1

Subiect: Romeo, Constanta, 310L, Ciclide,

Salutare la toata lumea!
Sunt Romeo, din Constanta,  fericitul posesor al unui acvariu de 310L, conceput si construit cu ajutorul unui "profesionist" in apartamentul in care m-am mutat de curand.  Are vizibilitate foarte buna din doua parti, hol si bucatarie. Filtru intern FLUVAL 4U (un pic la limita), pompa de aer TETRATEC 150, substrat Manado, mangrova, pietre din zona.
Acvariul are 3 luni, doua saptamani s-a ciclat, apoi am adus locatarii pe care ii puteti identifica mai bine decat mine.  au crescut sunt frumosi. Saptamana trecuta am adaugat cei doi blood parrot care vad ca se inteleg foarte bine cu colocatarii.
Am avut ceva evenimente: aveam un crustaceu albastru "Australian red claw crayfish" superb care aparent era prietenos cu ciclidele dar noaptea se transforma in "predator" si mi-a decimat cateva mbune. M-am prins si eu si amicul meu profi cam tarziu din pacate.  Acum se lafaie singur intr-un 60 L la birou.
Am pus si ceva plante, mie imi plac foarte mult dar si  ciclidelor   :flove smile  poate ma sfatuiti voi ce sa pun sa tina.
Un amic mi-a spus ca este "la piece de resistence"  - pour les francophones - dar tot romanul e francofon  big_smile Sper sa va placa si voua!

2

Re: Romeo, Constanta, 310L, Ciclide,

este superb,felicitari.
cred ca oricine i-si doreste asa ceva.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

3

Re: Romeo, Constanta, 310L, Ciclide,

Bine ai venit printre noi! Mie personal imi place aspectul, cu toate ca n`as fi optat pentru manado pentru un acvariu de ciclide. Ele muta substratul cu gura, iar granulatia celui ales de tine, e posibil sa le raneasca. As fi optat pentru un nisip alb, care e foarte placut privirii. Cat despre alaturarea americane cu africane, am avut o experienta nereusita, motiv pentru care nici n`o sustin. Am vazut si o printesa acolo, care iar, dupa parerea mea nu are ce cauta. Ele au o ierarhie foarte diferita de mbune, treaba care, in timp, dupa formarea unei familii de printese sa duca la "razboi". Una peste alta, acvariul e dragut. Numai bine.

Etiamsi omnes, sed non ego.

4

Re: Romeo, Constanta, 310L, Ciclide,

Bine ai venit!
Felicitari pentru acvariu, arata foarte bine :sok

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

Re: Romeo, Constanta, 310L, Ciclide,

Da ,intradevar arata super acvariul.
Nu ma pricep eu deloc la ciclide dar mie unul imi place  :sok
Nu stiu cat de experimentat esti tu in acvaristica, da sfatul meu este sa citesti forumul si sa bagi la cap :stupid , garantat o sa mai ai ce invata :sok
Ape limpezi si sa auzim de bine!
Bafta in continuare!

Re: Romeo, Constanta, 310L, Ciclide,

A da si " :sok  :hug bine ai venit! :hug  :sok "

Re: Romeo, Constanta, 310L, Ciclide,

Bine ai venit printre noi prietene.Acvariul tau este minunat chiar este dragut.Ape limpezi si sa auzim numai de bine  :bf  :crap  :of

8

Re: Romeo, Constanta, 310L, Ciclide,

Mie, unu nu mi se pare deloc extraordinar. In fine gusturile nu se discuta, totusi, nu pot sa remarc frumusetea papagalilor..

9

Re: Romeo, Constanta, 310L, Ciclide,

Bine ai venit! Ai un acvariu deosebit, însă cred ca mai trebuie câteva mici ajustări vis a vis de aspectul general, pentru a scoate în evidenta peștii pe care ii ai. Întradevăr ,papagalii sunt de vis. :sok

10

Re: Romeo, Constanta, 310L, Ciclide,

Multumesc tuturor pentru primire! Sincer nu ma asteptam sa vad reactii cvasi-imediate.
Marturisesc ca citesc la greu ce scrieti pe forum, am invatat multe si mai am de invatat. Sunt incepator deci orice sugestie e bine venita. Cred ca deja stiu cine sunt "durii", cine sunt "puritanii", oricum toata lumea pune suflet si asta e cel mai important. Din aceasta cauza am ales acest forum.

11

Re: Romeo, Constanta, 310L, Ciclide,

Bine ai venit! smile

Frumoase cuvinte la adresa forumului si userilor  smile

Acvariul e tare frumusel.
Ma bucur ca pui si plante desi nu toata lumea agreeaza combinatia ciclide - plante. Eu am carasei, si tot asa exista mitul ca le-ar mananca. Mananca ei plante, dar nu pe toate.. smile

Caraseii mei au in acvariu Valisneria Gigantea, 3 specii de anubias, Acorus Gramineus, Echinodorus cu succes, asa ca poti sa le incerci si tu.:)
Mai au un Lotus red... nu-l mananca, dar nu prea ii merge bine, din cauza unor melci nesatiosi..:)

Astea sunt plante, pe care eu le-am incercat, si cred ca si cu ciclidele tale se vor impaca bine.

Multa sanatate si bucurii! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

12

Re: Romeo, Constanta, 310L, Ciclide,

Lucia A scris:

Bine ai venit! smile

Frumoase cuvinte la adresa forumului si userilor  smile

Acvariul e tare frumusel.
Ma bucur ca pui si plante desi nu toata lumea agreeaza combinatia ciclide - plante. Eu am carasei, si tot asa exista mitul ca le-ar mananca. Mananca ei plante, dar nu pe toate.. smile

Caraseii mei au in acvariu Valisneria Gigantea, 3 specii de anubias, Acorus Gramineus, Echinodorus cu succes, asa ca poti sa le incerci si tu.:)
Mai au un Lotus red... nu-l mananca, dar nu prea ii merge bine, din cauza unor melci nesatiosi..:)

Astea sunt plante, pe care eu le-am incercat, si cred ca si cu ciclidele tale se vor impaca bine.

Multa sanatate si bucurii! smile

Multumesc Lucia pentru primire; voi incerca  plantele pe care mi le-ai recomandat.

13

Re: Romeo, Constanta, 310L, Ciclide,

Lucia A scris:

Bine ai venit! smile

Ma bucur ca pui si plante desi nu toata lumea agreeaza combinatia ciclide - plante. Eu am carasei, si tot asa exista mitul ca le-ar mananca. Mananca ei plante, dar nu pe toate.. smile

Lucia, mie imi plac mult plantele in acvariu si fara sa ma pricep foarte bine, cred ca ar trebui totusi sa existe.  Iar daca ciclidelor le plac plantele inseamna ca ar trebui sa fie acolo macar pentru a le varia dieta.  big_smile
Daca devine prea costisitor evident trebuie gasita o solutie de compromis. O frunzulita din cand in cand la desert le-ar face placere, cred.  :stupid

14

Re: Romeo, Constanta, 310L, Ciclide,

Si eu sunt de aceeasi parere! E buna friptura, dar salata o face delicioasa! Ii subliniaza gustul, si e foarte sanatoasa. smile Si noi avem nevoie de verdeturi. Nu? smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

15

Re: Romeo, Constanta, 310L, Ciclide,

maine mai adaug un filtru FLUVAL 4U, sper sa am ape si mai limpezi iar ciclidutele sa fie si mai fericite. :sbr

16

Re: Romeo, Constanta, 310L, Ciclide,

La prima vedere e simpatic, dar nu prea merg speciile alese de tine impreuna. Ai L. caeruleus, M. estherae si P. elongatus din Malawi-ierbivori, C. moori - Malawi - carnivori, N. daffodil - Tanganiyka - carnivori, Parrot si parca am vazut si un Flowerhorn - hibrizi - carnivori.
O sa ai probleme mari cu filtrarea daca nu iei un filtru extern, la 310L poti sa mai iei 5 Fluvaluri interne, tot nu se compara cu un jbl e1500 de exemplu.
Sper sa nu iei in nume de rau ce ti-am zis, incerc doar sa te ajut.
Bine ai venit!

17

Re: Romeo, Constanta, 310L, Ciclide,

Salut si bine ai venit, ai un acvariu foarte frumos; exact ca si bondo iti recomand un E1500 si o sa fi extrem de multumit.

Multi vad, putini cunosc !

18

Re: Romeo, Constanta, 310L, Ciclide,

Salut Bondo! Nu ma supar ci chiar apreciez orice sfat. cu un singur filtru mergea bine, la 7/8 zile incepea sa se vada necesitatea schimbului si curatarii. eu m-am gandit sa adaug inca unul pt ca teoretic la volum pe ora era limita la volumul util al acvariului. O sa vad cum merge in continuare. Cu cel extern ar fi o treaba buna insa nu-mi permite locul, acvariul fiind incastrat in perete.  Nu stiu pe unde sa duc furtunele. O sa studiez posibilitatea. Un filtru extern, logic ar fi sa fie sub acvariu, exista si variante de pus deasupra?
Referitor la specii... marturisesc ca m-am lasat pe mana unora care stiau mai multe, intre timp am citit si eu o groaza pe forumuri de la noi, externe. Acum drept sa-ti spun.... se impaca bine, nu se ciufulesc, sunt in plina forma, vivaci, cresc frumos...
In timp sigur le mai rafinez, oricum am vazut ca majoritatea celor "buni si batrani" nu isi pastreaza un set-up pt eternitate, max 6-8 luni. intre timp mai invat si eu.
Stii in Constanta unde gasesc ciclide?

19

Re: Romeo, Constanta, 310L, Ciclide,

Gasesti la pet`shopul din Tomis 2, de pe Crisanei. Sau la brick, dar cam scumpute.

Etiamsi omnes, sed non ego.

20

Re: Romeo, Constanta, 310L, Ciclide,

Cezara A scris:

Gasesti la pet`shopul din Tomis 2, de pe Crisanei. Sau la brick, dar cam scumpute.

Multumesc Cezara! o sa dau o tura maine sa vad ce au! :fok  De la brick ii luasem pe ceilalti. Cu reducere    :omfg