1

Subiect: Prezantare

Salutare, sunt
Marius din Bucuresti si am 27 de ani. Ca fiecare dintre voi am si eu intrun colt al casei un acvariu, un volum de 160l net in care cresc cu grija 4 oscari si 4 ancistrusi,capacul este home-made cu 2 neoane de 18 w, pietris 3mm si 3 filtre interne Jbl cristal profi i100 si aqua el fan 2 si 3.Nu pot spune ca sunt incepator dar nici prea avansat,am avut mai multe specii de pesti dar cel mai mult mi-au placut ciclidele, acum sunt putin dezamagit de acesti oscari deoarece au ajuns la maturitate si nu mai pot tine plante in acvariu, mananca foarte mult,fac multa mizerie si consider ca 160l e cam putin pentru ei au 20 de cm si inca mai cresc,poate ma orientez spre o alta familie,astept sugestiile voastre.

2 Editat de Andi66 (2010-08-26 18:21)

Re: Prezantare

Salut Marius si bine ai venit!

Frumosi pesti, dar intradevar foarte mic spatiul pentru ei. Cred ca se chinuie foarte tare. Nu cunosc foarte bine nevoile de spatiu ale Oscarilor, dar cred ca undeva la 500 litrii sau poate chiar peste ar fi mult mai potrivit pentru ei.
Daca tot iti plac ciclidele de ce nu vinzi tot ce ai la cineva care poate folosi acvariul pentru alt fel de pesti iar Oscarii poate isi gasesc o casa noua mult mai spatioasa. Si eu am acelasi gand de a seta un acvariu pentru ciclide, dar mai intai trebuie sa scap de tot ce am in prezent.
Iti doresc multa bafta in continuare si ape limpezi. Sa auzim numai de bine! :sok

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

3

Re: Prezantare

marius30 A scris:

Salutare, sunt
Marius din Bucuresti si am 27 de ani. Ca fiecare dintre voi am si eu intrun colt al casei un acvariu, un volum de 160l net in care cresc cu grija 4 oscari si 4 ancistrusi,capacul este home-made cu 2 neoane de 18 w, pietris 3mm si 3 filtre interne Jbl cristal profi i100 si aqua el fan 2 si 3.Nu pot spune ca sunt incepator dar nici prea avansat,am avut mai multe specii de pesti dar cel mai mult mi-au placut ciclidele, acum sunt putin dezamagit de acesti oscari deoarece au ajuns la maturitate si nu mai pot tine plante in acvariu, mananca foarte mult,fac multa mizerie si consider ca 160l e cam putin pentru ei au 20 de cm si inca mai cresc,poate ma orientez spre o alta familie,astept sugestiile voastre.

Ce a fost, a fost. Probabil in entuziasmul incepatorului, nu ai tinut cont de caracteristicile acestor minunati pesti si ai ajuns in situatia de a renunta la ei.
Daca sugestiile pe care le astepti, se refera la acvariul de 160 l si citind printre rinduri ca vrei si plante in acvariu, sfatul meu este sa achizitionezi tot ciclide americane. Asta pentru ca, beneficiind de experienta, vei putea alege specii care nu cresc foarte mari si totodata nu vor distruge plantele. Daca te hotarasti in sensul asta, te pot pune in legatura cu unul din cei mai importanti crescatori de ciclide americane din Bucuresti.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

4

Re: Prezantare

salut si bine ai venit pe forum !  :hug
putin spatiu pentru 4 oscari asa mari neutral

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

5 Editat de Baracuda (2010-08-26 18:19)

Re: Prezantare

aqua A scris:

salut si bine ai venit pe forum !  :hug
putin spatiu pentru 4 oscari asa mari neutral

Nu inteleg ce "farmec" gasesti in a repeta ceva deja spus! Mesajul tau a fost inregistrat si adaugat la "cantitate", neavind nicio relevanta. Cum ar fi sa mai apara citiva useri care sa spuna acelasi lucru: "putin spatiu pentru 4 oscari asa mari"?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6

Re: Prezantare

Doar asa poate realiza un numar mare de mesaje, asa de palmares, da bine....

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

7

Re: Prezantare

salut si bine ai venit pe forum! :hug
putin spatiu pentru 4 oscari asa de mari. neutral

8

Re: Prezantare

si acum imi permit sa rad  lol  lol  lol  lol  lol

9

Re: Prezantare

coco A scris:

si acum imi permit sa rad  lol  lol  lol  lol  lol

Rizi tu, rizi, Harap Alb, dar baiatul asta ne toaca nervii incet, incet lol Norocul lui ca este destul de pitoresc... inca lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10 Editat de bogdivaio (2010-08-27 12:07)

Re: Prezantare

Si totusi raman la parerea,"putin spatiu pentru 4 oscari asa mari  neutral "

11

Re: Prezantare

bradraqua A scris:
coco A scris:

si acum imi permit sa rad  lol  lol  lol  lol  lol

Rizi tu, rizi, Harap Alb, dar baiatul asta ne toaca nervii incet, incet lol Norocul lui ca este destul de pitoresc... inca lol

Ce este pitoresc ? Tocatul nervilor ?  lol

Apropos, cam mic acvariul pentru 4 Oscari....

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

12

Re: Prezantare

Andi66 A scris:
bradraqua A scris:
coco A scris:

si acum imi permit sa rad  lol  lol  lol  lol  lol

Rizi tu, rizi, Harap Alb, dar baiatul asta ne toaca nervii incet, incet lol Norocul lui ca este destul de pitoresc... inca lol

Ce este pitoresc ? Tocatul nervilor ?  lol

Apropos, cam mic acvariul pentru 4 Oscari....

O gluma, doua, ajung, stricam topicul omului!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

13

Re: Prezantare

Cred ca cea mai buna idee este sa ii dau la cineva care are un acvariu pe masura,apoi sa ma orientez spre o alta specie sau familie,am postat deja un anunt la rubica vanzari,sper sa reusesc.Bafta multa la toata lumea

Re: Prezantare

Salutare si bine ai venit ... intradevar spatiul este cam mic pt. ei, incearca sa-i dai cuiva cu un spatiu cat de cat adecvat lor si reprofileaza-te! Numai bine!  :sok

http://www.youtube.com/watch?v=0W_XQHlYts8

15

Re: Prezantare

Asa am sa fac Luchiano, astept doritori.

16

Re: Prezantare

Bine ai venit! smile

Nu-mi ramane sa-ti spun decat... spor la munca, pana reusesti sa le cauti o casa potrivita.
Parca ar fi niste "guliveri"... smile

Multa sanatate si bucurii!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

17

Re: Prezantare

Chiar nu cumpara nimeni oscari? :pls

18

Re: Prezantare

marius poti sa ii duci si la un pet-shop ! ca gasesc ei sa aiba un acvariu nefolositor ..
treaba e sa ti ia ...e cam greu sa ii convingi cu pesti mari

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

19

Re: Prezantare

Multumesc frumos pentru sfat,cred ca incerc si varianta asta. ^:)^

20

Re: Prezantare

Chiar nu stie nimeni pe cineva care vrea sa cumpere Oscari?