1

Subiect: molly fara ochi

salut am un acvariu de 126 l populat cu black molly 2 hoplo 3 gurami 3 ancistrusi 2 zebre 1 Fantoma neagra sau Cutit Apteronotus albifrons ,hrana tetramin granule si fulgi,temp apei 28 c, si in decurs de o saptamana miau murit vreo  6 molly acum mai am unu in carantina care nu cred  ca o mai duce mult  . ca semne ale bolii pot sa spun ca nu mai are ochii si doar atat . de la ce sa fie? sa fie o boala sau le mananca alti pesti ochi.Daca este o boala cu ce so tratez?

2

Re: molly fara ochi

In mod sigur ai ceva in acvariu dar faptul ca nu au ochii este din cauza ca ceilalti pesti ii ciupesc s-au ii mananca. Imi pare rau pentru tine si eu am avut niste decese care au fost in schimb cauzate de excesul de caldura si rezolvate cu ajutorul unui ventilator.
La tine nu se pune problema pentru ca tocmai ai zis ca ai 28 de grade, desi ar mai trebui scazuta vre-o 2....
Daca ai rabdare o saptamana/doua iti donez 10-15 pui de Black molly, la mine se-nmultesc intr-una, deja sunt la a trei-a generatie de pui in decurs de 2 luni.
Incearca sa urmaresti un pic mai mult activitatea in acvariu si sa incerci sa dai ceva mai multe amanunte....poate ne dam seama pana la urma care e cauza.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: molly fara ochi

andi...le pui si feromoni in mancare????...la femelele alea nu le este rusine asa putin????:)

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

4

Re: molly fara ochi

Andi66 A scris:

In mod sigur ai ceva in acvariu dar faptul ca nu au ochii este din cauza ca ceilalti pesti ii ciupesc s-au ii mananca. Imi pare rau pentru tine si eu am avut niste decese care au fost in schimb cauzate de excesul de caldura si rezolvate cu ajutorul unui ventilator.
La tine nu se pune problema pentru ca tocmai ai zis ca ai 28 de grade, desi ar mai trebui scazuta vre-o 2....
Daca ai rabdare o saptamana/doua iti donez 10-15 pui de Black molly, la mine se-nmultesc intr-una, deja sunt la a trei-a generatie de pui in decurs de 2 luni.
Incearca sa urmaresti un pic mai mult activitatea in acvariu si sa incerci sa dai ceva mai multe amanunte....poate ne dam seama pana la urma care e cauza.

eu ma gandesc sa nu fie de la fantoma de la alceva nar avea de la ce sa fie.Temp apei o tin constat la 28 c cu 2 ventilatoare  cat despre molly multumesc mult  dar mai am si in alt acvariu si acolo nam probleme .eu ma gandesc daca nu este vorba de vreo boala cred ca fantoma este de vina deoarece este un peste mai mult nocturn si ma gandesc sa nui atace noaptea

5

Re: molly fara ochi

S-ar putea sa fie Apteronotus albifrons de vina...

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

6

Re: molly fara ochi

daca continua la zebre "cutitul" e inculpabil
de cat timp ai cutitul? ce marime are?

7

Re: molly fara ochi

imi A scris:

daca continua la zebre "cutitul" e inculpabil
de cat timp ai cutitul? ce marime are?

il am de aproape 1 an si are aproape 20 cm

8

Re: molly fara ochi

Am avut si eu problema asta la un carasel. I`a cazut un ochi. Din cate stiu eu este o boala, dar cine stie, poate ma insel.

Etiamsi omnes, sed non ego.

9

Re: molly fara ochi

dumi A scris:

il am de aproape 1 an si are aproape 20 cm

eu cred ca nu mai sunt dubii....
Cezara ochii nu cad asa ..ca merele din pom  lol  lol
sigur s-o fi certat cu cineva carasul tau

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

10

Re: molly fara ochi

Da, s`a certat cu restul carasilor din acvariu. Au ajuns la concluzia ca vazuse prea multe, si au procedat in stil mafiot, i`au scos ochiul!! Acus acus urma si celalalt.

Etiamsi omnes, sed non ego.