Subiect: Salut

Salut.Ma numesc Eugen, sunt din bucuresti sectorul 1.Detin 3, 180 L 80 L 40 L.

Acvariu 180 L Populat cu Ciclide Malawi:

9 Cynotilapia Afra Chewere si 6 Labidochromis Caeruleus 6 Labidochromis sp. "Hongi".

Filtru Hailea SP 1200 L Incalzitor Hailea 200 W Lumina 18 W Philips TLD 765



Acvariu 80 L Populat Cu Diferite Specii.

10 Gupyy , 10 Xypho , 1 Betta , 10 Zebre , 10 Neoni.

Plante - Bacopa Caroliana , Vallisneria Gigantea , Rotala ,

Filtru Hl-BT700,Lumina 2 x 18 W Philips TLD 840



Acvariu 40 L este populat doar cu alevini acvariului de 80 L

"Omnia vincit amor et nos cedamus amori"

Re: Salut

Salut si Bine ai venit.
Mie unul mi se pare ca sunt cam aglomerate acvariile. (nu sunt in masura sa imi dau cu parerea de acvariul cu ciclide pentru ca nu stiu prea multe...dar asa mi se pare)
Neonii nu se tin cu pesti mai rapizi ca ei (zebrele). Betta il tii in separator ceva sau cum?
Asteptam ceva poze.

[img]http://img820.imageshack.us/img820/9177/logotr.png[/img]

Re: Salut

Sincer, cum spunea si alex mai sus mi se par extrem de populate acvariile tale...
In primul rand Betta sa tine separat...
Guppy sunt incompatibili cu zebrele...
Ai multe de modificat...
Renunta la uni pesti, de exemplu tine numai guppy si xifo, poti sa imi mai cumpari si niste molly...
Nu ai zis nimic de pesti sanitari...
Daca cumva nu ai ar fi destul de folositor..
Cum mi s.a spus si mie iti spun si tie mai departe...
Ia doi-trei Corydoras...
Nu cresc foarte mari si isi fac treaba bine...
Nu ai zis nimic de substrat...Fertilizare...Co2...
Asteptam poze..
La celalalt acvariu ii las pe "colegi mai mari" si mai experimentati si care sunt mai bine documentati in domeniu...
Ape limpezi si bafta mai departe!!! :acv

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.

4 Editat de aqua (2010-08-29 02:38)

Re: Salut

bine ai venit in comunitatea noastra  :sok  !speram sa gasesti toate informatiile necesare pentru acvariul tau !
suntem cel mai bun forum de acvaristica din romania wink
suntem uniti si ne ajutam unii pe ceilalti big_smile
si avem divertisment cat cuprinde wink big_smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

5 Editat de eXcesDeZel (2010-08-29 03:30)

Re: Salut

Bun multumesc de observatiile facute astept sfaturile voastre sunt incepator in asa ceva.Ce ar trebui sa modific.La acvari am nisip din rau.Co2 nu am inca.O sa urmeze ceva poze momentan sunt in zugraveala dupa aceea am sa fac un album Photo.

"Omnia vincit amor et nos cedamus amori"

Re: Salut

Cata112000 "Ia doi-trei Corydoras..." . Corydoras e un peste de cârd, deci mai bine ar fi sa stea cate 6.

[img]http://img820.imageshack.us/img820/9177/logotr.png[/img]

Re: Salut

As dori sfaturile dumneavoastra deoarece precum am mentionat nu ma pricep prea bn.Ce manaca ciclidele inafara de fulgi si granule ?

"Omnia vincit amor et nos cedamus amori"

8 Editat de aqua (2010-08-29 15:17)

Re: Salut

circula pe aici vorba ca,caerelus mai mananca si boabe de mazare si foi de salata si spanac wink

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: Salut

Le poti da si castravete pe langa ce a specificat deja colegul Aqua. De la spanac vor ajunge asa: http://rookery3.viary.com/storagev12/1388000/1388227_9e4e_625x1000.jpg

[img]http://img820.imageshack.us/img820/9177/logotr.png[/img]

Re: Salut

http://www.youtube.com/watch?v=vggwX31aauo

Un Mic Video Cu acvariul Meu.

"Omnia vincit amor et nos cedamus amori"

11 Editat de eXcesDeZel (2010-08-29 16:29)

Re: Salut

Funny poza aceea.Cunoaste careva cum se face mixtura din Spanac , Salata , Mazare.Deoarece daca m-as apuca eu sa fac cine stie ce ar iesi.

"Omnia vincit amor et nos cedamus amori"

12

Re: Salut

pietrele acelea nu imi plac deloc nici ca aspect nici ca asezare. zici ca sunt facute din carti de joc construite. inspirate si tu din alte aranjamente cel puitn la inceput pana iti dai seama cum vine treaba. si cred ca nu sunt nici prea stabile acele pietre.

Re: Salut

Tocmai acuma voi reface aszarea.Le-am dat niste castravete sa manance momentan se uita la el nu stie ce este

"Omnia vincit amor et nos cedamus amori"

Re: Salut

As putea pune asa ceva in acvariu http://www.acvariu.com.ro/nisip-scoica-1kg-p-11818.html ?

"Omnia vincit amor et nos cedamus amori"

15

Re: Salut

bineinteles !
este indicat pentru acvariile cu ciclide pentru a mentine apa alcalina!

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

16 Editat de eXcesDeZel (2010-08-29 18:08)

Re: Salut

oki moemntan am doar nisip.Intrebareaa mea : este pietrele ar fii Ok.Trebuie mult nisip pentru acvariul de 180 L ? Cam cat nisip miar trebui cat sa acopere suprafata ?

"Omnia vincit amor et nos cedamus amori"

Re: Salut

Orice om greseste ortografic.Totusi nimeni nu este perfect.

"Omnia vincit amor et nos cedamus amori"

Re: Salut

Bine ai venit Eugen pe forumul nostru.Nu trebuie sa te superi pe noi daca te atentionam.Iti vrem tot binele smile .Mai scoate din pestii aia.Cel putin la ciclide ai avea nevoie dupa calculele mele de undeva intre 350-400 litri.bafta si ape limpezi :fok

Filmul e o arta, zic unii; e industrie, il contrazic altii.Nici una, nici alta!Vreti neaparat sa stiti ce e? Ei bine, ascultati-ma pe mine! E un mister!    (Jean Luc Godard)

19 Editat de bogdivaio (2010-08-29 19:14)

Re: Salut

eXcesDeZel A scris:

oki moemntan am doar nisip.Intrebareaa mea : este pietrele ar fii Ok.Trebuie mult nisip pentru acvariul de 180 L ? Cam cat nisip miar trebui cat sa acopere suprafata ?

cel mai bun nisip pentru ciclide este spartura de coral(este putin mai scumpa si se gaseste si putin mai greu dar daca vrei sigur o sa gasesti)...legat de cat nisip trebuie sa pui,iti recomand sa fie un strat bunicel de la 5cm grosime in sus,pentru ca ciclidelor le place sa "sape" mult si iti muta nisipul in gura prin tot acvariul,dupa bunul lor plac,deaceea iti recomand ca nisipul sa fie si destul de fin astfel o sa previi unele neplaceri privind eventualele rani ale gurii

As putea pune asa ceva in acvariu http://www.acvariu.com.ro/nisip-scoica-1kg-p-11818.html ?

Nisipul  obtinut prin eroziunea sedimentelor de scoici ai putea sa-l amesteci cu ce ai tu acolo sau sa-l imprastii pe suprafata substratului ca sunt sigur ca te vor ajuta pestii la treba cu amestecatul  lol ...o sa iti creasca putin duritatea apei ceea ce e bine la ciclide daca ai apa mai moale si o sa-ti ofere si un efect vizual placut  :sok

P.S.la cati pesti ai tu in acvariul cu ciclide e bun si acvariul de 180 de litrii,ciclidele se tin in numar mai mare tocmai pentru a le scadea din agresivitate...ideal ar fi sa ai un acvariu mai mare cum spunea colegul mai sus de la 350 de litri in sus pentru ca pestii sa se poata dezvolta in voie pana la adevarata lor dimensiune dar oricum si numarul pestilor ar creste deci nu se pune problema de suprapopulare  :fok

Re: Salut

Ms frumos.Am sa caut spartura de coral sa vedem unde am sa gasesc.Pentru moment am sa las acel nisip dar fara pietricelele acelea colorate.Cand am sa ma reangajez am sa imi fac un acvariu mai mare posibil sa cumpar unul.Dar atunci imi va treb ui neaparat un filtru extern.La acvariu m-am gandit deja va fi ceva de genul 160 Cm L x 50 Cm L x 50 Cm I = 400 L Acum nu stiu daca e ok

"Omnia vincit amor et nos cedamus amori"