Subiect: un fenomen interesant si ciudat

deci,prin aprilie am plecat la mare si m-am intors acum 3 zile.pana atunci nu am avut acces la acvariu.cand am ajuns acvariul era pe jumatate plin si geamurile pline de alge.
Am observat ca o planta(nu ii mai stiu denumirea,am sa revin cu numele ei poate mai tarziu),era cu tulpina si radacina in apa,dar frunzele erau la suprafata,dezvoltanduse in acest timp mediului semi-uscat,frunzele au devenit mai late si mai groase,si acuma,cand am facut un nou set up al acvariului am observat ca planta,cand statea complet in apa,frunzele au inceput sa se ingalbeneasca,asa ca am pus-o intr-o cana in care este putin substrat,apa din acvariu si planta.
Totusi,ea era o planta de apa,si stiam ca daca o planta de apa sta pe uscat in 5-10 minute ea moare,mi se pare foarte interesant cum s-a putut sa se dezvolte in asa fel,intr-un timp de 2 luni.
P.S.maine plec la munte si n-o sa mai pot vedea subiectul,si am sa ma intorc peste 5 zile,deci,as vrea sa va dati in acest timp cu parerea.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

2 Editat de scifficus (2010-08-27 22:38)

Re: un fenomen interesant si ciudat

Majoritatea plantelor acvatice sunt plante terestre adaptate la mediu submers. Sunt destul de putine plante care sunt cu adevarat submerse. Am patit deseori sa creasca plantele si ma trezesc cu ele crescant afara din apa printre neoane sau iesind chiar pe gaura din spatele capacului pe unde trec furtunele de la filtru.

Vechiul acvariu de 70 litri. Neglijat cu tunsul o perioada maricica.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Ytkp4AaONCg[/youtube]

Momentan am pus intr-un acvariu de 20 litri niste cosulete cu turba in care cresc emers: Cuba, Hygrofila, Crypto, Leucocefala, Bacopa, Ludwigia si cateva plante de zone cu umezeala ridicata care sunt folosite in vivariumuri.

Anubiasii sunt plante emerse dar conditiile unde traiesc au facut sa se adapteze si la cresterea submersa in timpul inundatiilor.

Blyxa japonica este cu adevarat o planta submersa.

Re: un fenomen interesant si ciudat

Scifficus are dreptate.
Daca vei da o cautare pentru ,,Tropica,, Ai sa vezi modul ion care plantele care ajung in acvariile noastre sunt cultivate la ei in sere.

4

Re: un fenomen interesant si ciudat

"deci,prin aprilie am plecat la mare si m-am intors acum 3 zile"
....este bine draga Roxana ca după 5 luni ai mai găsit ceva! tongue

5 Editat de polar bear (2010-08-28 00:26)

Re: un fenomen interesant si ciudat

scifficus A scris:

Majoritatea plantelor acvatice sunt plante terestre adaptate la mediu submers. Sunt destul de putine plante care sunt cu adevarat submerse. Am patit deseori sa creasca plantele si ma trezesc cu ele crescant afara din apa printre neoane sau iesind chiar pe gaura din spatele capacului pe unde trec furtunele de la filtru.

Vechiul acvariu de 70 litri. Neglijat cu tunsul o perioada maricica.

Momentan am pus intr-un acvariu de 20 litri niste cosulete cu turba in care cresc emers: Cuba, Hygrofila, Crypto, Leucocefala, Bacopa, Ludwigia si cateva plante de zone cu umezeala ridicata care sunt folosite in vivariumuri.

Anubiasii sunt plante emerse dar conditiile unde traiesc au facut sa se adapteze si la cresterea submersa in timpul inundatiilor.

Blyxa japonica este cu adevarat o planta submersa.

aaa,deci,asa,mersi,hai ca am descoperit misterul  :noroc

""deci,prin aprilie am plecat la mare si m-am intors acum 3 zile"
....este bine draga Roxana ca după 5 luni ai mai găsit ceva! "
pai a stat cineva acasa sa hraneasca cainele,testoasele si pesti,si desigur sa aiba grija de casa.Si am rugat acea persoana sa mai adauge cam 15 litri si la un acvariu,si la altul,dar,se pare ca nu a fost de ajuns ,chiar si asa,vorba ta,bine ca am mai gasit cate ceva :fok

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

6

Re: un fenomen interesant si ciudat

Orice organism viu din lumea asta, are capacitatea de a se adapta, mai greu sau mai usor. Planta ta nu a facut decat sa se adapteze conditiilor modificate. S`a lungit pana aproape de suprafata in cautarea luminii, probabil si si`a latit frunzele pentru a retine mai usor substantele necesare. Cel mai bun exemplu e cactusul. Tepii lui sunt de fapt frunze, modificate, adaptate vietii intr`un mediu arid, subtiate pentru ca suprafata prin care pierde lichid sa fie cat mai mica. Si gata, mister elucidat.

Etiamsi omnes, sed non ego.

7 Editat de mirceajifcu (2010-12-07 03:41)

Re: un fenomen interesant si ciudat

Din ce relatati voi , am inteles ca , daca imi merge prost la plantele de acvariu, sa le scot in soare smile) ca se fac bine  :hug sau daca vreau plante frumoase, iau o varza si o bag in acvariu? :X Ma refer aici  simplitatea cu care povestiti voi de "adaptarea" asta... Sau daca plec in vacanta prelungita, in loc de pesti am sa gasesc ... maimutze in camera? :X

8

Re: un fenomen interesant si ciudat

big_smile  big_smile  big_smile  tare de ma dat pe spate  :apl  :fok

Re: un fenomen interesant si ciudat

mirceajifcu  nu am inteles legatura intre problema colegei si ce zici tu legat de plante.  :omfg



Pe partea cealalta, tu nu gasesti pestii transformati in maimute, pur si simplu nu ii mai gasesti. Vezi celalalt topic.  :pp