Subiect: nu inteleg!!

deci,cred ca stiti ca am mai multe acvarii,20L,30L,100L si 200L :-
in "functiune" nu am decat acvariu de 100 si de 200 litri. :-
Dar nu inteleg ceva!in acvariu de 100 L am un continuu esec,mereu imi apar alge,apa nu se mentine cristalina etc,am avut la un moment dat in acvariu atatea alge incat am devenit disperata yikes si am facut un nou set-up,dar dupa 2 saptamani iar au aparut algele mad (Green Dust Algae,thread algae,si inca una care gasesc aici pe site),intradevar,stiu cum sa o indepartez dar dupa un timp iar apare si ma inebuneste acest lucru mad
Pe cand in acvariul de 200 de litri,unde am testoasele,apa se mentine cristal tot timpul,cu o usoara noanta de galben si nu s-a intamplat niciodata sa am vreo alga,nimica,si in acvariul cu testosele ciclul azotului se face imediat.
acum sa dau mai multe imformatii despre ambele acvarii:
200L:are iluminare de cate doua lampi,unu cu bec normal si altul cu un neon simplu,si iluminarea este continua incepand de la ora 8 dimineata pana la 9 noaptea,temperatura apei este de 27 de grade,am foarte multe roci din care am facut o pestera sub acvatica cat un sfert din acvariu,celalalt sfert este o insula tot din roci(am uitat sa zic ca aceste roci nu sunt netede,ci paroase)si restul acvariului este spatiu liber de inot,si mai am si substrat Dupla Ground si un Hailea RP 200
100L:temperatura apei este de 22 de grade,nu am iluminare fiindca nu am cum sa o montez,am 15 kg de substrat,o roca,plante,un filtru intern Hailea HL BT 400 si cam atat.

Am de gand sa vand cele trei acvarii si cu acesti bani as vrea sa investesc in acvariul de 200 sau poate intr-unul de 400.
dar mai intai as vrea sa stiu de ce am atata succes in cel de 200 si nu si in 100,oare o avea atat de multa importanta lumina?

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

2

Re: nu inteleg!!

Pai, desi n`ai dat niciun detaliu care ar putea sa ne ajute la formarea unei pareri am sa incerc eu. Folosesti la vre`unul fertilizare, sta in lumina naturala cel in care apa alge, ce vietuitoare tii in cel de 100. Da detalii utile, ca tipurile de pietre de la tine din acvariu sunt aproape irelevante ( apropo e "poroase" nu "paroase" )

Etiamsi omnes, sed non ego.

3

Re: nu inteleg!!

polar bear A scris:

100L:nu am iluminare fiindca nu am cum sa o montez,

un filtru intern Hailea HL BT 400 si cam atat.

astea sunt 2 probleme.. doar 2 din ele.. eu sunt convins ca sunt mult mai multe, atat ne-ai dat atat ti-am zis.

sunt tare curios cum arata acvariul tau de 200l in care tu zici ca te descurci atat de bine, dar pe de alta parte pui intrebari de genu "oare o avea atat de multa importanta lumina?"