1

Subiect: probleme cu melcii

Am 2 tipuri de melci in acvariu, unul cu cochilite turtita si in spirala si unul ca un guguloi. nu arata a cochilie de melc normala, ca pomaceea sau melcii maro.
Am reusitcu chiu cu vai sa le fac poze, sunt destul de multi, ii vad pe pietre si pe frunze mereu si vreau sa scap de ei.
Stiti ce sunt si cum pot sa scap de ei? primele 2 sunt tulburi stiu..dar sunt mici si nu ii pot fotografia bine.

2

Re: probleme cu melcii

Printre vietuitoarele pe care le poti avea in acvariul tau, pe langa pesti, se numara si melcii de apa dulce. Sunt un element foarte important, o veriga uneori indispensabila in ecosistemul acvariului. Pe langa aspectul interesant, acestia contribuie la sanatatea bazinului. Ei intervin in lantul trofic, consumand resturi de hrana de la pesti, alge si resturi de pesti morti si sunt un mijloc de combatere a algelor foarte eficient.
Daca totusi vrei sa scapi de ei ai mai multe metode:
1.cea mecanica, adica ii poti sparge cu o penseta si vor deveni hrana pentru pestii tai
2.iti poti cumpara Anentome Helena, melcul asasin si vei scapa de cea mai mare parte dintre ei
3.pestii din familia botia modesta, morletti si macracantha, dar sunt agresive, chiar daca in mai mica masura
4.poti pune seara salata, castravete, spanac, varza si dimineata mai aduni din ei
Personal iti recomand sa ii lasi la locul lor si sa iei masurile enumerate mai sus doar in cazuri speciale! :sok

3

Re: probleme cu melcii

eu mai am 6 pomaceea si multi multi melci de substrat, ideea cu snail asasins sau botia nu cred ca ar functiona fara a-mi decima toata populatia de melci.

Stiam de melcii maro ca pot fi daunatori in cazul in care se inmultesc exagerat, acesta intra in aceeasi categorie sau ii pot lasa fara probleme?
arata ca niste gandaci, pietrele sunt mereu pline de ei si pe frunze ii vad mereu. cum imi pot da seama daca si cand devin daunatori?

4

Re: probleme cu melcii

Cum ti-am mai spus anterior melcii nu sunt dăunători dar trebuie sa previi înmulțirea excesiva. Atunci pot devenii dăunători fiindcă nemaiavând mâncare vor trece la plante.

5 Editat de marian4232 (2010-09-16 16:31)

Re: probleme cu melcii

Cea mai importanta parte ti-a spus-o pelly.
Nici eu nu ii sufar.
Sunt foarte inestetici din punctul meu de vedere.
Am avut o perioada in care acvariul era plin (dimineata cand aprindeam lumina erau foarte multi pe geam). Ca sa scap de ei, ii striveam de geam cu degetul si ii papau neonii.
Dupa aceea am luat si cativa melci asasini (6 parca) care au facut treaba buna.
De vreo 2 luni nu prea mai vad acei melci inestetici, in schimb le vad cochiliile goale prin substrat.

A fost o perioada in care am avut melci de substrat si am prins cativa melci asasini papandu-i insa nu au reusit sa reduca numarul lor prea mult deoarece stateau in substrat.
Dupa aceea am schimbat pietrisul si am renuntat la melcii de substrat.
Cu pomacea nu cred ca au nici o treaba deoarece sunt prea mari si nu ii pot manca.

Am avut si doua tipuri de Botia insa nu i-am vazut niciodata sa faca treaba.

Omoara cati poti si in acelasi timp, cumpara niste asasini care pe termen lung vor face treaba buna.


Succes.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

Re: probleme cu melcii

am eu 2 botia...ar manca intr-una melci...eu cu ei am scapat...

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

7

Re: probleme cu melcii

o sa incerc faza cu frunza de salata ca sa mai micsorez numarul lor.
la mine pana si melcii de substrat stau la suprafata, pe pietre, pe geam, pe pomaceea smile)
am ajuns sa am un acvariul al melcilor si 1-2 pesti izolati ici colo smile)

8 Editat de Lucia (2010-09-16 17:16)

Re: probleme cu melcii

Ma bag si eu cu o idee.... Probabil ca ei s-au inmultit atat de mult fiindca au avut conditii prielnice. De exemplu, multa hrana ramasa neconsumata de pesti.
Poti incerca, si prin reducerea volumului de hrana administrat pestilor, precum si reducerea numarului hranirilor.

Mult succes! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: probleme cu melcii

Lucia A scris:

Poti incerca, si prin reducerea volumului de hrana administrat pestilor, precum si reducerea numarului hranirilor.

Mult succes! smile

Si o curatenie mai temeinica, cel putin o data la luna, aspirare de substrat mai energica si prin tot acvariul.

10

Re: probleme cu melcii

Asa e Scifficus, ai mare dreptate. smile Am uitat!

Si as mai adauga, daca sunt atat de multi, poate ca ar trebui sifonat bine o data pe saptamana la schimbul de apa, sau daca are posibilitatea, cu ajutorul unei pompe electrice, de cateva ori pe saptamana.
In felul acesta s-ar indeparta multe oua si o buna parte din indivizii suficient de mici sa treaca prin grilajul de la sifon.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

11

Re: probleme cu melcii

acum de cand cu algele am facut timp de 3 zile consecutiv schimb de apa 50%, sunt maricei si nu trec prin grilajul pompei cu care scot apa si daca scot grilajul imi trage si pietrisul, si plantele, moss-ul (am patit-o..).
oricum nu sunt chiar atat de multi, dar nu vreau sa ajunga sa devina prea multi. o sa le pun frunza de salata de 1-2 ori pe saptamana si sper sa ii tin in frau asa.

12

Re: probleme cu melcii

Ouale de melci "maidanezi" in special Physa Marmorata se scot mult mai greu din acvariu. sunt prinse intr-o masa gelatinoasa care are o aderenta asemanatoare siliconului. Cel putin eu stiu prin ce am trecut si nu mi-a placut. Odata cu sifonarea scoti foarte mult din detritusul cu care se infrupta melcisorii astia, evident si o cantitate maricica de pui.

Daca ai de unde sa faci rost de creveti red cherry, sunt printre cei mai ieftini si la cat de fomisti sunt, avand beneficiul vitezei de deplasare, vor face curatenie generala astfel melcisorii aia nedoriti o sa cam ramana cu buza umflata. Partea nasoala ca si astia se inmultesc destul de usor, dar la partea de aspect castiga multe puncte in fata "maidanezilor".

13

Re: probleme cu melcii

Salut! Mai adaug si eu o metoda. Am vazut recent in pet shop capcana de melci de la SERA. Costa 29-32 lei. Nu am folosit deci nu stiu cat de bine functioneaza

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

Re: probleme cu melcii

Salutare! Si eu am probleme cu melcii maronii si nu stiu ce sa fac. Nu sunt atat de multi pentru ca seara de seara ii strivesc, insa vreau sa scap de ei ca nu mai suport. Problema ar fi ca mai am in acvariu si  red cherry si melci de substrat. Cred ca singura metoda este cea cu salata sau castravetele lasate peste noapte.  :stupid

Nimeni nu e nascut invatat !

Re: probleme cu melcii

Si eu am dar nu foarte multi , in jur de 20-30 de maidanezi in acvariul mare de 126 litri, iar in cel mic de 20 litri am vreo 30, dar substratul in acvariul mic este foarte foarte curat, isi fac treaba bine, acum sa nu ai foarte multi, de ordinul sutelor ca e o problema , incep sa pape plantele

Satul de Romania !!!

Re: probleme cu melcii

Edisonjohn86 A scris:

Si eu am dar nu foarte multi , in jur de 20-30 de maidanezi in acvariul mare de 126 litri, iar in cel mic de 20 litri am vreo 30, dar substratul in acvariul mic este foarte foarte curat, isi fac treaba bine, acum sa nu ai foarte multi, de ordinul sutelor ca e o problema , incep sa pape plantele


Nuuuu! SUnt putini si nici macar nu-i las sa creasca . Cum ii vad, cum ii strivesc. Sper sa le pot tine piept. mad

Nimeni nu e nascut invatat !

17

Re: probleme cu melcii

"Ma bag si eu cu o idee.... Probabil ca ei s-au inmultit atat de mult fiindca au avut conditii prielnice. De exemplu, multa hrana ramasa neconsumata de pesti.
"

Probabil ca asta e cauza principala a inmultirii excesive a melcilor.
Nu stiu cum se face dar eu unul cand nu sunt melci de substrat intr-un acvariu- iau din alte acvrii si bag acolo unde lipsesc la numaratoare..

Mie chiar im plac - mai ales cei de substrat. Au rolul lor bine conturat. E interesant cand stai si privesti minute in sir acvariu si de-odata parca incepe cutremurul la nivelul substratului :smoke
Pentru mine melcii de substrat sunt foarte importanti mai ales in acvariile unde au acces aia mici si le mai scapa mancare. De asemenea, in cazul unui dezechilibru major - melcii sunt primii care dau semnalul - ii vezi pe toti  brusc pe geam la suprafata acvariului. Frumosi sau urati- au rolul lor si si nu m-as lipsi de ei

18

Re: probleme cu melcii

Salutare sunt nou peaici... problema cu melci in exces o rezolva melcii asasini(Anentome helena), sunt melci care manaca alti melci, eu asa am scapat de cei rosi si alte mici specii care vin odata cu plante noi sau mancare vie...bafta