1

Subiect: Acvariul meu

Salut!!Ma numesc Bogdan si sint din Iasi ,fericit posesor  al unui acvariu  JUWELL KORAL  de 60 L .Acvariul  meu  ,mai  pe scurt  se prezinta asa:
-filtru juwel bioflow mini (asa scrie pe el )
-pompa aer Tetratec APS 50
-bomba co2 
-2x15 W  flora+daylight
-substrat JBL AquaBasis +substrat JBL Manado
Decor :
-1 radacina vita de vie
-1 radacina mopan
- 2 anubias
-2 nimfeea
-1 cabomba
- 3 blixa japonica
-mai am o planta  am uitat cum se numeste
Pesti:
-6 neoni
-5 tretazoni
-4 xifo
-2 corydoras+1 sanitar de maninca de pe geamuri (i-mi scapa denumirea)
Atasez foto  cu acvariul meu  poate are cineva sa-mi dea ceva sfaturi utile (nu am experienta),tot  ce am facut pina acum la el  a fost  din ce am citit si  vazut pe la altii

2

Re: Acvariul meu

Frumos acvariu
Sfaturi nuam incepator fiind si eu,

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

3 Editat de Alex23geageac (2010-09-10 00:40)

Re: Acvariul meu

Salut si bine ai venit.
Scoate pompa de aer din acvariu, iti scoate CO2-ul. Iar pentru CO2 scoate piatra aia de aer si pune un filtru de tigare in furtun ca difuzor.
Scapa cat mai repede de strumful ala, nu are ce cauta acolo.
Mai cumpara vreo 4Corydoras pentru ca sunt pesti de cârd.

[img]http://img820.imageshack.us/img820/9177/logotr.png[/img]

4

Re: Acvariul meu

E cat de cat ok. Nu`i rau oricum ptr un incepator. Pentru inceput, scoate acel strumf ( e simpatic, recunosc ) dar merge mai bine ca decoratiune langa acvariu, si nu in el. Fundalul e ciudat, nu da rau, dar nici nu avantajeaza in vre`un fel. Seamana a perete de piatra. Nu`mi dai seama ce este tubul acela, face parte din filtru banuiesc, dar vad ca este gol. Ce rol are? Acela alb, nu vreau sa ma pronunt clar, pare a fi un fel de...gard?!. Daca am dreptate fa`l si pe el decoratiune de langa acvariu. Cam atat. Numai bine si pestisori sanatosi. Ah, apropo, cum o duc tetrazonii cu neonii? sau mai bine zis invers? E pace si liniste? :fbr

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Acvariul meu

:sok  :hug Bine ai venit! :hug  :sok
Scote jucaria aia afara de acolo!
Fundalul (sau ma rog ce ai tu acolo) nu este potrivit, incearca sa il inlocuiesti cu un autocolant negru (sau albastru).
In rest citeste subiectele de pe forum si baga la cap :stupid
Ape limpezi si sa auzim de bine!

6 Editat de Alex23geageac (2010-09-10 00:53)

Re: Acvariul meu

Cezara cred ca tubul ala gol e de fapt difuzorul lui de CO2 de care ar trebui sa scape si sa faca difuzorul cu filtru de tigare, iar "gardul" dupa cum pare e o perdea de aer la care ar trebui sa renunte pentru ca ii scoate dioxidul de carbon din acvariu.
La fel cum zic si colegii poti schimba acel fundal cu unul simplu, negru. ( poti sa te uiti in topicul meu sa vezi cum arata un fundal negru)
Din cate stiu eu Neonii nu se tin cu Xipho respectiv Tetra, cineva care se pricepe mai bine ma poate corecta.

p.s. Cezara, am postat cam in acelasi timp.

[img]http://img820.imageshack.us/img820/9177/logotr.png[/img]

7

Re: Acvariul meu

Ok, my bad. In cazul asta mascheaza "gardul" si schimba difuzorul. :fbr

Etiamsi omnes, sed non ego.

8

Re: Acvariul meu

e chiar OK acvariul ! un fundal negru merge cum s-a mai mentionat !
chiar nu te zgarie la ochi strumful ala ?!  lol  lol

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

9 Editat de kosher (2010-09-10 01:29)

Re: Acvariul meu

smile) Strumful avea aproximativ  30 min  de cind a aterizat in acvariu(l-a adus fiul  meu la pescuit ,fiind vorba de un strumf pescar:)),fundalul e o solutie de compromis pina la solutia finala(decit cabluri si furtune...),reactorul din cite vad  functioneaza bine,cind o  sa mai pun plante va fi mascat,nu am conflicte intre pesti nici macar la mincare  (la masa  treaba sta asa:cine maninca mai repede ,iar  de fiecare  data cistiga tetra:)),iar  pedeaua de aer  ...ce sa zic ,o mai las peste noapte pentru ca nu opresc CO2 -ul .M-as bucura  sa primesc sfaturi  vis a vis de combinatia de plante..anubiasul  a scos o groaza de oxigen  citeva zile  dar tot de atunci  nu mai are  acea nuanta de verde ..merge usor catre galben ..nu stiu ce sa zic,ma gindesc ca a stat prea mult in lumina

10

Re: Acvariul meu

Bine ai venit! smile

Acvariul arata bine, cu mici exceptii... deja subliniate... smile

Multa sanatate si bucurii! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: Acvariul meu

Salutare Bogdan si bine ai venit in comunitatea acvariidevis.ro. Acvariul pt. un incepator arata destul de bine am vazut ca nici la aparatura nu stai rau dar ... habar nu aveam ca strumfilor le place scuba diving-ul. Glumesc, mult succes si pesti sanatosi!

http://www.youtube.com/watch?v=0W_XQHlYts8

12

Re: Acvariul meu

Salut,bine ai venit!!Misto rau strumful era si mai tare daca avea un trident in mana!

Adevarata ignoranta nu este absenta cunoasterii, ci refuzul de a o dobândi.
Ignoranta nu este inocenta, ci pacat.

13

Re: Acvariul meu

Mi-am luat ceva plante..ma puteti ajuta cu alte idei sau ramine asa?:)))Strumful a plecat:)

14

Re: Acvariul meu

Salut Bogdan!
fara anaerobul albastru arata mult mai bine! smile 
mie imi place ce vad!  :apl
cu un pic de rabdare si cu informatiile care le asimilam de la cei vechi in breasla o sa facem acvarii superbe.

15

Re: Acvariul meu

Bine ai venit! Ești pe drumul cel bun, asculta sfaturile colegilor și vei avea ceva de calitate cât de curând  :sok