturi!

Din nefericire da trebuie sa ma caut prin buzunare, pentru filtru.
Va trebuie acum sa ma ajutati sa aleg un filtru potrivit (intern sau extern).

8

Re: Salut

Daca te tine bugetul cel mai potrivit este un filtru extern. Performantele sale sunt mult superioare unuia intern, dar acum zi`ne bugetul si imediat vei primi recomandari.

Etiamsi omnes, sed non ego.

9

Re: Salut

NijaSchija A scris:

Va multumesc si pentru primire cat si pentru sfaturi!

Din nefericire da trebuie sa ma caut prin buzunare, pentru filtru.
Va trebuie acum sa ma ajutati sa aleg un filtru potrivit (intern sau extern).

Stiu ca o sa fiu combatut intr-o oarecare masura pentru Tetratec, dar eu iti recomand:
1. Tetratec EX 1200 (eu folosesc de 3 ani, la un acvariu identic cu al tau)
2. JBL Cristal Profi e900
3. JBL Cristal Profi e1500
4. Eheim Professionel II 2026
5. Eheim Professionel 2228
6. Eheim Professionel II 2028
In raport de posibilitatile financiare alege unul din ele, dupa ce vizitezi magazine on line, unde gasesti datele tehnice.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Salut

Mersi de ajutor.
In cateva zile trebuie sa am in posesie una bucata  JBL Cristal Profi e1500.