1 Editat de mike01 (2010-08-30 19:08)

Subiect: Salut. incepator 50 litri

Numele meu este Mihai si sunt din Targu-Jiu. De cateva zile am un acvariu de 50 litri care e la ciclat de o saptamana. 
Filtrare: -filtru intern Resun magi-380
Iluminare: -un philips tld 830 de 18w(pana ieri am avut un 765 pe care l-am schimbat)
program: 9-13 si 17-21

ca substrat am folosit pietris de 3-5mm (din pet shop) fara fertilizant.
Plante:
-egeria densa
-Hemianthus micranthemoides
-Heteranthera zosterifolia
-Sagittaria subulata
-vallisneria (cred)
Pesti: probabil 8-10 neoni si cativa creveti dupa ciclare
Plantele le am de vreo 4-5 zile dar nu au crescut deloc iar frunzele se ingalbenesc, devin subtiri si transparente si dispar. sa zic ca unele nu prea au radacini sau sunt prea mici dar vallisneria are radacini si tot se ingalbeneste. daca schimb apa va fi mai bine? eventual si cat de des
Atasez cateva poze. scuze pentru calitatea lor (telefonul). punctele de pe pereti sutn melci pe care se pare ca i-am luat odata cu plantele
Astept critici  smile

2 Editat de aqua (2010-08-30 19:05)

Re: Salut. incepator 50 litri

salut si bine ai venit !
baga neaparat si fertilizare !
vezi ca saggitaria iti moare daca nu ai fertilizare lichida bogata in fier !
frumusel acvariul !
pe nuca aia de cocos ar merge niste moss...

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

3

Re: Salut. incepator 50 litri

posibil sa ai niste probleme cu parametrii apei...ia fa niste teste !
mai tarziu,ia din topicurile mai vechi sa inveti sa iti faci o bomba co2 !

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

4

Re: Salut. incepator 50 litri

m-am gandit sa fertilizez dupa ce se termina ciclarea (asa am citit). dar s-ar putea sa nu mai am ce fertiliza  lol teste sper sa fac cat mai repede dar momentan nu imi permit sa cumpar un set de teste 5 in 1 asa ca acum caut sa cumpar de la alti useri mai putine betisoare (sa fie mai ieftin)

Re: Salut. incepator 50 litri

e din cauza luminii. 18w e putin la 50 litri. mai baga macar inca unul de 18w.

6 Editat de mike01 (2010-08-30 20:09)

Re: Salut. incepator 50 litri

m-am gandit si eu la lumina dar acvariul are practic 44 l de apa => 30 lumeni/litru. daca mai pun inca unul cred ca va fi prea mult pt inceput. am uitat sa precizez ca pana acum am avut temperatura de 28-29 gr.C, astazi am scazut-o pana la 25

7

Re: Salut. incepator 50 litri

salut si bine ai venit.
fertilizarea se poate incepe din prima zi cand ai pus acvariul la ciclat. atat cu micro cat si cu macro. la inceput vei avea inevitabil si ceva alge dar pe parcurs vor disparea de la sine

Re: Salut. incepator 50 litri

:sok  :hug Salut si bine ai venit pe forum! :hug  :sok
Citeste forumul si baga bine la cap! :stupid
In rest ape limpezi si sa auzim de bine! ... deocamdata big_smile

9

Re: Salut. incepator 50 litri

revin cu noutati. am cumparat fertilizant micro de la userul cristi_ionescu insa sunt nelamurit:
1. el mi-a spus sa nu fertilizez pe durata ciclarii. eu ma gandisem sa incep cu o doza mai mica, sa zicem 1ml de 3 ori pe sapt (in mod normal ar trebui 2.5ml) dar acum nu mai stiu ce sa fac. ideea e ca h.zosterifolia si hemianthus micranthemoides se cam ingalbenesc. inca o intrebare:
2.trebuie scos carbunele activ in ambele cazuri sau doar daca pun fertilizant

10

Re: Salut. incepator 50 litri

carbunele activ se tine in acvariu numai dupa ce ai efectuat un tratament impotriva bolilor pestilor pentru a neutraliza/acumula resturile medicamentului. tinerea lui in acvariu nu este benefica plantelor.

11

Re: Salut. incepator 50 litri

nu fertiliza din prima zi de ciclare pentru ca plantele nu au avut timpul necesar sa sse adapteze noului mediu si sa isi creeze radacini. asculta-l pe cristi, stie ce vorbeste. putine alge dispar de la sine, (cele maro) iar cu restul ne luptam, nu dispar de la sine ca nu facem scamatorii. problema pe care o ai tu acolo provine din fertilizare si lumina. incearca sa inlocuiesti tld-ul cu un osram 865

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

12

Re: Salut. incepator 50 litri

coco A scris:

carbunele activ se tine in acvariu numai dupa ce ai efectuat un tratament impotriva bolilor pestilor pentru a neutraliza/acumula resturile medicamentului. tinerea lui in acvariu nu este benefica plantelor.

Treaba cu cărbunele activ este un semi mit....sa imi spuna cine stie ce substante intra in reactie cu carbunele activ?Cum se realizeaza reactia chimica si devine mediu chimic de filtrare.
Prezinta o suprafata specifica mare si microporozitate ridicata.Este recomandat in mod special pentru indepartarea micropoluantilor si clorului. Datorita proprietatilor sale este recomandat in: purificare ape potabile, declorinare siin etapele tertiare de epurare ape uzate. In acvarile noastre carbunele devine activ si isi indeplineste proprietatile chimice doar daca apa ajunge la temperatura de 40 grade (temp.minima de activare).Cine are in acvariu 40 de grade????...altfel calitățile lui sunt aproape identice cu cele ale mediilor de filtrare mecanice.
Acum înjurați-ma și sa băgăm o polemica mica! lol

13

Re: Salut. incepator 50 litri

bobi A scris:

nu fertiliza din prima zi de ciclare pentru ca plantele nu au avut timpul necesar sa sse adapteze noului mediu si sa isi creeze radacini. asculta-l pe cristi, stie ce vorbeste. putine alge dispar de la sine, (cele maro) iar cu restul ne luptam, nu dispar de la sine ca nu facem scamatorii. problema pe care o ai tu acolo provine din fertilizare si lumina. incearca sa inlocuiesti tld-ul cu un osram 865

pai nu e prima zi, au trecut 2 saptamani iar neonul nu am cum sa-l schimb, prima optiune a fost 865 dar nu am gasit asa ca am luat 830. pe viitor probabil o sa adaug un 865 la 830-ul actual

14 Editat de adilupu (2010-09-07 02:15)

Re: Salut. incepator 50 litri

Am uitat sa mentionez fac schimburi de apa saptamanal 40% am incercat cu ceva plante naturale dar nu am avut succes dupa cum se vede am ramas cu o jumate de anubias iar restul sunt artificiale,am inteles ca ciclidele nu sunt prietene cu plantele deci astept sa intre in vigoare proiectul juwel 180.

15

Re: Salut. incepator 50 litri

imi cer SCUZE nu prea ma descurc netul.

16 Editat de Lucia (2010-09-08 11:56)

Re: Salut. incepator 50 litri

Bine ati venit Mike01 si Adilupu! smile

... Mike, cum ti-au spus deja si ceilalti colegi de forum, asculta sfatul vanzatorului. O sa fie bine in final. Mult succes! smile

... Adilupu, intr-adevar ar fi trebuit sa deschizi un nou thread, dar cred ca unul dintre admini o va face pt. tine. Nu-ti fa griji toti invatam in fiecare zi cate ceva.. :-) 
Acvariul: 54 litri, mie mi se par cam putini pentru pestii giganti pe care ii ai. Si am observat ca cel portocaliu, in toate fotografiile, sta in cap. Asta inseamna ca are o problema cu vezica inotatoare. Mare atentie la hrana! Ofera hrana foarte diversificata. S-ar putea sa-l ajuti, daca ii tii la o zi de post pe saptamana, iar dupa aceea sa-i hranesti pe amandoi cu niste mazare. (Mazarea congelata, se fierbe, apoi se decortica de cojita, iar miezul se hraneste pestisorilor). Incerca sa cumperi hrana de calitate care se scufunda, fiindca atunci se va reduce cantitatea de aer inghitita, si e posibil ca starea lui sa se amelioreze. Din cate am citit pe internet acesto Parrot Cichlid... se aseamana mult cu pestisorii mei... carasi aurii voalati:)

Va doresc amandurora numai bine si multe bucurii! smile

Paul, se pare ca nu intram intr-o polemica... smile fiindca amandoi aveti dreptate...

http://www.thetropicaltank.co.uk/carbon.htm

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

17 Editat de mike01 (2010-10-03 21:30)

Re: Salut. incepator 50 litri

revin cu noutati. am scos perechea de guppy si acum am in acvariu 8 neoni si 5 creveti red cherry. acvariul se prezinta binisor, plantele au mai crescut, au aparut cateva pete maro pe sticla si pe plante dar nu cred ca e grav.
DAR am observat astazi ca unul dintre neoni sta in acelasi loc pe fundul acvariului dupa niste plante. nu cred ca se ascunde de ceilalti pt ca nu e fugarit deci cred ca e bolnav. ce ar putea sa aiba? din ce am citit pe net de vina poate sa fie o scadere a temperaturii  sau o infectie. ce parere aveti?

LE; am uitat sa spun ca respira f repede

18

Re: Salut. incepator 50 litri

Acel neonas sigur este bolnavior.

Banuiesc, ca nu ai inca un acvariu pentru tratament....

Hmmm... tot ceea ce poti face chiar acum, este sa faci un schimb de apa. Cca 25-30% din volumul apei din acvariu. Daca ai un conditionator/declorinator foloseste-l.
Se va simti mai bine!

Daca respira rapid, poate fi infectie bacteriana sau pot fi paraziti, sau parametrii incorecti ai apei. In primele 2 cazuri se face tratament medicamentos, in ultimul (parametrii apei) se rezolva prin schimb de apa.

Daca la cca. jumatate de ora de la schimbul de apa, nu vezi imbunatatiri, ar trebui sa adaugi in apa acvariului un medicament.
Desi... care este cel potrivit.. e foarte greu de spus fiindca nu stim exact ceea ce este. Poate ca ar trebui sa incerci cu o doza de albastru de metil.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

19

Re: Salut. incepator 50 litri

LE: acum vad ca are coada si aripioara dorsala(mai e doar jumatate din ea) ciupite. acum nu se mai ascunde, nu e alergat de alti pesti.... ce se poate face in cazul asta?

20

Re: Salut. incepator 50 litri

Pai daca sunt ciupite.. cine le-a ciupit?

Tot schimb de apa urgent si albastru de metil.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.