Subiect: caras bolnav

salutare. va rog sa ma ajutati . am un caras oranda. zi de o zi ia aparut sub gura  pe partea alba un punct rozu mic cat ca o alunita.iesit putin in relief  nu stiu ce este , va multumesc

Re: caras bolnav

ma scuzati  ca am scris si gresit , dar sunt disperat. nu ma ajuta si pe mine nimeni ?

3

Re: caras bolnav

Eu sint incepator si chiar nu stiu nimic despre crasei, I-mi pare rau ; si eu am doi gupy bolnavi si voi cauta pe net sa vad ce au ceea ce te sfatuiesc si pe tine sa faci.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

Re: caras bolnav

incearca sa contactezi userul lucia...e experta in caras....

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

Re: caras bolnav

carasi...o sa te ajute cu placere...

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

Re: caras bolnav

chiar nimeni nu vrea sa ma ajute?

7

Re: caras bolnav

Din ce am citit eu s-ar putea sa fie un vas de singe spat cauzat de mai multi factori cum ar fi: alimentatie proasta, constipare, infectite bacteriana interna, conditii impropii ale apei,
Oricum nu am de unde sa stiu exact ce are si cum se vindeca.
O poza ar fi Mai edificatoare iar niste date legate de mediul in care I-l tii ar ajuta foarte mult si poate vor vrea si altii sa te ajute; in primul rind tu trebuie sa depui cel Mai mare efort pt. caraselul tau, asa ca dane detalii si Mai cauta si tu pe net poate gasesti ceva.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

Re: caras bolnav

multumesc . si inca ceva de ieri si pana ayi s+a inrautatit, nu mai este asa vioi. i+au aparut cateva pete alpe pe coada ca si cum ar gris . iar partea buna este ca acel punct parca incepe sa se traga

9

Re: caras bolnav

Pai vezi ca s-ar putea sa aiba Gris.
Cauta ce gasesti despre aceasta boala si cum se trateaza, oricum daca e doar Gris e Mai usor de tratat, dar Mai intii trebuie sa fii sigur ca nu e altceva.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

10

Re: caras bolnav

nu am de unde sa stiu daca este numai gris. problema este ca a devenid foarte retras. sta intr+un colt retras si nu prea mai are chef de nimic . si era foarte vioi . chiar nu stiu ce sa fac

11

Re: caras bolnav

Oh, acum am vazut ca ai postat deja.
Ti-am dat PM.

Niste poze ar ajuta enorm...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

12

Re: caras bolnav

va multumesc , cum ajung acasa. am sa fac poze . dar de aseara este mult mai vioi si foarte flamand ca de obicei smile sper sa fie bine . si dimineata cand am plecat la servici era la fel , vioi

13

Re: caras bolnav

Va fi bine! Daca-l iubesti atat de mult, te va rasplati inzecit pentru grija care i-o porti! smile

Pe viitor dupa tratamentul cu Costapur, la Carasul Oranda temperatura este de 26 de grade.
Cand se va incheia tratamentul sa i-o scazi doar pana la 26. ... smile

Am sa incerc diseara sa urmaresc postul tau... sa fac cunostinta si eu cu el.. smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

14

Re: caras bolnav

salutare .am promis ca revin cu pose

15

Re: caras bolnav

....

16 Editat de Lucia (2010-09-14 11:45)

Re: caras bolnav

Vai ce frumos este! smile

Dar eu nu vad bubita....


L.E. Am vazut acele punctulete de pe codita. Gris nu este. Asta e clar. Si la al meu Red Cap Oranda, i-au aparut mai demult, si nu par sa-l deranjeze.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

17

Re: caras bolnav

bubita nu o mai are. dar imediat ce a disparut au aparut pe coada punctele albe. .. sper totusi sa fie bine . ar mai fi insa o problema, azi trebuie sa ma duc sa iau doi carasei de la cineva . nu stiu ce sa fac . sa-i pun langa al meu ? daca se imbolnavesc si aia?  chiar nu stiu cum sa fac .  sad  sad  sad  sad  sad

18 Editat de Lucia (2010-09-14 11:56)

Re: caras bolnav

Of! te rog frumos, daca ai posibilitatea, incearca sa faci o poza in modul macro. In care sa fie focalizat punctul acela albicios de sub barbie. Apoi acelea din codita.


Sa-ti traiasca sanatos multi ani fericiti, e tare, tare frumos!

Codita si inotatoarele sunt sanatoase, asta e un semn foarte bun. Din pozele acestea pe care le-ai postat nu pare sa aiba ceva grav. Continua pana la capat acum, tratamentul inceput cu Costapur, asa ca la carte. rau nu-i va face, va mai dezinfecta putin si acvariul, ca masura de precautie. Singura conditie este sa urmaresti pas cu pas instructiunile producatorului.

Momentan, daca el este vioi, mananca, scormoneste.... e sanatos.
O medicatie antibacteriana, nu stiu daca l-ar ajuta, mai ales ca nu se vede un semn distinct de boala.

L.E. Am postat cam deodata..:)

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

19 Editat de Lucia (2010-09-14 11:57)

Re: caras bolnav

costyy_78 A scris:

bubita nu o mai are. dar imediat ce a disparut au aparut pe coada punctele albe. .. sper totusi sa fie bine . ar mai fi insa o problema, azi trebuie sa ma duc sa iau doi carasei de la cineva . nu stiu ce sa fac . sa-i pun langa al meu ? daca se imbolnavesc si aia?  chiar nu stiu cum sa fac .  sad  sad  sad  sad  sad

Hm...
1. Intr-un acvariu de 54 de litri nu e loc decat de un singur carasel.
2. Intotdeauna pestii "noi" trebuiesc tinuti in carantina macar 2 saptamani, tocmai pentru a observa daca sunt bolnavi. Asta inseamna un acvariu separat. In cazul in care unuia ii apare ceva, trebuie tratat acolo, si nu in acvariul deja ciclat si cu vietuitoare sanatoase.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

20

Re: caras bolnav

saptamana asta urmeaza sa-mi vina un acvariu de 420  litri , pentru asta i-am luat
am un acvariu de 25 litri , gol cum as putea sa procedez?