1

Subiect: Neon diform

Saptamana asta nu prea am avut timp sa imi studiez pestii asa cum o fac de obicei.Ieri cand le dadeam de mancare am observat ca unul din neoni  este deformat de tot. Il vazusem eu mai slabut in ultima vreme dar mi-am spus ca de la caldura poate nu a avut pofta de mancare( am avut mairi probleme cu temperaturile ridicate). Acum are o galma sub burta aparuta dintr-o data.
Azi am remarcat ca nu mananca ( cu toate ca ca vine impreuna cu ceilalti cand le dau mancare dar nu inghite nimic).
Am cautat azi noapte pe net dar nu am gasit  nimic asemanator. Saracul sta in card cu ceilalti, nu sta stinger dar cu toate astea il vad ca are dificultati sa respire.
Acvariul meu este acelasi, de aprox 60l si nu am mai bagat pesti noi cam de o luna. Acum o saptamana si jumatate am bagat niste plante dar nu cred sa fie problema de la ele.
Am atasat si niste poze, chiar daca nu sunt foarte clare, in speranta ca imi puteti spune ce boala e si daca  se mai poate face ceva pt el. II am de 7 luni si pana acum nu au avut nici un fel de problema.

2

Re: Neon diform

Am gasit ceva pe net, boala "dropsy" ,numai ca neonul prezentat cu aceasta boala are abdomenul mult mai umflat decit la al tau.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

3 Editat de caramela (2010-08-31 23:47)

Re: Neon diform

Nu e dorpsy, m-am uitat si eu. El e foarte foarte slabit, cu burta aproape supta. Sub branhii zici ca nu mai are carne deloc. La dropsy se umfla cu totul.