1

Subiect: Apa pentru acvariu

salut!
A incercat cineva sa puna in acvariu apa plata gen bidoane de 19 litri (Cump.../ La fant.....)?
E buna? ... Nu e buna ?.... De ce ?

Closing your eyes forces you to look at the darknes inside your head!

2

Re: Apa pentru acvariu

Ai asa multa ? Este mai simplu sa pui apa de la robinet lăsată la decantat câteva zile  wink
La firmele care comercializează apa plata pe eticheta sunt date caracteristicile chimice si de regula Ph apei respective. In funcție de tipul acvariului ce il ai (ca biotop desigur) si de banii necesari achiziționării apei o poți folosi cu succes.

Re: Apa pentru acvariu

De acord cu pelly eu de exemplu am 20 de bidoane a 10l bidonul la decantat. :noroc

http://www.youtube.com/watch?v=0W_XQHlYts8

4

Re: Apa pentru acvariu

La mine e gratis apa aia ca altfel stiu si eu ca nu renteaza. O sa caut ceva detalii privind calitatile ei  ph. ... etc.

Closing your eyes forces you to look at the darknes inside your head!

5

Re: Apa pentru acvariu

liloss A scris:

La mine e gratis apa aia ca altfel stiu si eu ca nu renteaza. O sa caut ceva detalii privind calitatile ei  ph. ... etc.

Daca este gratis...baga mare! ....dar fi foarte atent la chimia apei!

Re: Apa pentru acvariu

Nivelul de saruri in special, pH-ul il mai modifici cumva cu un co2, o turba, un lemn ....

7

Re: Apa pentru acvariu

LuchianoCN A scris:

De acord cu pelly eu de exemplu am 20 de bidoane a 10l bidonul la decantat. :noroc

si cam cat timp trebuie tinute, 1 zi ajunge?

8

Re: Apa pentru acvariu

LaMishto A scris:
LuchianoCN A scris:

De acord cu pelly eu de exemplu am 20 de bidoane a 10l bidonul la decantat. :noroc

si cam cat timp trebuie tinute, 1 zi ajunge?

24h minim cu capacele deschise pentru a se elimina clorul. Daca nu ai timp suficient de așteptare poți folosi gama JBL Biotopol care micșorează timpul de așteptare foarte mult.

Re: Apa pentru acvariu

apa plata nu este buna pentru acvariu.am avut eu intr-un acvariu de 60l si dupa cateva zile sa imbalosat si a inceput sa miroasa ceea ce cu apa de la robinet nu mi sa intamplat niciodata.stima

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

10 Editat de mirceajifcu (2010-11-01 20:39)

Re: Apa pentru acvariu

Ce fac in conditiile in care spatiul si bidoanele nu sunt disponibile pentru a lasa 180 de litri la declorificat?! Biotopol ajuta daca pun direct de la robinet apa (apa de aici nu miroase si nu are gustul de clor pe care il are apa din Romania, cred ca se face cu ozon dezinfectia)!? In plus , nu am specii de pesti atat de pretentioase (xifo, gupy, moli, neoni etc)

11 Editat de sTTTk (2010-11-01 21:03)

Re: Apa pentru acvariu

Sfatul meu este sa faci schimburi de apa de pana la 20-30% din volumul acvariului si punct, in prealabil verifica apa care iti vine pe teava sa nu aiba substante, corpuri si miros strain.
Cu apa lasata 24-48h nu faci decat sa elimini clor-ul din ea, insa daca exista substante nocive ele nu vor disparea; iar ca nivel de clor la 20-30% din volum=ul acvariului nu se simte (acum depinde si de marimea bazinului), plus ca un pic de clor face bine la plante wink

Multi vad, putini cunosc !

12

Re: Apa pentru acvariu

LuchianoCN A scris:

....eu am de bidoane a 10l bidonul la decantat. :noroc

Si eu vroiam sa fac la fel cu bidoane ca e mai comod dar am citit ca tebuie o suprafata de schimb apa - aer cat mai mare pentru a se putea declorina iar la bidonul de 10l are un diametru de maxim 10 cm la gura. Acum daca e bine asa ma bucur ca in sfarsit as scapa si eu de mini butoiele de 20 l

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

Re: Apa pentru acvariu

Buna Horia

clorul se elimina din apa in 24h, mai ales ca el, ajunge la robinet la o distanta destul de mare,fata de momentul in care l-au pus cei de la statiile de clorinare.Faptul ca sta intr-un recipient cu diametrul mai mare nu face altceva decat sa-l ajute sa se elimine mai repede,daca este pus in bidoane de  5l-10l pentru a avea o siguranta mai mare o vei lasa 48h.

14

Re: Apa pentru acvariu

iuliana-24 A scris:

...daca este pus in bidoane de  5l-10l pentru a avea o siguranta mai mare o vei lasa 48h.

Multumesc

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

15

Re: Apa pentru acvariu

Pentru a elimina mai rapid clorul se poate agita recipientul unde păstrezi apa. Cat despre clorul aflat în apa de la robinet el este prezent din momentul deschiderii robinetului. Umple un pahar cu apa și vei observa prezenta clorului cu ochiul liber.