1 Editat de 2M (2010-08-25 18:02)

Subiect: Salutare

Salutare , sint Marian ,36ani din Arad si de o luna am un acvariu de 60 litri cu un filtru Tetratec 300,incalzitor cu termostat si termometru;
Am populat acvariul cu 3xifo(2femele si un mascul) , 5 gupy (3 femele si 2 masculi).
Din pacate acum 4-5 zile o femela de gupy a murit si nu Mia-m dat seama dece, ieri dimineata am vazut ca defapt toti pestii mei sint plini de Gris ; am luat punktol de la JBL dar au Mai murit 2 gupy, acum vad ca ceilalti si-au revenit si sper sa nu Mai moara.
Ce n-am inteles eu e faza cu carbunele activ, nu stiu daca filtrul meu are asa ceva.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

Re: Salutare

Bine ai venit. Carbunele se foloseste de obicei pentru a elimina substantele toxice din apa dupa ce  aplici un tratament la pesti .Din cate stiu eu Tetratec 300 are si filtrare chimica(carbune activ).Ape limpezi si asteptam poze smile

Filmul e o arta, zic unii; e industrie, il contrazic altii.Nici una, nici alta!Vreti neaparat sa stiti ce e? Ei bine, ascultati-ma pe mine! E un mister!    (Jean Luc Godard)

3 Editat de Andi66 (2010-08-25 20:37)

Re: Salutare

Salutare si bine ai venit!
Imi pare rau sa aud ca ai probleme. Cat despre tratamente pentru bolile pestilor avem pe forum o rubrica care cuprinde tipuri de boli si modul de tratare. Cum spunea si colegul modelul tau de filtru are si mediu filtrant cu carbune. Daca dintr-un motiv sau altul nu mai ai acel mediu filtrant poti sa-ti confectionezi unul singur. Iei carbune de la orice magazin de profil si un material rezistent cu tesatura mai mare din care croiesti un saculet, astfel incat sa incapa in lacasul special de la filtru si introduci carbunele. Nu-i mare lucru.
Poate postezi si ceva poze cu acvariul tau. Pana atunci ape limpezi si sa auzim numai de bine ! :sok

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

4

Re: Salutare

Am carbunele,adica l-am avut , tocmai l-am scos pt. ca Asa am vazut pe forum, cum ca pe timpul tratamentului trebuie eliminat carbunele activ.
Am Deja 2 zile de tratament si vad ca se simt mai bine pestisorii,sper ca in alte doua zile sa dispara si grisul.
Apropo,la inceputul tratamentului am ridicat temperatura la 32 grade timp de 5 ore apoi am coborit la 30 grade, oare din cauza asta a devenit apa tulbure albicioasa?
Astazi e ok, am si schimbat cam 25% din apa.

Poze deocamdata nu pot sa postez, am compu defect si ma folosesc doar de telefon si vad ca nu pot sa postez fotografii.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

5

Re: Salutare

Se pare ca tratamentul cu Punktol da roade,sau sa fie doar datorita faptului ca am ridicat temperatura !
Oricum important e ca pestii sint bine si doar 2 gupy mai au gris pe ei dar, sint vioi , maninca, se comporta bine.
Datorita faptului ca am ridicat temperatura la 32 grade pt. citeva ore si am scos carbunele activ , se poate sa fi deciclat acvariul ?! trebui facut ceva daca s-a deciclat?, cum stiu daca e deciclat?

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

6 Editat de orly (2010-08-27 10:36)

Re: Salutare

2M A scris:

Se pare ca tratamentul cu Punktol da roade,sau sa fie doar datorita faptului ca am ridicat temperatura !

Da , ridicarea temperaturii la 30- 32 de grade grisul dispare cam in 4-5 zile de tratament.

2M A scris:

Datorita faptului ca am ridicat temperatura la 32 grade pt. citeva ore si am scos carbunele activ , se poate sa fi deciclat acvariul ?! trebui facut ceva daca s-a deciclat?, cum stiu daca e deciclat?

Deciclarea acvariului nu este determinata de ridicarea temperaturii .
Aceasta deciclare poate surveni ca urmare a tratamentului cu punktol , ai spus ca ai apa in acvariu alb laptos acesta este unul din semnele ca acvariul tau prezinta urme de deciclare.
Fa schimburi de apa periodice cam 20- 30% , si achizitioneaza-ti teste de apa .
Asteptam vesti bune si eventual cateva poze.
Ape limpezi si pesti sanatosi . :sok

rabdare si tutun :smoke    0722.731.565 "Cosmote"

7

Re: Salutare

Ok, dupa primul schimb de apa facut ieri in a2a zi de tratament , nu Mai e tulbure , e chiar f. limpede, oricum fac si astazi si miine cite un schimb si sper ca ajunge cu tratamentul, apoi sa reintroduc carbunele activ.
Poze as pune dar sint pe telefon, compu e defect si vad ca nu pot sa adaug imagini si nu stiu dece; mi-e ciuda pt. ca mie mi se pare chiar dragut acvariul meu si as vrea s-al vedeti si voi, substrat , plante frumos dezvoltate pt. o Luna de cind am acvariul:)[youtube][/youtube]

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

8

Re: Salutare

Reintrodici carbunele doar pentru a elimina restul de medicatie din apa dupa care carbunele se scoate din filtru . Daca doresti sa pastrezi carbunele in filtru este indicat sa-l inlocuiesti periodic . Mai exista varianta de reactivare a carbunelui prin limpezirea lui in apa curata si uscat in cuptor la temperatura ridicata.

rabdare si tutun :smoke    0722.731.565 "Cosmote"

9

Re: Salutare

Astazi a fost a3a zi de tratament cu Punktol, totul merge perfect, pestisorii sint vioi iar grisul mai e prezent doar pe un mascul de gupy.
Plantele mele se dezvolta cam repede, sincer nu stiu cum se numesc dar sint frumoase,

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

10

Re: Salutare

IMG_0999.JPG

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

11

Re: Salutare

2M A scris:

IMG_0999.JPG

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

12

Re: Salutare

IMG_0998.JPG

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

13

Re: Salutare

Nu poot!
As vrea tare mult dar, am compu defect si cu telefonul vad ca nu merge,
am incercat sa trimit imaginile pe mail , sa fie postate de altcineva si tot nu merge.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

14

Re: Salutare

Si pentru ca m-am oferit sa-l ajut pe Marian cu pozele, tocmai am primit pe telefon doua poze cu acvariul lui. Am inteles ca are ceva probleme cu PC-ul si din aceasta cauza nu a posta pana acum nicio poza.
Vizionare placuta !

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

15

Re: Salutare

Multumesc.
De, sint incepator, dar sper ca pina la sfirsitul anului sa vin si eu cu ceva frumos.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

16

Re: Salutare

La o ora dupa ce am facut pozele am adaugat diferenta de apa.
Si mie m-i se pare cam incarcat cu toate pietrele, dar nu stiam exact cum s-al amenajez si tot am pus cite ceva;
plantele sint ok? , par cam multe.

Vreau sa Mai stau asa cam o saptamina , timp in care sper sa am pui de la o femela gupy , dupa care vreau sa fac ceva modificari, vreau sa para Putin Mai degajat; mi-ar prinde nine citeva sfaturi.
Ms.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

17

Re: Salutare

K, hai ca ma pun sa lecturez
ms.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

18

Re: Salutare

Nu e tragic, nici macar pe aproape. Arata ok. Nu stiu de ce, dar in afara de pietrele acele lucioase ( sau bucati de sticla?! ), nu ma deranjeaza faptul ca pietrele au culori diferite. Arata...altfel. Numai bine :fbr

Etiamsi omnes, sed non ego.

19

Re: Salutare

smile mersi
la prima incercare si eu am zis ca e dragut, dar la ce am citit pe forum sint ferm convins ca pot face cu totul altceva , e fascinant sa vezi ce inseamna defapt un acvariu, cite aspecte trebuie sa le ai in vedere si cite amanunte relativ mici te pot ajuta defapt sa ai un acvariu frumos si sanatos.
Sper sa pot pune pune in aplicare ceea ce am invatat piña acum.
Multumesc.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

20

Re: Salutare

Ste-up nou al acvariului lui Marian.
Inca nu a rezolvat problema cu computerul si postez eu pentru el deocamdata.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771