1

Subiect: Salut.... Incepator 200L

:bf  Salut ma numesc Razvan si sunt din Constanta !
Sunt incepator ... si va rog sa nu ma certati prea tare ! ... si cand zic "certatzi" ma refer la faptu ca "Stiu am cam multi pestii ptr. 200l " ....

o sa revin cu poze dar am un filmuletz cu acvariul .....

Vizionare placuta si ... sper sa ma fi descurcat cat de cat ... singur fara ajutorul nimanui doar de pe internet !

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=-E-wc6Pv0HE[/youtube]

Best Regards Razvan !

This is not the end. It is not even the beginning of the end. But it is, perhaps, the end of the beginning...................

2

Re: Salut.... Incepator 200L

Apropo am acvariul deja de 6 luni si nu mi-a murit nici un peste  ! .. ieri am adaugat un Hammers Cobalt Blue sunt curios cum se descurca !

ca Pesti am asa .. scalari , discus , botia macracantha , labeo bicolor , sanitari , beta ,sanitar ventuza, silver dolar ,

This is not the end. It is not even the beginning of the end. But it is, perhaps, the end of the beginning...................

3 Editat de aqua (2010-09-10 02:11)

Re: Salut.... Incepator 200L

bine ai venit !
acvariul este un pic chinezarie ! ...la partea asta iti va vorbi altcineva !
da neaparat din pesti ! Ramai cu scalarii si sanitarii !
este mare ciorba de pesti acolo !

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

4 Editat de aqua (2010-09-10 02:09)

Re: Salut.... Incepator 200L

iti zic mai pe scurt !
scoate tot ce ai artificial din acvariu ! scoate scoicile si ,pietrisul colorat daca ai !
introdu plante naturale neaparat !!!!
cam atata am avut de spus mai pe scurt !
daca mai doresti explicatii,intreaba-ne

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

5

Re: Salut.... Incepator 200L

mi se pare mie sau ai doar un discus in acvariu ?!
daca da,da-l si pe ala ca ei trebuie tinuti in grupuri de cel putin 5 si tu oricum esti incepator ! nu esti pregatit pentru niste pesti ca discusii !

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

6

Re: Salut.... Incepator 200L

Am 2 discusi . mai urmeaza inca 4 .. ca o sa dau unui prieten silver dolar  .. si datorita faptului ca e primul meu acvariu am zis sa o las mai moale cu plantele... mai ales ca nu prea am timp sa ma ocup  de ele ... si referitor " la ciorba de pesti" sincer mie asa imi place cat mai multe specii si plus de asta imi place sa fiu si impotriva tuturor celor care spun ca nu pot sa traiasca impreuna anumite specii !

Ca nu e bine ca nu stiu ce ... ii am de 6 luni aprope si ..le este foarte bine ... parerea mea big_smile

This is not the end. It is not even the beginning of the end. But it is, perhaps, the end of the beginning...................

7

Re: Salut.... Incepator 200L

sxs A scris:

Am 2 discusi . mai urmeaza inca 4 .. ca o sa dau unui prieten silver dolar  .. si datorita faptului ca e primul meu acvariu am zis sa o las mai moale cu plantele... mai ales ca nu prea am timp sa ma ocup  de ele ... si referitor " la ciorba de pesti" sincer mie asa imi place cat mai multe specii si plus de asta imi place sa fiu si impotriva tuturor celor care spun ca nu pot sa traiasca impreuna anumite specii !

Ca nu e bine ca nu stiu ce ... ii am de 6 luni aprope si ..le este foarte bine ... parerea mea big_smile

pestii nu sunt ca oamenii....ce vrei sa spui...ca pentru tine nu o duc bine numai atunci cand ii vezi cu burta-n sus !
traiesc ! da' s-or simti bine in compania unor pesti nemaivazuti ca betta ? neutral
poti sa pastrezi discusii dar chiar crezi ca esti in stare sa ii intretii?
daca tu nu poti sa iti faci un minut sa te uiti la plante neutral
ce necesitati au ! depinde de plante !
iei plante mai usoare pentru incepatori

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: Salut.... Incepator 200L

salut razvan si bine ai venit printre noi...ce sa-ti zic...sti si u...chiar ai zis tu despre partea cu multi pesti....nu vreau sa ma repet si eu...incearca sa faci ceva in sensul asta....dar vb si noua despre habitatul lor...substrat?, lumini, daca ai ciclat acvariul...plantele alea artificiale....sau hai sa o iau altfel.....acvariul tau reprezinta un colt de natura da????....bun...ai vazut in constanta(e imposibil sa nu te fi scufundat macar o data), in mare plante artificiale???eu nu cred....asa deci...plantele alea chiar te invit sa le arunci....sti cate am avut eu???:)))))))...o sacosa am cumparat cand am venit prima data pe forum...daca te vei uita la cum arata prima data acvariul meu....o sa vezi o mica asemanare...deci revin...arunca-le...nu este locul lor intr-un acvariu...acolo trebuie sa-si gaseasca locul "NATURA"...PESTI TAI VOR FI FOARTE FERICITI!!!...in final te invit sa citesti tot forumul...cap coada..., ai sa inveti f f f multe si unde nu intelegi intreaba...sigur ti se va raspunde...oamenii de aici sunt prietenosi atata timp cat ai sa-i respecti...o sa te convingi de asta...dar inca o data...citeste tot forumul...o sa vezi cata apa ii trebuie unui singur peste de la tine din acvariu...si ai sa vezi ca la un singur discus...ii trebuie cel putin 50 de litrii, si se tin cel putin 5...asa deci ...poate o sa zici ca 6 luni au stat si ti s-a parut ca este ok dar inchipuie-ti ca tu stai intr-o incapere extrem de aglomerata...asa este stai ca nu ai alta alternativa...dar sigur ti-ar placea sa stai intr-o camera mai spatioasa, mai bine aerisita...etc...asa deci inca o data...spor la treaba si ape limpezi :noroc

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

9

Re: Salut.... Incepator 200L

Merci frumos ptr "Welcome " Remus .... stii ce e ciudat ..ca pe plantele astea artificiale mai exact am unele cu frunze lunguietze  mi-au depus icre o pereche de scalarii ... "ciudat" .. sau ales singuri umbla numai impreuna .... si cum am descoperit forumul acesta .. hmm simplu betta se imperecheaza si observasem ca nu o mai batea masculu si mi-am dat seama ca e ceva cu ei si acum tin femela separat ca sa se acomodeze si am bagat si masculul in seara asta si a inceput sa faca spume ... nu am gasit plante de suprafata asa ca am pus niste frunzulite  " cum zicea colegul anterior intr-un mesaj referitor la imperechere betta "..

O sa ma apuc sa lucrez la acvariu ce sa fac acum ... o sa incep sa bag plante ... prob e ca m-am cam atashat de pestii care deja locuiesc in acvariu si imi vine cam greu sa ii dau !

This is not the end. It is not even the beginning of the end. But it is, perhaps, the end of the beginning...................

Re: Salut.... Incepator 200L

Sxs, si eu am avut probleme cu supra-aglomerarea acvariului si ma atasasem de pesti, tocmai de aceea i-am dat, pentru binele lor. Acum acvariul meu se prezinta mult mai bine, fata de ceea ce era inainte de a incepe modificarile. Incearca sa le asiguri o viata mai buna macar unora dintre ei.

[img]http://img820.imageshack.us/img820/9177/logotr.png[/img]

Re: Salut.... Incepator 200L

asa este te atasezi de ei....dar spre binele lor...trebuie sa o faci...de asta iti zic sa citeste tot forumul...ai sa ajungi si la rubrica vanzari, donatii, schimburi...si ai sa vezi cate plante gasesti.....inca o data...ai f f f multa informatie pe acest forum...e pacat sa nu o citesti...si o sa vezi ca singur o sa ajungi la concluzia ca "spre binele pestilor o sa faci si sacrificii"...

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

12

Re: Salut.... Incepator 200L

M-am gandit mai bine ... am si citit cate ceva din forum azi toata ziua pana acum ... o sa rezolv si prob cu supra-aglomerarea acvariului ... mai imi fac unul ... si o sa incep cu plante ptr incepatori ! chestia e ca ...eu mai mereu sunt plecat din tara la 2-3 luni plec cate o sapt doua asa ... si am inteles ca cu plantele e putin mai dificil mai ales daca esti la inceput ..... dar ... daca voi puteti  o sa pot si eu bineinteles ! nimic nu e imposibil daca vrei ceva cu adevarat ! parerea mea ....

Multumesc tuturor ptr sfaturi ... si o sa va tin la curent cu modificarile ok ....

Ma bag la somn .. noapte buna tuturor !

This is not the end. It is not even the beginning of the end. But it is, perhaps, the end of the beginning...................

Re: Salut.... Incepator 200L

f frumos gandesti....asteptam un nou acvariu....dar o intrebare...daca esti plecat o saptamana...cine o sa dea mancare la pesti in timpul asta??....hai mai vb maine...noapte buna si tie!

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

14

Re: Salut.... Incepator 200L

pai .. Sora mea le da de mancare ... Noapte buna !

This is not the end. It is not even the beginning of the end. But it is, perhaps, the end of the beginning...................

15

Re: Salut.... Incepator 200L

Bine ai venit printre noi! :fbr sa zic si eu...las...doar asa, nu te deranjeaza vizual ingramadirea? Ca m`am uitat un minut la filmulet si deja imi fugeau ochii in toate partile. Intr`o chestie are dreptate si aqua, nu trebuie sa vezi pestele dand cotu` ca sa`ti dai seama ca nu se simte bine. Decide`te la cei care iti plac cel mai mult sau pe care ii gasesti cei mai interesanti si fa`le un bine celorlalti. Intre timp, poti scoate si sticla colorata (stiu, iti ia ochii si mie`mi place, dar da`o afara). Incearca si un fundal intr`o singura culoare, de preferat negru sau albastru inchis. Numai bine, si sanatate copiilor :sbr

Etiamsi omnes, sed non ego.

16

Re: Salut.... Incepator 200L

woooow frumos acvariu tau :fok  :fok  :fok

Re: Salut.... Incepator 200L

Salutare Razvan si bine ai venit printre noi. Tin sa-i dau totusi dreptate lui Aqua, incearca sa-l aduci la stadiul de '' cat mai natural'' posibil adik renunta la pietrele colorate, plantele artificiale. In rest iti urez mult succes si sper ca, colegii/colegele mele sa-ti fie de mare ajutor pe viitor!  :sok

http://www.youtube.com/watch?v=0W_XQHlYts8

18

Re: Salut.... Incepator 200L

Bine ai venit! smile

Sa fiu sincera... mie imi este mila de pestisori.... de exemplu acel Betta... locul lui este intr-un acvariu de cca. 20 L, rege in regatul lui... Ce sa mai zic... gandeste-te bine.

Sa nu intelegi gresit.
La prima vedere nu e un acvariu urat.. doar ca speciile sunt amestecate si bietele vietuitoare... in ciuda aparentelor, nu cred ca o duc bine acolo.
Ia in calcul faptul ca, din volumul total al acvariului, cei 200 l, vreo 30-40 l e posibil sa fie furati de nisip si rocile decorative...
Si am observat ca mai si bate soarele pe acvariu...

Sunt convinsa ca pana la urma vei reusi sa ai un acvariu de vis cu putina vointa! smile

Mult succes si multa sanatate si bucurii sa ai! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

19 Editat de Baracuda (2010-09-21 13:14)

Re: Salut.... Incepator 200L

sxs A scris:

:bf  Salut ma numesc Razvan si sunt din Constanta !
Sunt incepator ... si va rog sa nu ma certati prea tare ! ... si cand zic "certatzi" ma refer la faptu ca "Stiu am cam multi pestii ptr. 200l " ....

o sa revin cu poze dar am un filmuletz cu acvariul .....

Vizionare placuta si ... sper sa ma fi descurcat cat de cat ... singur fara ajutorul nimanui doar de pe internet !

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=-E-wc6Pv0HE[/youtube]

Best Regards Razvan !

Ma bucur ca ai venit pe acest forum, fara suparare, dar aveai nevoie! Profita la maxim de sfaturile colegilor in cazul in care-ti doresti sa treci de la stadiul de simplu posesor de acvariu la stadiul de acvarist. Consider ca s-a spus tot ce trebuie despre acvariul tau, asa ca nu mai adaug nimic, astept cu speranta ca-ti vei insusi cunostintele impartasite de colegi si ne vei uimi curind cu progresele tale. Succes!!! smile

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

20

Re: Salut.... Incepator 200L

Salut Razvan, am zarit in filmulet si racusorul. esti sigur de specie? este chiar un Hammers Cobalt Blue? eu am avut o experienta neplacut cu un rac albastru care se dedulcise la pesti si l-am ostracizat intr-un 60L.  nu e agresiv? al meu era night hunter. avariile  pe care le facea (plate si pesti) le vedeam dimineata.